reklama

Anička z říše Windows: Vista všude kam se podíváš

Evropská komise má obavy z Windows Vista * Vista se zpozdí - komu to pomůže? * Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly

Evropská komise má obavy z Windows Vista

Ústy svého tiskového mluvčího vyjádřila Evropská komise obavy z nadcházejícího vydání Windows Vista. Komisařka Neelie Krossová dokonce tyto obavy shrnula v dopise určeném přímo Stevu Ballmerovi: EU má strach, že by Windows Vista mohly integrovat nejrůznější nástroje v dnešní době dodávané třetími stranami: napříklač prohlížeč PDF nebo nástroj pro vyhledávání na webu. EU se obává, že tímto krokem by Microsoft zneužil své monopolní postavení na trhu a poškodil ostatní výrobce software. V dopise pro Ballmera Krossová dokonce vyhrožuje, že pokud budou nové součásti Windows ohrožovat konkurenci, zakáže prodej Windows Vista na území EU.

Komentář Steve Ballmera sice dosud není známý, k obavám Komise se ale vyjádřil právník evropského Microsoftu Horacio Gutierrez: "To je jako kdyby říkali firmě BMW, že nesmí vyrábět auta s airbagy, protože výrobci airbagů by si stěžovali," uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters. Právník Evropské komise Thomas Vinje ovšem zareagoval, že toto přirovnání by sedělo pouze v případě, že by BMW získalo 95 procent podílu na trhu a samo vyrábělo airbagy.

Vinjeho odpověď je sice pravdivá, ale o tom, že postup EU je eticky v pořádku, by se dalo s úspěchem pochybovat. Výhrůžce o zákazu prodeje Windows Vista se navíc můžeme nejvýše tak zasmát. Tlak firem i vyřejnosti, který by následoval po takovém rozhodnutí, by Komise rozhodně neustála. Kdyby se evropské orgány pustily do podpory lokálních dodavatelů operačních systémů s podobnou razancí, jako do sporů s Microsoftem, jistě by se jim podařilo zvýšit konkurenci na trhu a tím i vyřešit celý problém výrazně korektnějším způsobem.

Vista se zpozdí - komu to pomůže?

V souvislosti se zpožděním uvedení nových Windows Vista na trh v Microsoftu padají hlavy. Pokud se vyplní předpovědi analytiků, má k těmto nepříjemným opatřením vedení firmy vážný důvod: kupříkladu známý konzultant Rob Enderle se domnívá, že zpoždění Visty dává firmě Apple historicky největší šanci ke zvýšení podílu na trhu. Jim Allchin z Microsoftu si zatím z možného úspěchu Applu nedělá těžkou hlavu: koneckonců, případný nárůst ze čtyř na pět procent podílu na trhu nepředstavuje příliš velký rozdíl.

Po odkladu Visty začali cítit svou šanci i linuxoví výrobci: Novell se pustil do jednání s OEM výrobci o možnostech prodeje počítačů s předinstalovaným linuxovým systémem, další firmy jej jistě budou následovat. Koneckonců, uživatelé unavení šest let starými Windows XP rádi vyzkoušejí něco nového - navíc, kdo by kupoval Windows XP a za pár měsíců platil za novou verzi, když si místo toho může pořídit levnější počítač s Linuxem.

Postup Microsoftu je ale skutečně těžko pochopitelný: zatímco domácí zákazníci, dychtiví vyzkoušet novou verzi, budou muset čekat až do roku 2007, korporace pořizující multilicence přijdou na řadu již koncem roku 2006. Přitom právě korporace obvykle otálejí s upgradem tak dlouho, jak je to jen možné a masivní přechod na Windows Vista pravděpodobně neproběhne dřív než v roce 2007 nebo 2008.

Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly

Microsoft si bere inspiraci z open source vývoje: nová verze webového prohlížeče Internet Explorer získá po vzoru svého open source konkurenta Firefoxu svou vlastní obdobu Bugzilly. Webová aplikace ponese název Internet Explorer Feedback a pro přístup bude vyžadovat Microsoft Passport účet. Budou sloužit pouze pro hlášení chyb v IE 7 a dalších verzích, hlášení bezpečnostních chyb by navíc mělo probíhat stejnou cestou jako dosud.

Na projektu Internet Explorer Feedback je zajímavé i to, že jej tým vývojářů IE 7 spustil až po usilovném nátlaku veřejnosti. Zákazníci se po obdobě Bugzilly ptali tak dlouho, až vývojáři IE pochopili, že slova "ještě jsme to nikdy nezkoušeli" nejsou žádný argument.

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Windows Vista, Vista, Feedback, Bmw

65 komentářů

Nejnovější komentáře

  • --==[FReeZ]==-- 8. 4. 2006 0:01:47
    souhlasim s tebou, SMRT VISTĚ, Microsoft by konecne mel prestat tvorit vse...
  • redsnake 5. 4. 2006 8:46:32
    jen by mě zajímalo, jak víš, že ty PCčka nejsou nakažený virama, když na...
  • Win...co? 3. 4. 2006 22:22:49
    jen debil si nechá nacpat do počítače věci o kterých nemá potuchy k čemu...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 10

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 42

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama