reklama

Anička z říše Linuxu: Oracle vyráží na nákupy

Oracle chce koupit Red Hat nebo Novell * OSDL podpoří tisk na linuxovém desktopu * Debian má nového vedoucího * Linus opravil chybu v kernelu, která byla objevena díky linuxovému viru

Oracle se začíná rozhlížet po vlastní distribuci

Americká firma Oracle uvažuje o akvizici některé z firem Red Hat nebo Novell. V rozhovoru pro Financial Times tuto celkem překvapivou zprávu uvedl Larry Ellison, šéf databázového giganta, který by získáním vlastního operačního systému rád posílil svou pozici vůči Microsoftu. Microsoft prodává širokou škálu aplikačního software i operační systém a získáním vlastní linuxové distribuce by se mu Oracle postavil na roveň a mohl nabízet kompletní řešení na vlastní platformě.

Přestože kromě dvou hlavních linuxových dodavatelů je k dispozici i spousta menších firem prodávajích vlastní distribuce, Ellison uvažuje pouze o některé z firem Red Hat nebo Novell. Ať se rozhodne pro kteroukoliv, znamená to, že dominatní pozice této dvojice bude zase o něco silnější a další distribuce se na ní nejspíš jen tak nedotáhnou.

Akvizicí Red Hatu by Oracle kromě linuxového operačního systému získal také JBoss nedávno koupený Red Hatem. JBoss s Oracle soupeří na poli middleware a koupit konkurenci by se mu stoprocentně vyplatilo. Právě akvizice JBossu prý Ellisona přiměla k názoru, že nastal čas jednat. Další výhodou hovořící pro Red Hat je fakt, že s touto linuxovou firmou úzce spolupracuje další velký konkurent Oraclu, IBM.

Ve hře je ale také firma Novell, která prodává SUSE Linux. Kromě toho ale vyvíjí také například software pro správu identit a další programy používané zejména ve velkých korporacích. Akvizice Novellu se Ellisonovi jeví být také výhodnou variantou, a proto zatím hraje na obě strany. Ať se Oracle rozhodne jakkoliv, je jisté, že výsledek hluboce ovlivní šíření Linuxu na serverech i desktopech.

OSDL chce usnadnit tisk na linuxovém desktopu

Jedna z věcí, která často mate linuxové nováčky, je tisk. Kromě toho, že máme pro Linux k dispozici přinejmenším dva zcela různé tiskové systémy, liší se i tiskové dialogy KDE, GNOME, OpenOffice.org, Firefoxu a dalších programů. Ani autodetekce připojených tiskáren a zavedení potřebných ovladačů nefunguje obvykle tak snadno, jak by si uživatelé přáli.

Minulý týden spustila organizace OSDL velmi zajímavý projekt jménem Portland, který si dal za cíl vytvořit společné API pro KDE, GNOME a další prostředí. Kromě jiného OSDL v rámci projektu sponzorovala setkání vývojářů, kteří mají něco společného s tiskem na Linuxu: přítomni byli lidé z HP či Lexmarku, KDE i GNOME, Novellu nebo Debianu. Na dalším zlepšování tisku na linuxovém desktopu budou pracovat všichni společně.

Věcí, které je potřeba udělat, je mnoho. Kromě autodetekce tiskáren a autoinstalace ovladačů chtějí programátoři zlepšit zpětnou vazbu poskytovanou systémem uživatelům i aministrátorům – zejména jde o smysluplná chybová hlášení. Mnoho práce si vyžádá sjednocení tiskových dialogů a tvorba API nezávislého na platformě. Nejzajímavější změnou oproti současnému stavu má být přijetí PDF jako formátu pro práci s tiskem, PostScript zůstane zachován jen pro zpětnou kompatibilitu.

Debian má nového Project Leadera

Vývojáři Debianu si ze svého středu zvolili nového vedoucího. Odstupujícího Brandena Robinsona, který podruhé nekandidoval, nahradí Anthony Towns, který je známý především jako tajemník sdružení Linux Australia, které proslulo i za hranice svého kontinentu. Hlasování, z něhož Towns vzešel jako vůdce, se zúčastnila necelá polovina těch, kteří měli možnost hlasovat.

Okamžitě po zvolení nového vedoucího vyzpovídal server Linux.com. Jedním z problémů, které bude muset Towns během svého funkčního období řešit, je způsob přijímání nových vývojářů Debianu. V současné době je proces velmi zdlouhavý a stávající vývojáři s ním nejsou spokojeni. Towns hodlá prosazovat model přijímání vývojářů s omezenými právy – získat tento status přitom bude velmi snadné.

Virus pomohl Linuxu

Minulý týden proběhla IT médii zpráva o novém viru, který se dokáže šířit na Linuxu i na Windows a infikovat nejen binární soubory ve Windows, ale i zároveň binární soubory v ELF formátu. Jak už to s linuxovými viry bývá, ani tento rozumného linuxového uživatele nijak neohrozí – koneckonců pouze přepisuje soubory, na které má práva a uživatel pracující s omezenými právy si tak nanejvýš poškodí nějaké soubory v /home. A to pouze v případě, že si ho také sám ručně spustí.

Online magazín NewsForge se přesto pustil do testování. Dospěl přitom k překvapivému závěru, že na novějších verzích kernelu virus nefunguje. Důvodem byla chyba v kompilátoru gcc, která se projevovala při použití určité volby při kompilaci kernelu a poslední verze ji používaly ve výchozím nastavení. Nešlo o nikterak vážný problém, přesto ale mohl ovlivnit běh některých programů. Díky autorovi viru se podařilo chybu opravit a v kernelu 2.6.17 zase bude virus bezchybně fungovat.

Témata článku: Windows, Linux, Oracle, Elf, Portland

177 komentářů

Nejnovější komentáře

 • R. Marvin 26. 4. 2006 13:12:10
  Nejak podobne sa sa vyjadril v nejakom interview naslednom
  po tom...
 • redsnake 26. 4. 2006 12:04:15
  omyl, máme tu další exepláře i z druhé strany zdi, jako třeba našeho...
 • redsnake 26. 4. 2006 11:27:05
  ? jo, to je samozřejmě blbý, ale změnit to nastavení trvá asi 10 vteřin....
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama