reklama

Anička z říše Linuxu: KDE a GNOME půjdou ruku v ruce

Sun uvolní specifikace svého procesoru UltraSPARC T1 pod GPL * Ian Murdock nastoupil do Free Standards Group * KDE a GNOME pracují na společné propagaci * SIM je znovu mezi živými, vyšla nová verze 0.9.4rc1

Sun daruje světu první svobodný procesor

Firmě Sun se docela osvědčilo zachraňovat beznadějné softwarové projekty otevřením jejich zdrojového kódu: z původního Star Office se stal nejrozšířenější svobodný kancelářský balík OpenOffice.org a projekt OpenSolaris zas oživil operační systém, o kterém se říkalo, že už ho nezachrání ani svěcená voda. Možná právě proto se nyní rozhodl popojít ještě o krok dál a vzkřísit pro změnu svou polomrtvou hardwarovou platformu. V prosinci byl totiž oznámen projekt OpenSPARC, a při zahájení Open Source Business Conference prezident Sunu Jonathan Schwartz zveřejnil, kudy se bude projekt ubírat.

Procesory UltraSPARC jistě není třeba představovat. Jde o vyspělou RISC big-endian architekturu s dlouhou historií, kterou ale procesory x86 pomaličku odsouvají na propadliště dějin. Rozhodně to není zasloužené, poslední vícejádrový UltraSPARC T1 (známý též pod kódovým označením Niagara) s minimální spotřebou energie si své místo na slunci jistě zaslouží. Marketing Sunu ho bohužel do výšin nevynesl, ale všechno zlé je pro něco dobré: veškeré specifikace procesoru T1 totiž budou zveřejněny pod GPL.

Krok Sunu samozřejmě s nadšením uvítal Richard Stallman, který doufá, že další firmy budou kroky Sunu následovat. Přestože kromě T1 existuje i další GPL hardware, na kompletní počítač to zatím nevydá. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak krok Sunu ovlivní vývoj linuxových distribucí: v současné době je totiž třeba distribuce podporující UltraSPARC hledat lupou. Bohužel se nedá odhadnout, jestli GPL licence přiměje někoho vyrábět T1 za rozumnou cenu - je to trochu nespravedlivé srovnání, ale v současnosti bohužel stojí T1 přibližně tolik v dolarech, co nové Pentium D v korunách.

Ian Murdock přešel do FSG

Ian Murdock se rozhodl vzdát se své práce v Progeny a nastoupil jako CTO do Free Standards Group, kde šéfuje pracovní skupině zabýbající se LSB. Na svém blogu vyjadřuje nadšení z toho, že má možnost podílet se na vzniku projektu, který, jak věří, významně ovlivní celé směřování IT. V nejbližší době pod jeho vedením vyjde nová LSB 3.1 a podrobný plán pro vývoj LSB 4.0. Kromě toho má v úmyslu navazovat spolupráci s vývojáři jednotlivých distribucí a zvýšit jejich podíl na vývoji LSB. V neposlední řadě chce také nabídnout třetím stranám možnost poskytovat LSB certifikaci.

Ian Murdock je známá postava, která ovlivnila vývoj linuxových distribucí jako málokdo. Kdysi založil Debian, později úspěšně vedl významnou linuxovou firmu Progeny.

KDE a GNOME půjdou ruku v ruce

Podobně, jako vedou žabomyší války uživatelé Linuxu a Windows, hoří často plamen sporu o nejlepší desktop i mezi příznivci KDE a GNOME - vzpomeňme jen na nedávnou aféru, která vypukla, když Linus Torvalds doporučil světu používat KDE. Podobné spory přitom nemají smysl, není důležitý podíl GNOME a KDE, ale celkový podíl svobodného desktopu: KDE i GNOME mají v absolutním měřítku minimální rozšíření, a tak by neměly bojovat proti sobě navzájem. Vývojáři to pochopili už dávno a na projektech jako poppler nebo D-BUS pracují lidé z KDE i GNOME. Nyní přijde řada i na marketing.

Zatímco KDE se inspirovalo v úspěších Firefoxu a pustilo se do projektu SpreadKDE, u GNOME bylo až donedávna ticho po pěšině. V lednu ale vznikl mailing list, kde řeší zástupci obou projektů, jak společnými silami ukrojit větší díl koláče, v současnosti se diskutuje například o možném společném portálu propagujícím svobodný desktop, a nebo o tom, jak analyzovat současnou situaci.

Oba projekty se samozřejmě budou stále věnovat i stávajícím marketingovým aktivitám. Pokud se ale společné dílo podaří, možná se dočkáme nejen většího rozšíření Linuxu na desktopu, ale i menšího množství flamewars na oblíbené téma.

Vývoj SIMu pokračuje

Instant messaging klient SIM je bezesporu jedním z nejpodařenějších IM klientů dostupných na Linuxu, kterému se konkurence může rovnat teprve v poslední době. Vývoj SIMu bohužel v posledních letech ustrnul na bodu mrazu a přestože má za sebou několik marných pokusů o oživení, zdálo se, že s ním bude konec nejpozději s přechodem na Qt4. Nyní ale projekt znovu ožívá, nabízí ke stažení novou verzi 0.9.4rc1, verze 1 bychom se potom měli dočkat až na Qt4.

Témata článku: Open source, Instant Messaging, Niagara, Jonathan

96 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rainbof 28. 3. 2006 17:32:14
    Ti dam svobodu vidlaku, slez z masiny a koukej mazat domu preinstalovat...
  • rumcajs 3. 3. 2006 23:11:37
    Ozaj "duchaplna" odpoved od radikala ako reakcia na vyjadrenie si...
  • FreeBSD_Radikal 1. 3. 2006 22:53:43
    mohu mit takovy netaktni dotaz? Komu to tu cpes? tohle neni blog ale...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 47

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama