Anička z říše Linuxu: komunitní distribuce od Linspire

Říjnové vydání Ubuntu Edgy Eft bude obsahovat podporu Xenu, XGL a další novinky * Linspire chystá komunitní distribuci Freespire * Perl připravuje novou verzi Artistic License * Čínský levný linuxový počítač Municator se začíná prodávat

Související odkazy

Slovník
chipset
driver
ethernet
Linux
USB
WiFi

Ubuntu informuje o novinkách

Přestože na vydání šest týdnů zpožděného Ubuntu Dapper Drake si ještě měsíc počkáme, Mark Shuttleworth již zveřejnil informace o tom, co můžeme očekávat v následující verzi Edgy Eft. Zatímco Dapper Drake žádné převratné novinky neobsahuje, Edgy Eft jich nabídne přehršel. Pokud se podaří vše podle plánu, dočkáme se podpory virtualizace na Xenu, podpory XGL, Network Manageru nebo Smart Package Manageru.

Během necelých dvou let své existence se Ubuntu stalo jednou z nejoblíbenějších linuxových distribucí, přestože to nepřehání s inovací a s implementací zajímavých novinek nijak nepospíchá. Zdá se ale, že Edgy Eft, který by měl vyjít v říjnu, ostatní distribuce brzy dožene.

Linspire chystá komunitní distribuci

Po vzoru úspěšných projektů Fedora a openSUSE chystá svou vlastní komunitní distribuci i firma Linspire. Ponese jméno Freespire a slovo free v jejím názvu bude znamenat mnohem spíš "zdarma" než "svobodný" – podle představitelů firmy Linspire má být totiž její hlavní předností možnost získat proprietární software. Tento postoj se okamžitě stal terčem kritiky komunity v čele s Pamelou Jones provozující server Groklaw. Ta poukazuje zejména na fakt, že zatímco ostatní distributoři Linuxu distribuují binární ovladače a kodeky jako z nouze ctnost, Linspire se nijak netají, že svůj podíl na trhu hodlá získávat právě díky nim. To je celkem krátkozraké chování: Linspire sice možná přinese zisk, komunitě ale může jedině uškodit.

Pro příklady nemusíme chodit daleko do minulosti: například wine původně sloužil hlavně jako provizorní řešení pro uživatele proprietárních aplikací s tím, že časem za ně bude k dispozici nativní náhrada. Dnes ale najdeme spoustu firem, které tvrdí, že podporují Linux, protože jejich software běží na wine. Výrobci bezdrátových chipsetů argumentují podobně – proč psát ovladač pro Linux, když ovladač pro Windows běží pod ndiswrapperem?

Linspire s uvedením Freespire dlouho otálelo a i teď hodlá počkat na reakce veřejnosti a jeho uvolnění pozdržet do léta. Není divu: ještě před několika lety by za tento způsob propagace slízlo v komunitě jedině pořádnou ostudu. Nyní ale počet uživatelů Linuxu narůstá a myšlenka svobodného software slábne. Pokud se Freespire významněji rozšíří, dá se očekávat, že bude ještě těžší přimět výrobce hardware, aby umožňovali vytváření svobodných ovladačů. Linuxové distribuce by se tak mohly stát jen sbírkou proprietárního software postavenou na svobodném základě i se všemi nevýhodami, které tento způsob licencování přináší.

Perl připravuje novou verzi Artistic License

Zatímco diskuse o nové verzi GPL probíhají s velkým zájmem veřejnosti, Artistic License 2.0 vzniká v tichosti. Práce na jejím znění začala kolem roku 2000, tedy přibližně v době, kdy se začalo s vývojem Perlu 6. Nyní byl zveřejněn návrh licence a pokud k ní nevyvstanou závažnější výhrady, bude přijata během několika měsíců. Kromě Perlu 6 má Perl Foundation v úmyslu vydat pod ní i Perl 5, nejprve ovšem bude muset získat souhlas svých hlavních přispěvatelů.

Nová Artistic License bude zjednodušená a srozumitelná i běžnému smrtelníkovi. Zároveň nebude obsahovat odkazy na konkrétní programy, technologie nebo internetové adresy, aby rychle nezastarala. Přinese ale i jednu radikální změnu: díla vydána pod Artistic License bude možné přelicencovat na libovolnou jinou svobodnou licenci splňující určité podmínky. Elegantně tak vyřeší například neutěšený stav týkající se většiny perlových modulů, které jsou obvykle licencovány duálně pod Artistic License 1.0 a GPL. Přispěvatelé do Perlu si budou moci ponechat copyright, místo aby jej připsali Perl Foundation. Té nyní pouze budou muset umožnit používání a redistribuci svých příspěvků. Kromě těchto změn se Artistic License vymezuje také vůči softwarovým patentům.

Práce odvedená Perl Foundation si zaslouží jen chválu – text je maximálně srozumitelný a neobsahuje klauzule podobně kontroverzní jako ty v návrhu nové GPL 3.0. Kromě toho neomezuje uživatele díla, a přitom chrání jeho svobodu.

V Číně se začíná prodávat levný linuxový počítač

Zatímco stodolarový notebook se ještě neblíží do finální podoby, v Číně se už začíná prodávat (původní zpráva) jeho alternativa. Zatím nejde o notebook, ale jen o stolní počítač s displejem, který vzhledem a funkčností vzdáleně připomíná Mac mini. Tady ale také veškerá podobnost končí.

Zařízení jménem Municator vyjde přibližně na 150 dolarů. Takto nízké ceny se podařilo dosáhnout zejména díky využití čínských komponent. Srdcem počítače je tak procesor Godson-2. Jeho výkonnost sice bývá srovnávána s Pentiem III, ve skutečnosti jde ale o 64-bitové RISC CPU, ze všeho nejvíce podobné procesorům MIPS. Neobsahuje ale jejich patentované instrukce. V současné době je taktován na 400 nebo 600 MHz, má ale před sebou ještě spoustu prostoru pro zlepšení. Firma vyrábějící Municator by ráda v dohledné době integrovala procesor a northbridge do jediného čipu a dále tak šetřila jak na ceně, tak na spotřebě.

Přestože je Municator velmi levný, prodává se s LCD displejem a čtyřicetigigovým externím USB diskem. S okolním světem komunikuje například pomocí čtyř USB portů, IrDA, 10/100 ethernetové karty a PS/2 myši a klávesnice. Kromě toho je možné dokoupit WiFi, modem a baterii. Celé zařízení váží 0.65 kg a běží na něm linuxová distribuce Thinix 3.0.

Témata článku: Linux, Drake, USB Wifi

23 komentářů

Nejnovější komentáře

 • LubosD, LubosD 6. 5. 2006 15:14:44
  No, neměl. Já když si nainstaluju Windows, tak tam není čím přehrát Vorbis...
 • yomm 4. 5. 2006 22:42:44
  tos rekl moc hezky, ouplnej Nostradamus.
  napis knizku vo tom, jak si...
 • AstorLights, AstorLights 4. 5. 2006 15:09:40
  Hehe Bill na to měl evidentně jiný názor ... a vyplatilo se mu to, viď ?...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5