reklama

Anketa: Jaké uspořádání klávesnice vám vyhovuje?

Připravujeme velký test bezdrátových sad klávesnice s myší. Rozložení klávesnice se stalo předmětem experimentování výrobců periferií. Jaké uspořádání vyhovuje vám?

Za všechno může Microsoft. No, vlastně ne za všechno, ale má na tom přinejmenším pořádnou zásluhu – alespoň co se rozháraného světa klávesnic pro PC týče. Kdysi délku klávesnice Microsoft Natural Elite dost nešikovně zmenšil přeskupením bloku kláves Insert, Delete, Home, End, Page Up a Page Down z uspořádání 3×2 klávesy na 2×3 klávesy na výšku.

Klepněte pro větší obrázek

Kdyby tomu tak bylo jen u jediného modelu, asi by se velice nic moc nestalo. Jenže s revoluční Office klávesnicí, o níž se dá říci, že u ní zůstaly na svém místě snad jen alfanumerické klávesy, doznal tento blok radikálního přeskupení a možná nejčastěji proklínané změny – totiž zvětšení klávesy Delete na úkor „nepoužívaného“ Insertu.

Klepněte pro větší obrázek 

Proč nepoužívaného? Pokud jej používáte pravidelně, zamyslete se nad tím, jak často je to pro jeho původní funkci, tedy kvůli přepínání režimů psaní mezi vkládáním a přepisováním.

Jenže za ta léta, kdy člověk Insert používal pouze sporadicky, na něj programátoři „navěšeli“ ve svých aplikacích řadu užitečných funkcí, z nichž nejpoužívanější je nejspíš klávesová zkratka Control+Insert a Shift+Insert pro práci se schránkou a samotný Insert, který v dobách souborových manažerů pod DOSem sloužil pro označování souborů a ani přechod na Windows na tom, díky nové generaci programů fungujících na osvědčených principech, nic nezměnil.

Uspořádání inkriminovaného bloku kláves je na první pohled krásné a mnohem logičtější, než na klasické klávesnici. Hojně používaný a tedy důležitý Delete má dvojnásobnou velikost a neohrabanějším malíčkem jej trefíte snáze. Umístění kláves Home a End, které slouží k pohybu vodorovně po řádku, vedle sebe, vypadá rovněž rozumněji. Rozmístění kláves Page Up a Page Down na standardním rozložení klávesnice nemá chybu a i u nového bloku zůstalo zachováno.

Klepněte pro větší obrázek

Téměř ideální stav, kdeže je tedy problém? Havárka nastane, pokud se po pár dnech s počítačem naučíte tyto klávesy používat poslepu a pak přejdete na klávesnici s odlišným uspořádáním.

Méně či více bolavé překlepy

Na klávesnici kopírující původní MS Office keyboard se při překlepu nic moc neděje, když místo Insertu trefíte Home, a namísto označení souboru ve svém oblíbeném panelovém správci souborů skočíte na začátek seznamu, maximálně si zanadáváte a zase najedete na vybraný soubor.

Horší je to v případě, že je blok uspořádán klasicky na šířku a zdvojený Delete se roztáhne tam, kde je u klasického uspořádání Insert. Menší šok totiž zažijete pokaždé, když na vás namísto očekávaného označení důležitého souboru v Total Commanderu vyskočí dialogové okno „Opravdu chcete smazat soubor s názvem xyz.doc“, a až s následným urychleným stiskem Escape si uvědomíte, že je to ta „blbá klávesnice“ s velkým Delete. Naštěstí je klávesnic s podobným rozložením dnes už jen poskrovnu, a v testu nebude ani jediná

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft se rozložení 2×3 držel zuby nehty po několik dalších generací klávesnic, a až celkem nedávno od něj začal zase upouštět. Totéž bohužel nemůžeme říci o jeho největším soupeři a dalším významném inovátoru v oblasti klávesnic – společnosti Logitech, která velký Delete vzala za svůj a tak jej najdeme na drtivé většině jejich lepších klávesnic. Spolu s nimi tyto giganty další výrobci v lepším případě kopírují, v horším pak vymýšlejí vlastní variantu.

Záleží vám na tom, jak vypadá Delete?

Pro časopis Computer jsme začali připravovat velký test bezdrátových sad klávesnice s myší a řešíme, zda a nakolik by mělo uspořádání kláves ovlivnit výsledné hodnocení klávesnice – je to přece jen do velké míry individuální záležitost a odlišné umístění některé z kláves není nic, nač by si člověk nemohl zvyknout. Kdo Insert nepoužívá, tomu nikdy jeho absence či umístění někam jinam vadit nebude. Ve svém okolí ale neznám snad nikoho, kdo by si velký Delete pochvaloval. Přinejlepším je pár jedinců ochotno nestandardní rozložení překousnout a u jinak vynikajícího produktu jej strpět.

Sám toho schopen nejsem a primární rozlišovací prvek, podle kterého dělím klávesnice na „použitelné“ a „nepoužitelné“, je pro mne právě uspořádání bloku kláves Insert, Delete, Home, End, Page Up a Page Down.To ale neznamená, že to musí vyhovovat každému. Rozhodli jsme se tedy formou ankety zjistit, jaký názor na to má širší publikum. Dáme vám na výběr z následujících možností:

A) Nesmím mít nic jiného, než klasické uspořádání

Pokud pořizujete klávesnice s rozložením 3×2 klávesy s klasickým rozložením a nesnášíte blok kláves uspořádaný na výšku a další nestandardní rozlišení, volte tuto možnost.

Klepněte pro větší obrázek 

 

B) Vyhovuje mi blok kláves uspořádaný na výšku

Tuto možnost vyberte, máte-li  některou z klávesnic, u nichž jsou klávesy uspořádány na výšku a mají malý či velký Delete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

C) Je mi to jedno, zvyknu si na jakékoliv rozložení

Pokud vám nevadí střídat rozložení jako na běžícím pásu, jste schopen bez obtíží používat najednou několik odlišných uspořádání, a uspořádání těchto kláves při výběru nezohledňujete, volte tuto možnost.

 

 

Další věci tolik nepálí

Proč nehlasujem i o dalších možnostech? Někdo se při výběru klávesnice orientuje i podle délek Backspace, Shiftu či tvaru klávesy Enter. Ale žádná z těchto změn není tak bolestná, dá se na ni zvyknout snázeji, než na přeskupené navigační klávesy. Každé ze tří základních rozložení má velký počet příznivců a ideální řešení bychom nevybrali. Situaci ještě komplikuje skutečnost, že se uspořádání kláves u stejného modelu může lišit v závislosti na jazykové mutaci a dokonce i v závislosti na variantě jediného modelu – toho jsme byli svědky u poslední drátové MS Natural 4000, která měla v OEM verzi jiné rozložení, než u retail balení.

Někdo zase nesnáší multimediální tlačítka či klávesy Windows... a jiný na ně zase nedá dopustit. Konzervativcům pak vadí jakákoliv drobná odchylka od standardní IBM PC klávesnice, na které se psalo před desítkami let. A někdo se zase při výběru orientuje podle zdvihu kláves. Množství kombinací je nespočet, a univerzální ideální klávesnice, která by vyhovovala většině uživatelů, neexistuje.

Pokud myslíte, že by pořadí výsledků měly ovlivnit některé z dalších vlastností klávesnic, které se běžně nehodnotí, a nebo máte náměty a připomínky k tomu, jak by měl test vypadat, neváhejte se zmínit v diskuzi.

Témata článku: Hardware, Klávesnice, Ankety, Blok, Natural, Escape

84 komentářů

Nejnovější komentáře

  • lertimir 30. 10. 2008 12:21:29
    Myslím si že přiznivci nových skvělých rozložení kláves jsou pouze mezi...
  • Poly 27. 10. 2008 11:23:15
    Taky jsem nechápal. Pak jsem se začal učit pracovat s FreeBSD a moc se mi...
  • Obyvatel 27. 10. 2008 10:57:23
    Samozrejme pouze A, stejne tak na notebooku, takze v uvahu pripada pouze...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 407

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 20

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama