Anička z říše Linuxu: plány změn designu Firefoxu

Vývojáři Debianu vytvořili vlastní fork cdrtools. Školy v jihoindickém státě Kerala budou používat Linux. Harald Welte vyhrál první soudní spor. Mozilla Foundation ve spolupráci s firmou Radiant Core chystají změny v designu Firefoxu.
Anička z říše Linuxu: plány změn designu Firefoxu

Debian vytvořil fork cdrtools

Vývoj Linuxu a nástrojů, bez kterých se jeho uživatel neobejde, provází nemálo osobních sporů a antipatií. Jeden z takových problémů již mnoho let nepříznivě ovlivňuje vypalování CD a DVD na Linuxu: autor všeobecně používaného balíčku cdrtools Jörg Schilling se svými nelichotivými názory na Linux a jeho vývoj nijak netají. Kvůli své víře, že rozumí nejlépe nejen programování, ale i softwarovým licencím, si již získal spoustu kritiků, s kterými obvykle nekomunikuje právě korektním způsobem.

Značné problémy přinesla už Schillingova snaha o modifikaci GPL tak, aby si vynucovala invariantní sekce programu, podobně jako GNU FDL. Své si s ním užili distribuční maintaineři balíčku nucení udržovat spoustu patchů rozšiřujících funkčnost, které Schilling odmítal přijímat. A rozchodit cdrtools s každou novou verzí kernelu bylo stále obtížnější. Už delší dobu se objevovaly návrhy vytvořit fork projektu a pokračovat bez jeho neoblíbeného autora. Bylo to obtížné rozhodování, protože pro vývoj balíčku je třeba mít mnoho znalostí o jednotlivých kusech hardwaru a vždy je lepší psát něco nového než tříštit síly na vývoji konkurenčního projektu. Nakonec ale nezbylo než přejít od slov k činům.

Schilling se v poslední době podílí na vývoji OpenSolarisu. Možná proto se rozhodl přelicencovat část svého balíčku na CDDL, svobodnou licenci nekompatibilní s GPL, pod kterou je šířen OpenSolaris. Schilling sice vytrvale tvrdí, že licence jsou kompatibilní, v tomto názoru ale zůstává osamocen a neshodne se ani s autory CDDL. Smícháním zdrojových kódů pod GPL a CDDL zřejmě způsobil, že novou verzi jeho balíčku s rozpornými licencemi není oprávněn vůbec nikdo šířit, byť si to sám nemyslí. Vývojáři z Debianu tedy vzali poslední GPL verzi, přidali k ní ohromnou sbírku patchů vesměs sdílených s ostatními linuxovými distribucemi a vytvořili nový balíček jménem cdrkit. Cdrecord přejmenovali na wodim. Zdá se, že na něj kvůli licenčním problémům v brzké době přejde i většina dalších linuxovách distribucí.

Keralské školy přecházejí na Linux, další úspěch RMS

Jihoindický stát Kerala se v poslední době proslavila zejména zákazem prodeje Coca Coly, protože obsahovala zvýšené množství pesticidů. Po firmách prodávajících nápoje si teď vzala na paškál dalšího giganta, kterým není nikdo menší než Microsoft. Během tří let chce ve středních školách opustit jeho software a místo toho nasadit vlastní linuxovou distribuci. Původní plány sice počítaly s tím, že si učitelé budou moci zvolit Windows nebo Linux, nový ministr školství se ale rozhodl nasadit Linux všude. Přechod se dotkne celkem 12 500 škol.

Lví podíl na keralském přechodu na Linux má Richard Stallman a indická pobočka Free Software Foundation. Stallman se totiž na svých misionářských cestách světem zastavil i v Kerale a tamním úředníkům barvitě popsal úspěchy nasazení Linuxu ve španělských regionech Extremadura a Andalucía. V Extremaduře už přišly po školách na řadu i vládní úřady a dá se očekávat, že další šíření bude následovat.

Školy v Kerale sice bývají většinou soukromé, ale počítače se obvykle nakupují z příspěvků od vlády. Vláda nyní bude přispívat pouze na počítače se svobodným softwarem. Slibuje si od toho nejen snížení nákladů a možnost zpřístupnit studentům větší množství počítačů, ale i nižší poptávku po pirátském software v zemi.

Harald Welte poprvé vyhrál soudní spor

Německý vývojář kernelu Harald Welte věnuje spoustu času boji proti porušování licence GPL. Začal s projektem gpl-violations.org a začal nutit firmy prodávající software porušující GPL, aby zveřejnily zdrojové kódy. Pokud to nešlo po dobrém, neváhal je dát k soudu. V Německu už tak dosáhl několika úspěchů a předběžných soudních opatření. Mezi viníky, do kterých se pouští, patří například prodejci různých wi-fi routerů skrytě běžících na linuxovém kernelu nebo dodavatelé notebooků s předinstalovanými proprietárními programy postavenými na svobodném softwaru.

Nyní Harald Welte na svém blogu oznámil, že se mu poprvé podařilo vyhrát v Německu soudní spor. Podrobnosti zatím nezveřejnil, ale slibuje, že tak brzy učiní.

Mozilla najala firmu na vylepšení designu Firefoxu

Mozilla Foundation si naložila na bedra úkol hodný chytré horákyně. Chtěla by vytvořit pro Firefox 2.0 výchozí témata vzhledu, která budou respektovat vzhled a chování jednotlivých platforem, na kterých Firefox běží (Linux, Mac OS X, Windows), zároveň ale budou napříč platformami konzistentní. Těžko uvěřit tomu, že by něco takového bylo možné udělat dobře. Tým designérů Mozilly si na tom vylámal zuby, a tak se rozhodl sáhnout po firmě Radiant Core z Toronta.

Změny navržené touto firmou se objeví v příští betě Firefoxu. Budou se týkat zejména vyhledávacího boxu, protože se prý ukázalo, že mnoho uživatelů Firefoxu vůbec netuší, k čemu tento box slouží. Dále se zaměří na pruh se záložkami, tlačítky v dialogových oknech a ikonky. Svůj úkol musí firma stihnout do října, kdy má Firefox 2.0 vyjít.

Témata článku: Linux, Firefox, Design, Toronto

199 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 15. 9. 2006 16:35:35
    Je uzasny kazdych 60 minut do nej nekdo...
  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 15. 9. 2006 16:31:30
    ja nemam zadny blog ty mamlase
  • Dalibor 15. 9. 2006 15:50:32
    Tedy tomu říkám demagogie. Kde je v...
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si bezdotykové ovládání PC za stokorunu

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si bezdotykové ovládání PC za stokorunu

** Vzpomínáte na Leap Motion? ** Dnes si postavíme něco podobného za zlomek ceny ** Pohrajeme si s optickým detektorem gest

Včera | Jakub Čížek | 9

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky