Anička z říše Linuxu: databáze od Oraclu dostupná zdarma

Wine chystá po dvanácti letech první betaverzi * OpenDocument Fellowship připravilo petici určenou Microsoftu * Oracle uvolnilo ořezanou verzi své databáze zdarma * Vyšly linuxové verze her Quake 4 a America`s Army * Vyzkoušeli jsme Flock, prohlížeč založený na Firefoxu přinášející přístup k pokročilým webovým technologiím
Anička z říše Linuxu: databáze od Oraclu dostupná zdarma

Wine po letech opouští alpha verzi

Související odkazy

Slovník
alpha
API
betaverze
Linux
online
open source
OpenGL
RSS

Databáze znalostí
kategorie Linux

Projekt Wine (tento rekurzivní akronym znamená Wine Is Not Emulator), zpřístupňující aplikace pro Windows na Linuxu, důvěrně zná téměř každý linuxový uživatel. Program, na kterém se pracuje už dlouhých dvanáct let, dovedl své uživatele překvapit s každou novou verzí – co chodilo v jedné, to mohlo být v další zcela nefunkční.

Možnost spustit pomocí Wine svůj oblíbený program tak bývala především sázkou do loterie. Wine na to měl nárok, jeho autoři jej celá dlouhá léta označovali jako alpha verzi. Tomu ale bude brzy konec. Vývojáři projektu usoudili, že chování programu už není tak divoké jako kdysi, a že už nebude třeba velkých a zásadních změn. Během tohoto týdne se proto objeví první betaverze.

Rekordní doba, po kterou program setrvával v alpha verzi, je snadno pochopitelná. Hrstka dobrovolníků se v něm totiž snaží zopakovat práci Microsoftu s miliardovým rozpočtem a vytvořit kompatibilní API a knihovny pro běh software. Nejsou v tom ale zcela sami, na vývoji se podílí komerční firma CodeWeavers, která na Wine postavila svůj proprietární produkt CrossOver Office. Inspiraci si mohou brát také z programu Cedega (specializuje se na hry), který z Wine vznikl.

Samotný Microsoft Wine donedávna tiše ignoroval, letos ale vzal jeho existenci na vědomí. Ivan Leo Puoti v únoru zjistil, že Microsoft pátrá v registru po klíči specifickém pro Wine a pokud ho najde, blokuje aktualizaci libovolné komponenty. Na druhou stranu, Windows Genuine Advantage podle svých FAQ pod Wine záměrně nefunguje, mnoho uživatelů ale uvádí, že WGA běží na Wine bez problémů.

OpenDocument a Microsoft - pokračování nekonečného příběhu

Podle článku, který nedávno vyšel na serveru Groklaw, Microsoft o podpoře ODF zatím neuvažuje. V případě, že si to jeho zákazníci budou žádat, bude ochotný svůj postoj změnit. Sdružení OpenDocument Fellowship, které se o šíření podpory ODF snaží, na základě tohoto článku vytvořilo online petici určenou Microsoftu.

Signatáři ve formuláři uvádějí, za kolik počítačů jsou zodpovědní. Aby se předešlo záměrným manipulacím, při uvedení více než 50 počítačů je třeba uvést také jméno organizace, v které o počítačích rozhodují. Organizace s více než 600 počítači jsou potom žádány kontaktovat organizátory petice přímo – tímto způsobem by měl vzniknout věrohodný odhad, jak významná je skupina zákazníků vyžadující podporu ODF.

Oracle uvolnil verzi své databáze zdarma

Firma Oracle učinila neočekávaný krok. Zřejmě v reakci na sílící konkurenci ze strany open source databází se rozhodla uvolnit ořezanou verzi své databáze Oracle Database 10g Express Edition (XE) zcela zdarma. Omezení na jeden procesor, 4 GB dat a 1 GB paměti sice neumožňuje rozumné nasazení, začínajícím vývojářům nebo domácím uživatelům by však těžkosti přinést nemělo. Za podobných podmínek nabízí svou databázi také Microsoft, ta ale samozřejmě narozdíl od Oracle neběží na Linuxu.

Oracle XE je plně kompatibilní se svými drahými sourozenci a obsahuje všechna důležitá API. Za povšimnutí stojí také poměrně přátelská licence. Přestože Oracle samozřejmě dává k dispozici pouze binární soubor, umožňuje jej bez omezení dále šířit a používat ve svých produktech.

Dříve se k Oracle dostal jen málokdo – sice existovala možnost stáhnout si trial verzi na 30 dnů, to je ale na rozumné vyzkoušení trochu málo. Licence Oracle Standard Edition One pro jeden procesor přitom vyjde na 4995 dolarů.

Šťastný týden pro hráče

Firma id Software uvolnila linuxovou verzi hry Quake 4 a k ní i rozsáhlé instalační FAQ. Pro hraní potřebujete kopii hry pro Windows, alespoň Pentium 4 na 2.0 GHz nebo Athlon XP 2000+, 512 MB RAM a dostatečně nové SDL a OpenGL. Po půlročním čekání přišla na svět také nová linuxová verze oblíbené hry America`s Army.

Flock – pro ty, kterým je Firefox málo

Rodina prohlížečů postavených na produktech od Mozilly se rozrostla o další. Jmenuje se Flock a zatím si můžete stáhnout jeho Developer Prewiev – zdrojové kódy nebo binární soubory pro Linux, Mac OS X a Windows. V současné době se jeho kód příliš neliší od Firefoxu a jeho autoři doufají, že to tak i zůstane. Nemají v úmyslu vytvářet fork, ale nevědí, jestli se jim to podaří. Sice plánují přispívat svým kódem zpět do Firefoxu, ale jejich potřeby mohou být odlišné od potřeb původního projektu.

Flock se veze na vlně blogovací mánie a jeho schopnosti navíc (oproti Firefoxu) tomu odpovídají. Místo obyčejných záložek uživatele čeká nástroj umožňující sdílet své oblíbené stránky s ostatními. Samozřejmostí je RSS čtečka, nechybí ale ani integrace s populárními blogovacími nástroji (např. WordPress). Nejužitečnější novinkou se mi zdá být indexování historie, které pomůže při náhodném surfování a následném pátrání po nalezené stránce.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítko Create a blog post nejlépe vypovídá o tom, komu je prohlížeč především určen

Zatím nedoporučuji uvažovat o vážném používání, při testování mi prohlížeč pravidelně tuhnul. Až vyřeší své dětské problémy, jistě bude dobrou volbou nejen pro příznivce nových webových technologií.

Témata článku: Microsoft, Linux, Open source, Oracle, Wine, Alpha, Army

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • 82.119.101.xxx 1. 11. 2005 17:45:12
  >Navic pro vyvojare je to jednoznacne + oproti MS SQL.

  Myslim ze MS...
 • AstorLights, AstorLights 1. 11. 2005 10:09:39
  ... dycky se najde nějakej moralizující jetel
 • melkor, melkor 1. 11. 2005 8:20:38
  Jak?

  Navod by nebyl?
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5