Anička z říše Linuxu: přeběhlík Robbins opustil Microsoft

Daniel Robbins opustil Microsoft, bude ale dále programovat pro Windows * Vznikla nová minimalistická live distribuce, čistě konzolový Minimax * BerliOS má problémy s bezpečností a nevypadá to, že by je chtěl uspokojivě řešit * Linux bootuje na novém Macu – co bude dál?

Daniel Robbins opouští Microsoft

Související odkazy

Slovník
desktop
kernel
konzola
Linux
USB
Wi-Fi

Před necelým rokem rozdělila vývojáře otevřeného software na dva tábory pozoruhodná aféra: Daniel Robbins, zakladatel jedné z nejznámějších komunitních linuxových distribucí Gentoo, přijal nabídku Microsoftu a stal se zaměstnancem tamního oddělení Linux Lab pod vedením Billa Hilfa. Po osmi měsících ale svou pozici náhle opustil.

Jak Robbins, tak Hilf uvádějí, že Robbins odešel, protože měl pocit, že naplno nevyužívá svých schopností – jinými slovy se zřejmě v Microsoftu prostě nudil. Návrat k Linuxu ho ale zřejmě nečeká, protože ve svém příštím zaměstnání bude pracovat jako vývojář na platformě .NET.

Samotný projekt Gentoo už ale není Robbinsovým chováním nijak ovlivněn, v současné době je spravován neziskovou organizací Gentoo Foundation a vývoj probíhá v souladu se společenskou smlouvou podobně jako u Debianu. Zástupci Gentoo vyjádřili vděčnost za vše, co pro projekt udělal, ale jeho současné kroky nechtějí komentovat.

Minimax – distribuce pro (ne)náročné

Na poli minimalistických live distribucí si zasloužený věhlas získal zejména Damn Small Linux, padesátimegabajtová distribuce, která na jednu vizitku vměstnává kompletní grafický desktop. Přesto (a nebo právě proto) v něm ale spousta užitečných aplikací chybí, a jde zejména o užitečné konzolové nástroje. Nejen s tímto problémem si vyrovnává nová česká linuxová live distribuce Minimax.

Minimax určitě není určen začínajícím uživatelům Linuxu, protože obsahuje pouze konzolová nástroje, X server v něm nenajdete. Narozdíl od DSL používá nový kernel řady 2.6 zkompilovaný i s veškerými ovladači, distribuce si tedy poradí takřka s veškerým hardware a samozřejmostí je i dobře fungující autodetekce. Protože zabírá pouhých 32 MB, vměstná se do initrd. Dovede nabootovat z nejrůznějších SCSI, SATA i USB disků. Hodí se zejména při záchranných operacích všeho druhu, ale zároveň, podobně jako DSL, i Minimax v nouzi nahradí desktop.

Výběr balíčků je zajímavý: nechybějí důležité programy jako mc (souborový manažer), links2 (webový prohlížeč), CenterICQ (ICQ klient), a také prohlížeč obrázků FBI, přehrávač audia Music on console. Nejdůležitější jsou ale nejrůznější užitečné nástroje, namátkou třeba ntfsprogs, nmap, parted, nejrůznější utilitky pro práci s Wi-Fi a mnoho dalšího. Autor nezapomněl ani na oddechové prográmky, a tak si na Minimaxu můžete zahrát neobyčejně frustrující hru Bastard Tetris.

BerliOS zveřejnil hesla vývojářů

Klepněte pro větší obrázekJeden z vývojářů používajících SVN projektu BerliOS, který hostuje svobodný software podobně jako například SourceForge zjistil, že správci projektu ponechali na serveru veřejně čitelný soubor obsahující hesla všech registrovaných vývojářů, kterých je celkem víc než šest tisíc. Hesla byla sice zabezpečena, bohužel byl ale použit dnes již nevyhovující DES, takže objevitel chyby snadno prolomil čtvrtinu hesel a samozřejmě by se mohl dostat i k dalším. Místo toho ale zanechal experimentování a problém oznámil správcům repozitáře BerliOS.

Soubor s hesly byl sice odstraněn, BerliOS se ale nenamáhal na problém vývojáře upozornit. Mnozí z nich tedy dosud používají hesla, ke kterým se po určitou dobu mohl dostat kdokoliv. Autor průniku čekal na nějaký krok BerliOSu mnoho týdnů, nakonec ale o problému informoval veřejnost sám. Výsledek? Přišel o svůj účet.

Je příliš brzy říct, jak bude na aféru kolem BerliOS reagovat komunita. Počítačový lid si ale obvykle podobné věci dlouho pamatuje, a tak je možné, že osud projektu a množství hostovaných projektů ovlivní, ačkoliv jako jeden z mála repozitářů nabízí SVN.

První bylo Gentoo: Linux na Intel Macu

Jak už to bývá, komunitní projekty jsou vždy o krok napřed před korporacemi, a tak zatímco Red Hat hovoří o budoucí podpoře nových Maců, projekt mactel-linux.org v tichosti poprvé nabootoval na novém iMacu Core Duo. Právě bootování bylo pro provoz Linuxu na nových Macích klíčovým problémem, protože tyto stroje nepoužívají BIOS, ale EFI, s kterým jsme se dosud mohli setkat jen na Itaniích. Rozběhnutí plnohodnotné distribuce tak už nebude představovat závažný problém.

Tradiční dodavatel Linuxu pro Macy, Terra Soft, se svým Yellow Dog Linuxem na novou platformu nepřejde, zůstane u PPC. Uživatelé Maců a Linuxu se ale přesto nemají čeho obávat, podporu pro nová jablíčka jistě brzy najdou ve většině významných distribucí. Red Hat na tom prý již pracuje a jeho rivalové se určitě nenechají zahanbit.

Témata článku: Microsoft, Linux, Daniel, Mako, Tetris, Terra, Console

27 komentářů

Nejnovější komentáře

 • michich, michich 21. 2. 2006 17:09:36
  Moderní Linuxy z řady 2.6 jsou na tom s prodlevami velice dobře. A komu by...
 • wessan 21. 2. 2006 15:42:04
  Talze tam bude neco jako spotlight, coreAudio, coreImage, gui akcelerovane...
 • Franta Jetel 21. 2. 2006 8:56:19
  Cituji:
  "Rozdíl je především v tom, že při velmi zatíženém procesoru se...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 112

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 17

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

Včera | Stanislav Janů | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C