reklama

Anička z říše Linuxu: zajistí AllPeers dominanci Firefoxu?

Novell dále rozvíjí projekt openSUSE * ODF v Massachusetts zvítězilo * AllPeers může přinést Firefoxu mnoho nových uživatelů * Podle Shuttlewortha je DCC Alliance odsouzena k neúspěchu

openSUSE projekt se úspěšně rozvíjí

Související odkazy

Slovník
kernel
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Od spuštění projektu openSUSE byl podle Novellu tento operační systém nainstalován celkem na 750 000 počítačů a do vývoje tak či onak přispělo více než 19 000 registrovaných členů projektu. Z jejich strany přišlo mnoho podnětů i bugreportů, a tak byl systém otestován a odladěn lépe než kdykoliv předtím. Nyní se Novell rozhodl v zapojování komunity do procesu vývoje pokračovat.

Zatímco dosud členové openSUSE projektu mohli pouze navrhovat změny a hlásit chyby, nyní se budou moci zapojit přímo do procesu vývoje. Novell totiž zveřejní vlastní vývojářské rozhraní založené na jeho vnitřně používaném nástroji Autobuild a všem registrovaným členům nabídne přístup k build serveru, kde budou moci vytvářet balíčky pro distribuci.

Novell má zatím stále co dohánět, pokud se chce vyrovnat Red Hatu a jeho komunitnímu projektu Fedora, svou cestu ale nastartoval velmi slibně. Bude-li se openSUSE rozvíjet tímto tempem, má šanci Fedoru v popularitě brzy předhonit. Použijeme-li jako měřítko popularity žebříček na serveru DistroWatch.com, zjistíme dokonce, že SUSE je už v současnosti stahováno častěji než Fedora.

ODF: vítězství v Massachusetts

Podle informací zveřejněných na webu ConsortiumInfo.org administrativa v Massachusetts definitivně schválila, že se bude držet nejen otevřených standardů, ale i samotných formátů ODF. Zatímco dosavadní vyjádření byla nejasná a vždy hovořila jen o podpoře otevřených formátů jako takových (a do toho se mohlo vejít i XML od Mixrosoftu), nyní zodpovědné osoby (tajemník Thomas H. Trimarco a právnička Linda Hamel) ujistily, že postoj administrativy se nezmění ani po odchodu Petera Quinna, šéfa IT, který neunesl zpolitizování celého případu.

Vítězství ODF je důležité nejen pro obyvatele Massachusetts, ale i pro všechny další státy USA, možná dokonce i pro obyvatele EU. Pokud se ODF řešení ukáže být průchodným, jistě se závislosti na jedné firmě rády zbaví i další vládní úřady.

První vlaštovky už jsou navíc na světě. Minulý týden byl ve státě Wisconsin schválen zákon, který nařizuje používat pouze otevřený software na všech počítačích, které se používají u voleb. Zdrojový kód software používaného v těchto zařízeních navíc musí být k dispozici každému, kdo by jej chtěl zkontrolovat.

AllPeers se má stát KillerApp pro Firefox

Přestože rozšíření pro Firefox existují stovky, málokteré je pro někoho samotným důvodem k přechodu na Firefox. Spoustu nových uživatelů by ale mohlo přilákat rozšíření AllPeers, které sice ještě není veřejně dostupné, ale už vzbudilo velký zájem. Stejně jako Firefox bude open source a jak název napovídá, bude sloužit ke sdílení digitálního obsahu.

Narozdíl od nejznámějších P2P sítí bude AllPeers umožňovat sdílení pouze v rámci sítě kamarádů. To znamená, že pro organizace jako RIAA nebo MPAA, které bojují proti sdílení, bude takřka nemožné nelegální sdílení objevit a zastavit. Zajímavé jsou samozřejmě i možnosti legálního sdílení, ať už jde o firemní dokumenty nebo rodinné fotografie,

Jestli AllPeers skutečně pomůže rozšíření Firefoxu se ukáže až časem. Fakt, že tvůrci rozšíření museli pro přílišný zájem zajistit mirror svých webových stránek ale napovídá, že AllPeers o uživatele nouzi mít nebude.

Shuttleworth: DCC nemá šanci se prosadit

Mark Shuttleworth, který se kromě jiného proslavil založením a sponzorováním dnešní nejoblíbenější distribuce Ubuntu, se nechal slyšet, že DCC nemá šanci se prosadit. Jeho nepříznivý postoj k DCC je sice znám už od doby, kdy se Ubuntu (narozdíl od tuctu dalších debianovských distribucí z celého světa), odmítlo připojit k iniciativě, zdůvodnění ale přednesl až nyní.

První problém, který DCC vytýká, působí spíš jako podružnost: jde o jméno. Původně znamenalo Debian Common Core, potom se ale ukázalo, že značky Debian aliance nemůže z právních důvodů používat (přestože jméno vytvořil Ian Murdock, zakladatel DCC, jako akronym svého křestního jména a jména své ženy Debry).

Podle Shuttlewortha je ale problematická i samotná koncepce společného jádra. Podle jeho názoru společné jádro nepostačí nezávislým výrobcům pro certifikaci, a stejně bude třeba certifikovat pro každou distribuci zvlášť. Nelíbí se mu ani odklon od Debianu - DCC nepoužívá kernel z Debianu a podstatně se od něj liší. To je přirozené, protože se snaží být kompatibilní s LSB, ke které má Debian velmi daleko.

Jestli jsou námitky Marka Shuttlewortha oprávněné, a nebo jestli jde jen o strach z konkurence, ale ukáže až čas. Zatím nevyšla ani jediná distribuce s DCC jádrem, DCC je k dispozici pouze pro účely testování.

Témata článku: Linux, Firefox, Mirror, Wisconsin, Linda

93 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lmike 11. 1. 2006 12:49:54
  Ty si čistá duše, Imike.

  Děkuji.

  Ehm, MS XML...
 • lmike 11. 1. 2006 12:43:20
  Já se nijak nesnažím napadat vaše právo psát svoje příspěvky do diskusního...
 • lmike 11. 1. 2006 12:39:22
  GNU/Linux je jenom koníček. Ale těší mne Váš upřímný zájem.
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama