Anička z říše Linuxu: Firefox 2.0 mírně složitějším

Během několika týdnů bude zveřejněn nový návrh GPLv3 – co nás v něm čeká? * Mozilla vydala první betu Firefoxu 2.0 * Vyšel GnuCash 2.0 * Projekt Linux-NTFS vydal betu ovladače třetí generace, který zvládá čtení i zápis na NTFS oddíly.

Blíží se zveřejnění druhého návrhu GPL 3

Nedávno proběhnuvší mezinárodní konference o GPLv3, která se konala v Barceloně, byla posledním větším veřejným vystoupením FSF před vydáním dalšího, již druhého návrhu nové verze nejrozšířenější licence pro svobodný software. Množství zajímavých informací o zamýšlených změnách v draftu přinesl ve své řeči Richard Stallman. Jde vesměs o kosmetické úpravy – vyznění licence se nezmění, odstraněny budou jen některé vedlejší účinky méně šťastných formulací.

První drobnou změnou je nový název pro klauzuli „Liberty or Death,“ která nyní ponese nadpis „No Surrendering Other`s Freedom.“ Tato klauzule říká, že pokud z nějakého důvodu nemůžeme dodržet některý z požadavků licence (může to být třeba smlouva, soudní rozhodnutí...), pak nesmíme program používat vůbec.

Zmizí také hojně kritizovaný požadavek, nutící distributora poskytovat také všechny klíče, které jsou nezbytné k tomu, aby jiný program mohl číst výstup našeho programu. FSF si uvědomila, že pokud nebude program součástí DRM systému (a proti tomu se staví zase jiná nová část návrhu licence), může si každý uživatel upravit program tak, aby poskytl požadovaný výstup i bez klíče.

Je též možné, že se změní požadavky na distribuci zdrojových kódů spolu s binárními soubory. V současné podobě GPL po distributorovi požaduje, aby poskytl zdrojové kódy po vyžádání poštou, pokud je nenabídl současně s binárními soubory. Nová verze možná místo toho přikáže distributorovi nabízet přístup ke zdrojovým kódům prostřednictvím Internetu.

Proměna potká i LGPL. Nadále již nepůjde o samostatný dokument, ale jen o kratičké prohlášení „já jsem GPL, která dává některá práva navíc“ a výčet oněch práv.

FSF zatím nemá jasný postoj k tomu, jestli je vhodné šířit GPL také v překladech do jiných jazyků, než je angličtina. Alexandro Oliva veškerá úskalí problému pěkně shrnul v rozhovoru pro Groklaw: Některé vlády možná budou mít problémy přijmout software, jehož licence není v úředním jazyce oné země. Zatím ale tento problém nevyvstal, a pokud na něj někdy dojde, možná se vláda spokojí s překladem neoficiálním. Vydat oficiální překlad GPL by bylo velmi obtížné a problémy by přineslo i jen prosté udržení kompatibility mezi jednotlivými překlady.

Mozilla vydala první betu Firefoxu 2.0

Zatím jen vývojářům a testerům je určena první betaverze webového prohlížeče Firefox 2.0, která je ke stažení jak ve formě zdrojových kódů, tak ve formě binárních balíčků. Bez větších potíží ji ale může vyzkoušet i každý zvědavec, pokud se smíří s tím, že jeho oblíbená rozšíření v nové betě pravděpodobně nebudou fungovat. (Pokud se chcete vyhnout problémům, zazálohujte si profil, než se pustíte do testování. Na Linuxu jde o adresář ~/.mozilla.)

Většinu nových funkcí Firefoxu můžete znát z některých rozšíření: Na tabech přibyla ikonka pro zavření tabu, při náhodném kliknutí na ikonku pak situaci zachráníte prohlédnutím položky Nedávno zavřené panely, kterou nově nabízí menu Historie. Novinkou je také podpora relací. Při vyhledávání na Googlu a dalších prohlížečích skrz integrovaný panel vám prohlížeč ukáže, co hledali lidé před vámi – rady nabízí poměrně citlivě a pravděpodobně nenabídne nic, co by mohlo uživatele urážet.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatele služeb Bloglines, My Yahoo nebo Google Reader potěší možnost přidávat nové RSS kanály přímo ve Firefoxu – zatímco nově přidané vlastnosti tabů již známe z Opery, tato nová funkce pro změnu připomíná Flock. Firefox se zjevně inspiruje úspěchem ostatních prohlížečů a snaží se vzít si z nich to nejlepší, což je dobře. Na druhou stranu se tím ale odklání od své původní filozofie být co nejjednodušším a umožnit uživatelům, aby si jej přizpůsobili prostřednictvím rozšíření. Mimochodem, v nové betě se z „rozšíření“ staly „doplňky.“

Stručný výčet nových vlastností přinášejí oficiální stránky, za zmínku stojí ještě nová vylepšení proti phishingu. Jak si může vyzkoušet každý prolistováním své složky se spamem, správné upozorňování na podvodné stránky se Firefoxu stále nedaří ani v polovině případů, nyní mu s tím ale uživatelé mohou pomáhat. V menu nápověda přibyla položka Nahlásit podvodnou stránku, která uživatele zavede k formuláři na webu Google Safe Browsing týmu.

Klepněte pro větší obrázek

GnuCash konečně přešel na GTK2

Uživatelům programu GnuCash se konečně splnil dávný sen: jeden z mála svobodných účetních programů se konečně podařilo portovat na GTK2 a GTK1 tak ve většině linuxových distribucí konečně zmizí na propadlišti dějin. Uživatelé si budou moci užívat všech výhod integrace s GNOME, novou verzi navíc bude možné poměrně snadno portovat i na Windows. V současné době GnuCash běží jen na Linuxu, FreeBSD, OS X a podobných systémech.

ntfs-3g: ovladač pro čtení i zápis na NTFS oddíly na Linuxu

Projekt Linux-NTFS vstoupil do nové fáze: vývojář NTFS ovladače používajícího FUSE usoudil, že jeho kód byl již otestován dost na to, aby jej bylo možné prohlásit za bezpečný. Vydal tedy betaverzi ovladače, který umožňuje čtení i zápis na NTFS. Neporadí si zatím s nastavením přístupových práv, neumí také šifrované oddíly. V současné době má ještě ovladač nejrůznější drobné mušky, které se dají obejít, a na jejich odstranění se usilovně pracuje.

Přestože hlavní prioritou vývojářů byla spolehlivost, podařilo se jim dosáhnout i celkem slušné rychlosti. Podle zveřejněného benchmarku při vykonávání běžných operací (vytváření, čtení a mazání souborů) snese srovnání s ovladači pro ostatní běžně používané souborové systémy.

Témata článku: Google, Linux, Firefox, Tabu, Death, Draft, Freedom

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • AstorLights, AstorLights 19. 7. 2006 15:37:36
    Kdo měl pravdu ? No kdo měl pravdu že to tam má bejt ? No JÁ jsem měl...
  • AstorLights, AstorLights 19. 7. 2006 15:34:24
    Me coby uzivatele ohledne prace s taby zajima akorat jak co nejpohodlneji...
  • Behold ... 19. 7. 2006 11:21:07
    Behold, AstorLights has vomit all over us ... again, and again ... and...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5