reklama

Anička z říše Linuxu: staňte se testerem Mozilly

Linspire jsou po omezenou dobu k dispozici zdarma * OpenOffice.org budou dostupné jen pod LGPL * Projekt openSUSE má český web * Mozilla shání testery pro testovací software * Den svobody software klepe na dveře, u nás se zřejmě příliš slavit nebude

Do zítřka je možné stáhnout Linspire zdarma

Související odkazy

Slovník
Linux
open source
root
server
torrent

Databáze znalostí
kategorie Linux

Uplynulý týden přinesl mnoho zmatků týkajících se distribuce Linspire, která se kdysi proslavila díky sporu s Microsoftem o své původní jméno Lindows. Jak už to v životě chodí, tentokrát nastal problém zcela opačný – Andrew Betts vytvářel soukromý projekt s pracovním názvem Freespire, který byl pod tímto jménem dosud neznámým způsobem odeslán na Distrowatch. Projekt okamžitě vyvolal ohromný zájem, většina zájemců si ho ale stahovala s dojmem, že jde o Linspire zdarma a pak dávala najevo zklamání. Freespire totiž obsahovalo pouze ty části Linspire, které jsou k dispozici pod svobodnou licencí.

Značné množství lidí si myslelo, že Freespire je oficiální aktivitou firmy Linspire. Andrew Betts se proto s Linspire domluvil na přejmenování projektu (nyní jej najdete pod názvem squiggle). Firma Linspire se zachovala královsky, protože v reakci na veškeré zmatky začala nabízet skutečné Linspire ke stažení zdarma, a to až do 6. září. Servery společnosti prý mají problém zvládnout nápor zájemců, k dispozici je ale také možnost stahovat přes BitTorrent.

Čím se liší Linspire od ostatních linuxových distribucí? Přestože pochází z Debianu, obsahují nemalé množství software, který není šířen pod svobodnou licencí a mnohdy ani zdarma. Nabízí propracovaný systém Click-N-Run Warehouse, který za mírný poplatek umožní velice snadno instalovat a používat mnoho dalšího software. Jeho největší prioritou je snadnost používání, které podřizuje takřka vše (v minulosti tato distribuce nechvalně proslula opomíjením bezpečnosti v zájmu použitelnosti, když nechávala své uživatele ve výchozím nastavení pracovat pod rootovským účtem).

OpenOffice.org mění licenci

Firma Sun oznámila, že přestane používat svou licenci SISSL (Sun Industry Standard Source License), a žádný z open source projektů Sunu nebude nadále tuto licenci používat. Tento krok zdůvodňuje tím, že chce pomoci redukovat množství používaných open source licencí v souladu s plánem navrženým OSI. Projekty licencované duálně, jako např. OpenOffice.org, díky tomu své licencování zjednoduší.

Zdrojové kódy i binární soubory OpenOffice.org budou nadále k dispozici pod licencí LGPL, tato změna se bude vztahovat na všechny jazykové verze i na všechny platformy, na kterých tento kancelářský balík běží. Uživatele se přitom změna nijak nedotkne, OOo budou stále k dispozici svobodné a zdarma.

openSUSE hezky česky

Stránky projektu openSUSE byly přeloženy do češtiny. Českým zájemcům jsou tu k dispozici některé základní informace o projektu: dozvědí se, co se chystá, kdy vyjde která verze operačního systému, nebo jak se zapojit do projektu. Pokročilejší návody dostupné v angličtině na opensuse.org sice zatím chybí, české stránky projektu jsou ale provázány s dalšími česky psanými weby o SUSE Linuxu – SUSE portálem a SUSE WIKI.

Mozilla hledá testery

Vývojáři produktů Mozilly se rozhodli, že se pokusí získat co největší množství dobrovolníků pro testování svých produktů. Pro tyto účely vytvořili testovací nástroj Litmus, který má zájemcům zobrazovat testy a umožní jim odesílat dosažené výsledky. V současné době probíhá testování tohoto testovacího nástroje. Máte-li chuť se připojit, není nic snazšího. Stáhněte si poslední verzi Mozilly, vkročte na testovací stránku a můžete se do toho pustit.

Den svobody software je za dveřmi

Tak jako každý rok se 10. září odehraje Den svobodného software. Příznivci svobodného software na celém světě tento den věnují oslavám a šíření informací o výhodách jeho používání doma, ve škole, v práci, zkrátka všude. Každý, kdo by se chtěl zúčastnit má dvě možnosti – buď najít organizátory nejbližší oslavy a přidat se k nim, a nebo nějakou zorganizovat sám. Pro české zájemce podle všeho zatím zbývá jen ta druhá možnost, na oficiální wiki je zatím téměř pusto. Vzhledem k tomu, že se u nás jinak odehrávají pravidelná setkání příznivců svobodného software, je to celkem škoda.

Pro organizátory oslavy má oficiální web (stojí za ním stejná firma jako za distribucí Ubuntu) spoustu užitečných rad. Způsobů, jak akci pojmout je mnoho – zatímco většina týmů chystá zcela decentní setkání, členky africké pobočky sdružení LinuxChix hodlají slavit zpěvem a tancem.

Témata článku: Software, Linux, Torrent, Mozilla, Software zdarma, Root

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Roger 6. 9. 2005 22:13:24
  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=252371

  Zrejme ho...
 • Petr Tomeš - ptomes@gmail.com 6. 9. 2005 18:43:34
  Můžete prosím vámi zmiňovanou chybu lépe objasnit a charakterizovat, příp....
 • AstorLights, AstorLights 6. 9. 2005 10:04:07
  Jaké argumenty pro co nebo proti čemu či co ... nechápu, ale to je fuk,...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama