reklama

Anička z říše Linuxu: zakladatel Mandrake musel opustit Mandrivu

Gael Duval, zakladatel Mandrake, musel opustit Mandrivu * NASA zpřístupnila mnoho svých programů jako open source * Debian odhlasoval částečné přijetí GNU Free Documentation License * Vydání Ubuntu Dapper Drake se pravděpodobně o šest týdnů zpozdí

Zakladatel Mandrake byl vyhozen z Mandrivy

Spojení firem Mandrakesoft a Conectiva zjevně nepřineslo očekávané výsledky, protože výsledky Mandrivy za první čtvrtletí nejsou zrovna uspokojivé. Současný CEO firmy Francois Bancilhon na situaci zareagoval tím nejlogičtějším způsobem: rozhodl se snížit náklady, a tedy také propouštět. Pikantním faktem na celé záležitosti je to, že jedním z propuštěných zaměstnanců Mandrivy je i Gael Duval, zakladatel Mandrakesoftu. Ten v posledním roce stál v čele týmu, usilujícího o zlepšení image Mandrivy v očích open source komunity. Nyní se firma rozhodla tyto aktivity zastavit a Duval tak následoval své ostatní kolegy.

rozhovoru pro server NewsForge Duval uvádí, že pravou příčinou finančních ztrát je podle jeho názoru masivní zvýšení výdajů, protože v loňském roce bylo přijato mnoho nových zaměstnanců. Je přesvědčen, že Mandriva se rozhodla chybně, když se začala odklánět od svého tradičního zaměření (na jednotlivé uživatele a SOHO) a místo toho se pokouší soustředit na velké firmy.

Duval má v úmyslu využít výhod, které dává francouzským zaměstnancům tamní pracovní právo a Mandrivu zažalovat. Těžko předpovědět, jak soudní spor dopadne, ale pokud se prokáže, že jeho propuštění bylo nezákonné, bude mít jistě příběh zajímavé pokračování.

NASA vyvíjí mnoho open source aplikací

Mezi programátory bývá tradičně mnoho fanoušků kosmického výzkumu, a nebo alespoň sci-fi literatury. Možná i to je jedním z důvodů, proč se NASA rozhodla spolehnout na open source komunitu a uvolnila mnoho zajímavých programů doufajíc, že tak urychlí jejich vývoj. Seznam zveřejněných programů je úctyhodný a jejich popisy často velmi vzrušující: pod licencí NOSA najdete ke stažení například AI systémy nebo nástroj pro simulaci evoluce.

Některé z NASA programů mohou být velmi užitečné i v běžném každodenním použití, a tak možná jednou mezi kosmické technologie, které každodenně používáme, přibude i software.

Ledy se pohnuly: Debian částečně přijal GFDL

Rozpory mezi Free Software Foundation a projektem Debian o GNU Free Documentation License se táhnou už roky: licence GFDL, ač jde o produkt FSF, není totiž pro Debian dostatečně svobodná. Spor lze shrnout do dvou hlavních bodů.

Zaprvé, GFDL zakazuje distribuci GFDL dokumentů způsobem, který nad nimi znemožňuje kontrolu. Primárně jde o obranu proti DRM, ale vývojáři Debianu jsou přesvědčeni, že tato klauzule není kompatibilní s Debian Free Software Guidelines, podle kterých uživatel nesmí být omezován v nakládání s licencovaným materiálem. Navíc, podle některých interpretací GFDL zakazuje nejen DRM, ale i šifrování dokumentů nebo manipulaci s právy u souborů. Podobnou klauzuli naneštěstí pro Debian obsahuje i návrh GPL 3. GPL 2 je v tomto ohledu volnější - nezakazuje distribuci sofware na DRM médicíh, pouze vyžaduje, aby byl zároveň dostupný i jiným způsobem.

Zadruhé, GFDL umožňuje učinit některé části dokumentu "invariantními" - je tedy zakázáno je měnit. Tento zákaz se nesmí vztahovat na technické části textů, FSF sama je často používá pro ochranu titulních stran svých materiálů. Mnoho oponentů FSF je přesvědčeno, že takto chráněné dokumenty nadělají víc škody než užitku. Kromě toho samozřejmě nemohou být použity v Debianu již z toho důvodu, že DFSG vyžaduje licenci umožňující modifikaci a odvození díla.

Anthony Towns, jeden z kandidátů na DPL, se rozhodl dlouhotrvající spor rozetnout a vytvořil rezoluci, navrhující definitivně odmítnout GFDL. Hlasování vývojářů Debianu ale skončilo překvapujícím způsobem: většina z nich se rozhodla přijmout takové dokumenty pod GFDL, které neobsahují invariantní části. Toto rozhodnutí přináší jistou naději, že příští revize GFDL možná přijme Debian kompletně. Navíc je možné, že se nakonec smíří i s DRM klauzulí v GPL 3, pokud si tato najde cestu i do konečné verze.

Ubuntu Dapper Drake bude mít nejspíš zpoždění

Mark Shuttleworth požádal Ubuntu komunitu, aby odsouhlasila šestitýdenní zpoždění vydání nové verze Dapper Drake. Dapper Drake bude první verzí, pro kterou bude Shuttleworthova firma Canonical poskytovat pětiletou podporu. Proto by chtěl dalších šest týdnů navíc věnovat vylepšování, hledání chyb, a také práci na lokalizacích. Přál by si zejména vylepšit podporu pro asijské jazyky a získat díky tomu větší množství uživatelů v asijských zemích.

Dapper Drake by se s pětiletou podporou mělo stát první verzí Ubuntu, která se pokusí konkurovat tradičním enterprise distribucím, jako je Red Hat nebo SUSE. Podobné snahy má také distribuce Mandriva, ale zatím se zdá, že s první dvojkou ještě hned tak krok nesrovná. Nechme se tedy překvapit, jestli Ubuntu bude úspěšnější.

Témata článku: Linux, Open source, Drake, Evoluce, Soho

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš 3. 4. 2006 0:40:58
    V open verzi je Mandrake hrůza začlenit Open Office 1.1.5 v částečně...
  • marek 23. 3. 2006 16:33:23
    pověry šířit nebudu, od toho seš tady Ty
  • KONY 23. 3. 2006 9:44:15
    Aha, no fakt :) Tak to se omlouvam.
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 34

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 145

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama