reklama

Anička z říše Linuxu: zakladatel Mandrake musel opustit Mandrivu

Gael Duval, zakladatel Mandrake, musel opustit Mandrivu * NASA zpřístupnila mnoho svých programů jako open source * Debian odhlasoval částečné přijetí GNU Free Documentation License * Vydání Ubuntu Dapper Drake se pravděpodobně o šest týdnů zpozdí

Zakladatel Mandrake byl vyhozen z Mandrivy

Spojení firem Mandrakesoft a Conectiva zjevně nepřineslo očekávané výsledky, protože výsledky Mandrivy za první čtvrtletí nejsou zrovna uspokojivé. Současný CEO firmy Francois Bancilhon na situaci zareagoval tím nejlogičtějším způsobem: rozhodl se snížit náklady, a tedy také propouštět. Pikantním faktem na celé záležitosti je to, že jedním z propuštěných zaměstnanců Mandrivy je i Gael Duval, zakladatel Mandrakesoftu. Ten v posledním roce stál v čele týmu, usilujícího o zlepšení image Mandrivy v očích open source komunity. Nyní se firma rozhodla tyto aktivity zastavit a Duval tak následoval své ostatní kolegy.

rozhovoru pro server NewsForge Duval uvádí, že pravou příčinou finančních ztrát je podle jeho názoru masivní zvýšení výdajů, protože v loňském roce bylo přijato mnoho nových zaměstnanců. Je přesvědčen, že Mandriva se rozhodla chybně, když se začala odklánět od svého tradičního zaměření (na jednotlivé uživatele a SOHO) a místo toho se pokouší soustředit na velké firmy.

Duval má v úmyslu využít výhod, které dává francouzským zaměstnancům tamní pracovní právo a Mandrivu zažalovat. Těžko předpovědět, jak soudní spor dopadne, ale pokud se prokáže, že jeho propuštění bylo nezákonné, bude mít jistě příběh zajímavé pokračování.

NASA vyvíjí mnoho open source aplikací

Mezi programátory bývá tradičně mnoho fanoušků kosmického výzkumu, a nebo alespoň sci-fi literatury. Možná i to je jedním z důvodů, proč se NASA rozhodla spolehnout na open source komunitu a uvolnila mnoho zajímavých programů doufajíc, že tak urychlí jejich vývoj. Seznam zveřejněných programů je úctyhodný a jejich popisy často velmi vzrušující: pod licencí NOSA najdete ke stažení například AI systémy nebo nástroj pro simulaci evoluce.

Některé z NASA programů mohou být velmi užitečné i v běžném každodenním použití, a tak možná jednou mezi kosmické technologie, které každodenně používáme, přibude i software.

Ledy se pohnuly: Debian částečně přijal GFDL

Rozpory mezi Free Software Foundation a projektem Debian o GNU Free Documentation License se táhnou už roky: licence GFDL, ač jde o produkt FSF, není totiž pro Debian dostatečně svobodná. Spor lze shrnout do dvou hlavních bodů.

Zaprvé, GFDL zakazuje distribuci GFDL dokumentů způsobem, který nad nimi znemožňuje kontrolu. Primárně jde o obranu proti DRM, ale vývojáři Debianu jsou přesvědčeni, že tato klauzule není kompatibilní s Debian Free Software Guidelines, podle kterých uživatel nesmí být omezován v nakládání s licencovaným materiálem. Navíc, podle některých interpretací GFDL zakazuje nejen DRM, ale i šifrování dokumentů nebo manipulaci s právy u souborů. Podobnou klauzuli naneštěstí pro Debian obsahuje i návrh GPL 3. GPL 2 je v tomto ohledu volnější - nezakazuje distribuci sofware na DRM médicíh, pouze vyžaduje, aby byl zároveň dostupný i jiným způsobem.

Zadruhé, GFDL umožňuje učinit některé části dokumentu "invariantními" - je tedy zakázáno je měnit. Tento zákaz se nesmí vztahovat na technické části textů, FSF sama je často používá pro ochranu titulních stran svých materiálů. Mnoho oponentů FSF je přesvědčeno, že takto chráněné dokumenty nadělají víc škody než užitku. Kromě toho samozřejmě nemohou být použity v Debianu již z toho důvodu, že DFSG vyžaduje licenci umožňující modifikaci a odvození díla.

Anthony Towns, jeden z kandidátů na DPL, se rozhodl dlouhotrvající spor rozetnout a vytvořil rezoluci, navrhující definitivně odmítnout GFDL. Hlasování vývojářů Debianu ale skončilo překvapujícím způsobem: většina z nich se rozhodla přijmout takové dokumenty pod GFDL, které neobsahují invariantní části. Toto rozhodnutí přináší jistou naději, že příští revize GFDL možná přijme Debian kompletně. Navíc je možné, že se nakonec smíří i s DRM klauzulí v GPL 3, pokud si tato najde cestu i do konečné verze.

Ubuntu Dapper Drake bude mít nejspíš zpoždění

Mark Shuttleworth požádal Ubuntu komunitu, aby odsouhlasila šestitýdenní zpoždění vydání nové verze Dapper Drake. Dapper Drake bude první verzí, pro kterou bude Shuttleworthova firma Canonical poskytovat pětiletou podporu. Proto by chtěl dalších šest týdnů navíc věnovat vylepšování, hledání chyb, a také práci na lokalizacích. Přál by si zejména vylepšit podporu pro asijské jazyky a získat díky tomu větší množství uživatelů v asijských zemích.

Dapper Drake by se s pětiletou podporou mělo stát první verzí Ubuntu, která se pokusí konkurovat tradičním enterprise distribucím, jako je Red Hat nebo SUSE. Podobné snahy má také distribuce Mandriva, ale zatím se zdá, že s první dvojkou ještě hned tak krok nesrovná. Nechme se tedy překvapit, jestli Ubuntu bude úspěšnější.

Témata článku: Linux, Open source, Drake, Soho

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš 3. 4. 2006 0:40:58
    V open verzi je Mandrake hrůza začlenit Open Office 1.1.5 v částečně...
  • marek 23. 3. 2006 16:33:23
    pověry šířit nebudu, od toho seš tady Ty
  • KONY 23. 3. 2006 9:44:15
    Aha, no fakt :) Tak to se omlouvam.
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama