reklama

Anička z říše Linuxu: zajistí AllPeers dominanci Firefoxu?

Novell dále rozvíjí projekt openSUSE * ODF v Massachusetts zvítězilo * AllPeers může přinést Firefoxu mnoho nových uživatelů * Podle Shuttlewortha je DCC Alliance odsouzena k neúspěchu

openSUSE projekt se úspěšně rozvíjí

Související odkazy

Slovník
kernel
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Od spuštění projektu openSUSE byl podle Novellu tento operační systém nainstalován celkem na 750 000 počítačů a do vývoje tak či onak přispělo více než 19 000 registrovaných členů projektu. Z jejich strany přišlo mnoho podnětů i bugreportů, a tak byl systém otestován a odladěn lépe než kdykoliv předtím. Nyní se Novell rozhodl v zapojování komunity do procesu vývoje pokračovat.

Zatímco dosud členové openSUSE projektu mohli pouze navrhovat změny a hlásit chyby, nyní se budou moci zapojit přímo do procesu vývoje. Novell totiž zveřejní vlastní vývojářské rozhraní založené na jeho vnitřně používaném nástroji Autobuild a všem registrovaným členům nabídne přístup k build serveru, kde budou moci vytvářet balíčky pro distribuci.

Novell má zatím stále co dohánět, pokud se chce vyrovnat Red Hatu a jeho komunitnímu projektu Fedora, svou cestu ale nastartoval velmi slibně. Bude-li se openSUSE rozvíjet tímto tempem, má šanci Fedoru v popularitě brzy předhonit. Použijeme-li jako měřítko popularity žebříček na serveru DistroWatch.com, zjistíme dokonce, že SUSE je už v současnosti stahováno častěji než Fedora.

ODF: vítězství v Massachusetts

Podle informací zveřejněných na webu ConsortiumInfo.org administrativa v Massachusetts definitivně schválila, že se bude držet nejen otevřených standardů, ale i samotných formátů ODF. Zatímco dosavadní vyjádření byla nejasná a vždy hovořila jen o podpoře otevřených formátů jako takových (a do toho se mohlo vejít i XML od Mixrosoftu), nyní zodpovědné osoby (tajemník Thomas H. Trimarco a právnička Linda Hamel) ujistily, že postoj administrativy se nezmění ani po odchodu Petera Quinna, šéfa IT, který neunesl zpolitizování celého případu.

Vítězství ODF je důležité nejen pro obyvatele Massachusetts, ale i pro všechny další státy USA, možná dokonce i pro obyvatele EU. Pokud se ODF řešení ukáže být průchodným, jistě se závislosti na jedné firmě rády zbaví i další vládní úřady.

První vlaštovky už jsou navíc na světě. Minulý týden byl ve státě Wisconsin schválen zákon, který nařizuje používat pouze otevřený software na všech počítačích, které se používají u voleb. Zdrojový kód software používaného v těchto zařízeních navíc musí být k dispozici každému, kdo by jej chtěl zkontrolovat.

AllPeers se má stát KillerApp pro Firefox

Přestože rozšíření pro Firefox existují stovky, málokteré je pro někoho samotným důvodem k přechodu na Firefox. Spoustu nových uživatelů by ale mohlo přilákat rozšíření AllPeers, které sice ještě není veřejně dostupné, ale už vzbudilo velký zájem. Stejně jako Firefox bude open source a jak název napovídá, bude sloužit ke sdílení digitálního obsahu.

Narozdíl od nejznámějších P2P sítí bude AllPeers umožňovat sdílení pouze v rámci sítě kamarádů. To znamená, že pro organizace jako RIAA nebo MPAA, které bojují proti sdílení, bude takřka nemožné nelegální sdílení objevit a zastavit. Zajímavé jsou samozřejmě i možnosti legálního sdílení, ať už jde o firemní dokumenty nebo rodinné fotografie,

Jestli AllPeers skutečně pomůže rozšíření Firefoxu se ukáže až časem. Fakt, že tvůrci rozšíření museli pro přílišný zájem zajistit mirror svých webových stránek ale napovídá, že AllPeers o uživatele nouzi mít nebude.

Shuttleworth: DCC nemá šanci se prosadit

Mark Shuttleworth, který se kromě jiného proslavil založením a sponzorováním dnešní nejoblíbenější distribuce Ubuntu, se nechal slyšet, že DCC nemá šanci se prosadit. Jeho nepříznivý postoj k DCC je sice znám už od doby, kdy se Ubuntu (narozdíl od tuctu dalších debianovských distribucí z celého světa), odmítlo připojit k iniciativě, zdůvodnění ale přednesl až nyní.

První problém, který DCC vytýká, působí spíš jako podružnost: jde o jméno. Původně znamenalo Debian Common Core, potom se ale ukázalo, že značky Debian aliance nemůže z právních důvodů používat (přestože jméno vytvořil Ian Murdock, zakladatel DCC, jako akronym svého křestního jména a jména své ženy Debry).

Podle Shuttlewortha je ale problematická i samotná koncepce společného jádra. Podle jeho názoru společné jádro nepostačí nezávislým výrobcům pro certifikaci, a stejně bude třeba certifikovat pro každou distribuci zvlášť. Nelíbí se mu ani odklon od Debianu - DCC nepoužívá kernel z Debianu a podstatně se od něj liší. To je přirozené, protože se snaží být kompatibilní s LSB, ke které má Debian velmi daleko.

Jestli jsou námitky Marka Shuttlewortha oprávněné, a nebo jestli jde jen o strach z konkurence, ale ukáže až čas. Zatím nevyšla ani jediná distribuce s DCC jádrem, DCC je k dispozici pouze pro účely testování.

Témata článku: Linux, Firefox, Mirror, Wisconsin, Linda

93 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lmike 11. 1. 2006 12:49:54
  Ty si čistá duše, Imike.

  Děkuji.

  Ehm, MS XML...
 • lmike 11. 1. 2006 12:43:20
  Já se nijak nesnažím napadat vaše právo psát svoje příspěvky do diskusního...
 • lmike 11. 1. 2006 12:39:22
  GNU/Linux je jenom koníček. Ale těší mne Váš upřímný zájem.
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama