reklama

Anička z říše Linuxu: 40% podíl Firefoxu u sousedů v Německu

XenSource bude spolupracovat s Microsoftem * Podíl Firefoxu stále roste, v Německu má podle některých průzkumů téměř čtyřicet procent * Google vstoupil do ODF Alliance * CZilla připravila návod, jak nahlásit chybné webové stránky

XenSource bude spolupracovat s Microsoftem

Zatímco ještě poměrně nedávno byl téměř synonymem pro virtuální stroj program VMware, v poslední době se na Linuxu velmi rychle šíří Xen. Xen narozdíl od VMwaru používá pro běh dalších operačních systémů techniku zvanou paravirtualizace. Operační systém kvůli tomu sice musí být pro běh na Xenu modifikován, to ale v open source světě nepředstavuje žádný problém, a navíc tak lze dosáhnout podstatně vyššího výkonu než při použití plné virtualizace. Pro provoz nemodifikovaného systému na Xenu (typicky jde o Windows, protože jejich zdrojový kód není přístupný) lze navíc využít procesor s podporou virtualizace. V současné době se prodává pouze řešení od Intelu, na trh brzy zamíří také Pacifica od AMD.

Hostitelským systémem pro Xen dosud mohl být pouze Linux a s omezenou podporou pár dalších systémů jako FreeBSD nebo NetBSD. Nyní to ale vypadá, že se mezi další Xenem vybavené systémy zařadí i nový Windows Server, který by měl vyjít koncem roku 2007. Na implementaci bude pracovat Microsoft společně s firmou XenSource, cílem obou firem je přitom umožnit běh Linuxu s podporou Xenu paralelně se systémem od Microsoftu.

Xen na Windows znamená velmi nepříjemnou konkurenci především pro VMware. Není tedy divu, že představitelé firmy VMware oznámení o spolupráci XenSource a Microsoftu patřičně peprně okomentovali: podle blogu Briana Byuna z VMwaru XenSource zradil své open source kořeny, když pomáhá Microsoftu budovat proprietární kód, který nepřinese světu svobodného software žádný prospěch. Na jeho tvrzení je sice mnoho pravdy, od zaměstnance firmy prodávající jiný proprietární virtuální stroj, který sice běží na Linuxu, ale dokonce i zdrojové kódy jeho kernelového modulu jsou distribuovány pod velmi nepříjemnou licencí, zní ale tyto plamenné výroky dosti podivně.

Firefox má silnou pozici v Německu

Výsledky nejrůznějších internetových průzkumů trhu je nutné brát poněkud s rezervou a obezřetnost je třeba zachovat zejména tehdy, pokud jde o bitvu na poli webových prohlížečů. Občas však statistika přesto něco napoví, zvlášť když se jednotlivé průzkumy shodují. O růstu podílu Firefoxu v posledné době hovoří všechny, zajímavé jsou přitom geografické rozdíly.

Podle analýzy firmy WebSideStory má Firefox nejsilnější podíl ze všech zemí západní Evropy v Německu, kde jej používá 26,8 procenta uživatelů. IE se drží na 65,04 procentech, ostatním prohlížečům dohromady (Safari, Opera...) tak patří 8,16 procenta. V dalších státech západní Evropy se podíl Firefoxu pohybuje mezi patnácti a devíti procenty, nejhůř se mu přitom daří ve Velké Británii. Zde získal jen 8,82 procent uživatelů, zatímco prohlížeč od Microsoftu používá 88,78 % Britů.

Zdá se, že nelibost Němců k IE má historické základy, v devadesátých letech tam měl totiž Netscape silnější uživatelskou základnu než ve zbytku světa. O něco novější průzkum firmy OneStat dokonce uvádí, že Firefox již používá 39 procent Němců, zatímco u IE zůstalo pouhých 56 procent. Podle statistik na toplist.cz jsou Češi blízcí Němcům nejen geograficky, ale i vkusem, pokud jde o webové prohlížeče – podíl Firefoxu u nás je srovnatelný s Německem.

Google vstoupil do ODF Alliance

Organizace ODF Alliance, která se snaží napomáhat šíření Open Document formátu, je bohatší o nového silného člena. Google vstoupil, aniž k tomu vydal jakékoliv oficiální prohlášení. Nejde ale o žádné velké překvapení, k podpoře ODF má Google spoustu dobrých důvodů. Pomineme-li jeho náklonnost k otevřeným řešením, která se projevuje například podporou Firefoxu, zůstává spousta jeho aktivit na poli kancelářských programů. V nedávné době Google zakoupil webový textový editor Writely, který ODF podporuje, mezi jeho další zajímavé projekty patří také například Google Spreadsheet.

Doufejme, že Google svou podporu ODF myslí vážně, a že se to brzy projeví napříč jeho projekty. Například uživatelé Gmailu by jistě uvítali, kdyby mohli prohlížet ODF dokumenty skrz webové rozhraní podobně, jako dokumenty ve formátu Microsoftu.

CZilla radí, jak na nefunkční stránky

S rostoucím podílem Firefoxu sice ubývá stránek, které by byly s alternativními prohlížeči nepoužitelné, sem tam lze ale stále narazit na špatně čitelný text, i na další nepříjemnosti. Přestože tyto problémy způsobují designéři webových stránek nepamatující na standardy a vývojáři Mozilly s tím mnoho nenadělají, snaží se pomoci i s tímto problémem. O komunikaci s nepořádnými webmastery se starají lidé zapojení do projektu Technické evangelizace.

Na stránkách CZilly vyšel návod, jak nahlásit chybné stránky přímo z Firefoxu (nebo Seamonkey), tato vymoženost v něm funguje od verze 1.5. Stačí v menu Nápověda vybrat položku Upozornit na chybnou stránku a proklikat se formulářem, lidé z Mozilly se již postarají o zbytek. Pokud bude s webmasterem rozumná řeč, možná bude váš problém vyřešen.

Témata článku: Google, Linux, Firefox, Alliance

24 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Joker, Joker 26. 7. 2006 0:07:05
  Tam je to ale myšleno ve smyslu toho rozdílu... před pár lety měl přes 90%...
 • Joker, Joker 25. 7. 2006 23:29:23
  Asi opravdu nedokázali (s měkkým i )
  Ale...
 • Flasi 25. 7. 2006 17:48:31
  Neni to vubec smesne, ale je to perfektne logicke. Podil FF totiz...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama