reklama

Anička z říše Linuxu: Oracle se pokouší potopit RedHat

Microsoft a Novell uzavřeli dohodu o vzájemné spolupráci * Vyšlo Ubuntu Edgy Eft, nová verze nejoblíbenější linuxové distribuce * Oracle se zřejmě rozhodl potopit Red Hat - bude prodávat přejmenovaný RHEL pod vlastní značkou za mnohem nižší ceny * Vyšla nová verze oblíbené hry Frozen Bubble s podporou hry přes síť, zatím pouze pro Linux.

Microsoft a Novell spolupracují

Nejdiskutovanější událostí ze světa svobodného software v uplynulém týmu je dohoda mezi Novellem a Microsoftem o vzájemné spolupráci. Jde o velké překvapení naznačující, že Microsoft už Linux neignoruje, ani se mu nevysmívá. Obě firmy vydaly společné oznámení, ve kterém shrnují zásadní body své dohody, na níž pracovaly mnoho měsíců: Smlouva (přesněji řečeno, souhrn několika smluv) by měla usnadnit život všem, kteří se snaží provozovat Windows a Suse Linux společně a přinést vzájemnou kompatibilitu některých důležitých produktů.

První dohoda se týká kancelářského balíku OpenOffice.org. Vývojáři Novellu a Microsoftu společně vytvořili kód přinášející podporu formátu Open XML od Microsoftu do OOo. Soubor FAQ na stránkách Novellu dokonce naznačuje, že by Microsoft Office v budoucnu mohl podporovat ODF - na to zatím organizace provozující desktopové počítače na Windows i Linuxu marně čekají.

Klepněte pro větší obrázek

Radost budou mít také zákaznící toužící využívat výhod virtualizace. V otevřeném dopisu, který Novell s Microsoftem adresují open source komunitě, firmy slibují možnost virtualizovat Windows na Linuxu a naopak. Nehovoří sice o konkrétním řešení, ale je nabíledni, že půjde o Xen.

Američtí uživatelé SUSE Linuxu jistě ocení patentovou dohodu obou firem - nejméně následujících pět let jim nebude hrozit, že by je Microsoft žaloval pro porušení svých patentů. Zákazníci Novellu budou moci bez obav používat veškerý software obsažený v enterprise produktech od Novellu - jmenovitě jde třeba o Sambu a Mono.

Tiskové zprávy obou firem uvádějí, že jejich dohoda je z historického hlediska přelomová, a skutečně se nemýlí: Od Microsoftu jsme v minulosti neviděli mnoho snah o spolupráci s kýmkoliv, natož s firmou podporující svobodný software. Bezprostřední reakce open source komunity jsou smíšené, na diskusních fórech se mísí radostné očekávání s obavami a podezíravostí - těch si Microsoft vysloužil vrchovatě svými minulými skutky. Samotný autor linuxového jádra, Linus Torvalds, ovšem vstřícnost Microsoftu nehodnotí kladně ani záporně: rozumné patche hodlá přijímat od Microsoftu stejně jako od kohokoliv jiného.

Vyšla nová verze Ubuntu

Nová verze dlouhodobě nejoblíbenější linuxové distribuce (alespoň podle statistiky Distrowatch) s kódovým jménem Edgy Eft vyšla v souladu s „jízdním řádem“ půl roku po předchozí verzi Dapper Drake. Obrazy CD jsou k dispozici pro architektury i386, x86_64 a ppc, současně s Ubuntu založeným na prostředí GNOME vyšly také jeho varianty Kubuntu (s KDE), Xubuntu (s XFCE) a Edubuntu (verze určená pro školy).

Klepněte pro větší obrázek

Nová verze distribuce se stejně jako verze předcházející snaží být "Linuxem pro lidi" (tedy zcela svobodným operačním systémem), který "prostě funguje". Nabízí spoustu novinek: Nejdůležitější je nahrazení lety prověřeného, leč k uzoufání pomalého sys-v-init zbrusu novým systémem Upstart, který nabízí o něco rychlejší start systému. Uživatelé nové verze Ubuntu budou mít také o něco snazší cestu k desktopovým 3D efektům. Samozřejmostí jsou nové verze mnoha oblíbených programů: Zatímco Ubuntu přináší nové GNOME 2.16, v Kubuntu najdeme KDE 3.5.5. vývojáři stihli na poslední chvíli přidat i nový Firefox 2.0.

Protože je Ubuntu distribucí velmi rozšířenou, na jeho novou verzi okamžitě vyšla spousta recenzí, a to i v češtině: Ubuntu, Kubuntu.

Oracle si pořídil vlastní distribuci, založenou na Red Hatu

Zatímco donedávna se firma Oracle tvářila jako partner Red Hatu, nyní mu podle všeho citelně ublíží. Bude mu bude přímo konkurovat, a to pomocí jeho vlastní distribuce: Rozhodla se vzít zdrojové kódy Red Hat Enterprise Linuxu, odstranit z nich všechna loga (podobně to dělá nekomerční projekt CentOS) a výsledek nabízet jako vlastní distribuci pod názvem Unbreakable Linux. Má v plánu poskytovat pro něj výrazně levnější podporu než Red Hat, kromě toho jej samozřejmě hodlá protlačit ke svým zákazníkům používající její ostatní produkty. (S podporou distribucí RHEL, SLES a Asianux ale naštěstí nekončí.)

Oracle si může dovolit mnohem nižší ceny, protože má nižší náklady: téměř se nepodílí na vývoji a podpora Linuxu společně s ostatními produkty mu nepřinese skoro žádné dodatečné náklady. Cílem porazit Red Hat v cenové válce se sice hlasitě holedbá, na jednu věc ale zřejmě zapomíná: jako správný parazit by neměl svého hostitele zničit, jinak nebude mít na čem založit následující verze. I když kdoví, možná má v plánu Red Hat oslabit a poté koupit - bezprostředně po oznámení Unbreakable Linuxu klesla hodnota akcií Red Hatu o čtvrtinu.

Na světě je nový Frozen Bubble

Přestože pro Linux vzniká čím dál větší množství vysokonákladových komerčních her, jeho uživatelé většinou stejně mají nejraději několik již téměř legendárních, prudce návykových blbinek: mimo her Supertux, Tux Racer, xBill nebo Fish Fillets NG sem patří také Frozen Bubble. Její princip je jednoduchý: hráč střílí nad sebe barevné bubliny (pohled na screenshot poví víc než slovní popis) a pokud poskládáte alespoň tři bubliny stejné barvy, prasknou a zmizí. Cílem je vyčistit celou plochu, stovka levelů vystačí na mnoho hodin zábavy. Ještě zajímavější je ovšem hra ve dvou: oba hráči střílí tak dlouho, dokud jeden neprohraje.

Tato hra (mimochodem, ač se to zdá být neuvěřitelné, Frozen Bubble je napsaná v Perlu), jejíž vývoj původně sponzorovala Mandriva, se dočkala portů na nejrůznější platformy včetně Windows a OS X a také javové předělávky hratelné online. Stalo se tak, přestože původní autoři se snaží na svém webu od tvorby portů odrazovat a nejraději by viděli hráče střílet do bublin na zcela svobodném systému. Nová verze 2.0, která vyšla minulý týden, ovšem zatím běží jen na Linuxu: pro fanoušky určitě dobrý důvod pro přechod.

Největší novinkou je konec nutnosti strkat se nad jednou klávesnicí: verze 2.0 přináší možnost hrát multiplayer mód po síti, a to až v pěti hráčích. Přibyla také spousta nádherných animací, možnost nahrávat postup hry, podpora pro joystick a mnoho dalších vylepšení.

Témata článku: Microsoft, Linux, Firefox, Oracle, Frozen, Bubble, Kubuntu, Xubuntu, Drake, Fish, Multiplayer, Screenshot, Joystick

178 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dusan 10. 11. 2006 7:59:38
    V ramci celeho RHEL ano, ale ne v ramci produktu. Tam probiha patch...
  • kozuch82, kozuch82 9. 11. 2006 19:43:15
    Ridej dva stejny opicaci
  • rur 8. 11. 2006 18:35:39
    Ale aj Oracle musí dodržať GPL, t.j. musí ku všetkému, čo tam pridá,...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

Včera | Jakub Čížek | 243

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 47

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama