reklama

Anička z říše Linuxu: Open source dobývá Burundi

Debian možná bude možné aktualizovat i přes bittorrent * Open source se šíří Afrikou, nyní má namířeno do Burundi * FSF dala vysokou prioritu projektu Gnash, svobodnému přehrávači Flashe * Fedora Core 5 bude obsahovat Mono

Debian přes bittorrent

Související odkazy

Slovník
desktop
Java
Linux
open source
OpenGL
server
torrent

Vývojáři Debianu diskutují o tom, jestli učiní z bittorrentu standardní nástroj pro aktualizaci systému. K tomuto nápadu je přivedl nástroj apt-torrent, který funguje jako httpd server pro APT, umí spolupracovat s programy jako dselect nebo aptitude a práce s ním se neliší od běžné práce s APT. Zároveň ale nabízí všechny výhody bittorentu - tedy rychlejší stahování, které méně zatěžuje linku poskytovatele.

Zajímavou novinkou pro uživatele Debianu je také náznak, že vývojový cyklus Debianu se pomalu zrychluje. Poslední stabilní verzi, Sarge, jsme uvítali přibližně před půlrokem, po tříletém čekání. Další verze, Etch, by měla být k dispozici už v prosinci. Pokud by to vývojářům vyšlo, znamenalo by to dvojnásobné zrychlení cyklu - proti běžným distribucím s vývojovým cyklem kolem šesti měsíců ale stejně bude Sarge brzy brontosaurus.

Navíc, vývojářům Debianu se nedá věřit. Vydání Sarge se oproti původně udanému termínu opozdilo o tři čtvrtě roku, skutečné datum vydání tak zatím může být nejvýše vhodným předmětem pro uzavírání sázek.

Burundi a FOSS

V mnoha afrických zemích má svobodný software velmi silnou pozici. To není nikterak překvapivé, srovnáme-li cenu běžného proprietárního software pro desktop s výší tamního průměrného platu. Linux i některé další svobodné operační systémy si navíc bezproblémů poradí s velmi starým hardware, který je často používán.

Sdružení uživatelů svobodného software mají slušné úspěchy na jeho šíření ve vládních institucích, školách, i firmách. Ve východní Africe působí sdružení EACOSS, jehož působení se zatím odrazilo zejména v Ugandě a Keni. Jeho předseda Victor van Reiswoud nyní zakládá další pobočku v Burundi, zemi donedávna zmítané občasnou válkou. Burundi je kromě Rwandy jedinou zemí v oblasti, kde se dosud nepodařilo vybudovat svobodnému software uživatelskou základnu.

V současné doby se téměř veškerá administrativa v Burundi řeší na papíře. Změnit situaci se pokouší dárci, kteří ale často implementují na servery i pracovní stanice drahý proprietární software. V zemi přitom chybí počítačoví odborníci, kteří by jej mohli spravovat. EACOSS hodlá zopakovat své úspěchy z Ugandya jeho největší prioritou je proto vzdělávání. Klade si za cíl učit děti i dospělé pracovat s počítačem. Při vzdělávání přitom bude používat svobodný software, dostatek odborníků potom povede k jeho širšímu nasazení.

Gnash získal vysokou prioritu i FSF

FSF se snaží podporovat nejvíce ty projekty, které mají být náhradou za běžně používané proprietární nástroje, pro které dosud neexistuje svobodná alternativa. Do řady mezi FreeBIOS, svobodný překladač Javy a podobné projekty se nyní přidal i Gnash, svobodný přehrávač Flashe, který má být jednou plně kompatibilní s Flashem 7. V současné době Gnash dovede přehrát většinu flashových animací. Funguje jako samostatná aplikace a nebo jako plugin pro Firefox. Pro renderování grafiky přitom používá OpenGL.

Vývoj přehrávače Flashe je z právních důvodů celkem problematický. Specifikace formátu je sice dostupná, ale licence zakazuje použít ji k vytvoření přehrávače, flashové animace se smějí pouze generovat. Autor projektu, z kterého Gnash pochází, ale problém vyřešil šalamounsky: přijímal kód pouze od vývojářům, kteří se zavázali, že do dokumentace k formátu SWF nenahlédnou.

Fedora 5 bude obsahovat Mono

Přestože Red Hat se dlouho k platformě Mono stavěl odmítavě a odmítal jej zahrnout mezi své produkty a do svého GNOME jádra, nyní se ledy pohnuly. V nové Fedoře 5 se uživatelé konečně dočkají Mona a tedy i čím dál oblíbenějších programů jako F-SPOT (prohlížeč obrázků) nebo Beagle (desktopový vyhledávač), které jsou dosud vyvíjeny pod křídly konkurenčního Novellu.

Je možné, že se Beagle stane želízkem v ohni i pro Google. Vedoucí vývoje projektu Beagle totiž minulý týden oznámil svůj odchod z Novellu do Googlu, kde bude zaměstnán jako open source vývojář. Protože část pracovní doby bude smět věnovat vlastním projektům, dá se očekávat, že se práce na Beaglu nevzdá.

Témata článku: Linux, Open source, Torrent, Beagle, Spot

8 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Michal_Ruzicka, Michal_Ruzicka 16. 1. 2006 20:59:20
  Když už to tu nakouslu někdo jiný, tak se přidávám k dotazu. Kdy budou...
 • Milan Jurik 16. 1. 2006 18:28:44
  Tak nejak

  On i Sarge mel byt...
 • Myšák 16. 1. 2006 18:09:28
  jj, taky se mi po bernardýnkovi stejská...

  Každopádně bych chtěl...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 102

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 82


reklama