Anička z říše Linuxu: korejský mirror Mozilly nabízel soubory infikované virem

Vyšla nová verze Linux Standard Base 3.0 * Linuxový robot Wakamaru míří do domácností * Korejský mirror nabízel binární soubory s produkty Mozilly nakažené virem * Debian uvažuje o změně pravidel pro nakládání se svou ochrannou známkou

LSB 3.0 je venku - jaké jsou první dojmy?

Související odkazy

Slovník
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Free Standards Group uvolnila novou verzi Linux Standard Base, souhrnu standardů, který by měl zajišťovat zejména binární kompatibilitu jednotlivých linuxových distribucí – to znamená, že aplikace zkompilovaná pro jednu distribuci vyhovující LSB by měla fungovat na libovolné další. Důvodem pro vznik LSB bylo usnadnění certifikace jednotlivých softwarových produktů pro různé distribuce, a také předejití problémům s roztříštěností, které kdysi postihly unixové systémy.

Certifikovat své systémy pro LSB 3.0 mají v úmyslu všichni přední dodavatelé linuxových distribucí - Red Hat, Novell, Debian Common Core Alliance i Asianux. Zástupci Free Standards Group vidí v LSB prostředek, jak mohou jednotliví dodavatelé Linuxu efektivně soupeřit s Microsoftem, protože LSB dělá z mnoha drobných dodavatelů jediného velkého soupeře.

Krátce po zveřejnění LSB 3.0 se objevila i první velice ostrá kritika z klávesnice jednoho vývojáře Red Hatu. Ten poukazuje na fakt, že sady testů kompatibility s LSB obsahují obrovské množství chyb. Je přesvědčen, že jejich autoři nejen nerozumějí LSB, ale také neumějí programovat. Projít testy úspěšně prý znamená vytvořit speciální prostředí – když si autor kritiky stěžoval na chybu v jednom z testů, dostal odpověď: "použijte pomalý jednoprocesorový počítač." Autor se tedy ptá: Znamená to snad, že na rychlých SMP počítačích distribuce není v souladu s LSB? A jakou pak má certifikace hodnotu?

Nakolik se podaří tyto problémy vyřešit, ukáže až čas. Problémy provázejí každý mladý projekt a je jen na zástupcích Free Standards Group, jestli je budou řešit, a nebo se raději budou opájet proslovy na téma "Microsoft nemůže soupeřit s globálním linuxovým ekosystémem," což nedávno pronesl na tiskové konferenci ředitel Free Standards Group Jim Zemlin.

Linuxový robot bude hlídat japonské domácnosti

Robot Wakamaru, který byl poprvé předveden na konferenci výrobců embedded zařízení v roce 2003, míří do prodeje. Svým majitelům má sloužit zejména jako společník. Ovládá rozpoznávání i syntézu řeči a rozumí 10 000 japonských slov, dokáže také rozpoznat obličeje svých majitelů. Díky kameře namířené na strop rozpozná svou pozici v domě, po kterém se pohybuje na kolečkách rychlostí 1 km za hodinu.

Wakamaru disponuje bezdrátovým připojením k Internetu, a tak kromě běžné konverzace může svým majitelům poskytovat i hodnotné informace. Pokud pocítí potřebu popovídat si s nepřítomným členem rodiny, zašle mu e-mail. E-mailem nebo textovou zprávou také upozorňuje na neobvyklé situace, které v domě jeho majitelů nastanou.

Na domácí stránce robota jsou k dispozici zajímavé podrobnosti o použitých technologiích v angličtině. Robot, kterého pohání MontaVista Linux, přijde na 1,5 milionu jenů, což je přibližně 350 000 Kč.

Korejský mirror Mozilly nabízel soubory infikované virem

Korejský mirror nabízel ke stažení instalační soubory infikované virem Linux/Rst-B, který se pokouší infikovat všechny spustitelné ELF soubory v aktuálním adresáři a v /bin. V případě, že je spuštěn privilegovaným uživatelem, otevře socket a čeká na případné pokyny vzdáleného útočníka. Tento virus je známý již více než tři roky a niky nebyl významněji rozšířen.

Infikované soubory byly samozřejmě okamžitě odstraněny a uživatelům už žádné nebezpečí nehrozí. Přesto by tento incident měl být ponaučením pro všechny uživatele Linuxu – binární soubory z Internetu je třeba používat opatrně a pečlivě kontrolovat podpisy balíčků či kontrolní součty. Toto není první ani poslední případ, kdy veřejné servery nabízely infikované binární soubory nebo dokonce i pozměněné zdrojové kódy. Dávka obezřetnosti je namístě zvlášť při stahování jiných binárních souborů než oficiálních balíčků své distribuce.

Debian uvažuje o nové politice týkající se jeho ochranné známky

Vedoucí projektu Debian Branden Robinson uvažuje o změně pravidel týkajících se nakládání s ochrannou známkou Debian. V současné době je může tuto známku použít např. každý, kdo vytvoří CD obsahující Debian GNU/Linux. Trvá jen na tom, že slovo Debian nesmí být obsaženo v názvu podniku nebo v doménovém jménu, které podnik používá.

Pravidla byla vytvořena v roce 1998 a podle Robinsona v dnešní době nejsou dostatečná. Vyčítá jim zejména příliš vágní formulaci a je rozhodnut vytvořit nová. Že je důležité mít rozumná pravidla pro nakládání s ochrannou známkou se ukázalo, když se Linusovi Torvaldsovi, autorovi Linuxu, nepodařilo zaregistrovat si v Austrálii ochrannou známku Linux. Podle australského regulátora není slovo Linux dostatečně charakteristické a příliš se podobá známkám, které si registrovaly lokální firmy.

Témata článku: Linux, Mozilla, Mirror, Free, Elf, Nice

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Stara Blazkova 27. 10. 2005 17:43:54
    Nerad vrtam do pravopisu, ale "aplykacia" a "dystribucia", to je pozitok....
  • Jarda 29. 9. 2005 15:55:39
    Ale tady přeci nejde o virus! Tento "(Ne)virus" se sám nebude šířit -...
  • Petr 28. 9. 2005 23:17:17
    Domácí uživatel si musí počítač i spravovat.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 110

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?