reklama

Anička z říše Linuxu: Google dává šanci studentům

Google spustil další ročník Summer of Code * Red Hat koupil JBoss * Norsko bude používat ve vládních institucích otevřený software * Sun uvolní Java Studio Enterprise

Google spustil další ročník Summer of Code

Po loňském úspěchu se Google rozhodl zopakovat soutěž pro studenty Summer of Code. Stejně jako v loňském roce, i letos si budou moci studenti vybrat některý z partnerských open source projektů a vytvořit pro něj něco užitečného. Dá se očekávat, že tak jako před rokem se ani letos zdaleka nedostane na každého a šance, že bude právě váš projekt přijat, bude záviset spíš na vaší schopnosti dobře ho prodat, než na jeho potenciální užitečnosti. Přihlášky začne Google přijímat 1. května.

Ohromný zájem o projekt mezi studenty je způsoben ochotou Googlu velmi štědře zaplatit za odvedenou práci. Letos dostane každý vybraný student, který své dílo dotáhne do konce, 4500 dolarů. Dalších 500 dolarů na každého studenta potom získá partnerská organizace. Ze soutěže jsou vyloučeny osoby mladší osmnácti let, zaměstnanci Googlu a obyvatelé zemí, na které USA vyhlásily obchodní embargo.

Zatím se Summer of Code účastní téměř dvě desítky partnerských projektů, s většinou z nich jsme se setkali již v loňském roce. Zájemci se tak budou moci pustit například do zlepšování Apache, Perlu, Pythonu, SVN, Wine, Postgresql, GCC, Gaimu a mnoha dalších projektů.

Red Hat koupil JBoss

Americká firma Red Hat, jeden z největších hráčů na světovém linuxovém trhu, koupila za 350 milionů dolarů firmu JBoss, vyvíjející stejnojmenný javovský aplikační server šířený pod svobodnou licencí. Red Hat si od akvizice slibuje zrychlení vývoje otevřených řešení pro velké podniky. Zároveň tím rozšíří portfolio svých produktu směrem ke spřízněnému trhu. V neposlední řadě také získá mnoho zkušených odborníků.

Na celé situaci je mírně pikantní, že šéf firmy JBoss Marc Fleury se ještě nedávno na Internetu vyjadřoval o firmě Red Hat velmi nelichotivě, někdy přímo vulgárně. Označoval Red Hat za proprietárního výrobce, který balí otevřený software do proprietárního obalu, aby mohl vydělávat na podpoře. Zároveň byl přesvědčen, že Red Hat od komunity mnohem více bere, než vrací zpět.

Nyní jsou ovšem podobná prohlášení zapomenuta a Fleury i Red Hat udělali všechno pro to, aby z Internetu zmizela. Fleury se brzy stane podřízeným šéfa Red Hatu Matthewa Szulika a namísto dřívějších silných slov nyní hovoří o výhodách spojení dvou společností, které se orientují výhradně na open source.

Norsko jde open source směrem

Podle informací na serveru BetaNews se norská vláda rozhodla osvobodit se od závislosti na korporacích, jako je Microsoft, a místo toho ve vládních institucích používat otevřený software. Nehovořila zatím o konkrétních programech. Prvním nutným krokem bude zajistit, aby vládní dokumenty byly konvertovány do ODF, a webové stránky použitelné v prohlížečích, jako je Firefox.

Norsko není první zemí, která vyjádřila podobné úmysly a pracuje na jejich realizaci: mezi další takové státy patří například Brazílie, Čína, Francie, Německo, Japonsko a Jižní Korea.

Sun uvolní Java Studio Enterprise

Sun nadále pokračuje s uvolňováním svých programů, tentokrát přišla řada na některé části Java Studia Enterprise. Uvolňování bude probíhat pomalu kvůli problémům spjatým s intelektuálním vlastnictvím, Sun musí veškerý kód před uvolněním zkontrolovat. Kód bude zřejmě k dispozici pod licencí CDDL, což je derivát Mozilla Public License vyžadující vrátit všechny změny v kódu projektu.

Témata článku: Google, Linux, Summer, Embargo, Wine

182 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam 21. 4. 2006 15:35:53
    To že jsi hovado je taky holt pouhá pravda a já za to nemůžu
  • Franta Jetel 21. 4. 2006 12:54:48
    Zvlastni. Spoustu veci udelam na Linuxove stanici daleko rychleji nez na...
  • Franta Jetel 21. 4. 2006 11:29:37
    Lidi to neignorujou. Naprosta vetsina z nich vubec nevi, ze neco takoveho...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 394

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama