Anička z říše Linuxu: 3D pro Ubuntu se odkládá

Podpora pro asynchronní systémová volání * Greg KH a kernelové ovladače podruhé * Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna * Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Podpora pro asynchronní systémová volání

Tento týden předvedl Ingo Molnar novou sadu patchů, která přináší do jádra podporu pro asynchronní systémová volání (syscally). Zároveň ukázal i několik benchmarků ukazujících, že v porovnání se synchronním IO zrychluje jeho kód komunikaci programů s jádrem v řádu desítek procent. Patche se dočkaly příznivých reakcí i od samotného Linuse, zřejmě se na ně tedy brzy můžeme těšit ve standardním jádře.

Systémová volání jsou pro software v userspace jediným způsobem, jak přistupovat například k hardware počítače a v Linuxu to funguje zhruba takhle: Program zavolá kernel a tím je přerušen. Kernel  přepne procesor do privilegovaného módu, připraví programu, oč požádal, a pak ho vzbudí k další práci. Mimochodem, v Linuxu má program k dispozici něco přes 300 syscallů, mezi ty nejběžnější patří např. read nebo open. Pokud nás zajímá, co přesně náš software na kernel volá, můžeme si na něj posvítit pomocí nástroje strace.

Asynchronní syscally do tohoto schématu přinášejí podstatné zlepšení: program zavolá kernel a pokud to je možné, obdrží výsledek hned. Pokud je potřeba na něco čekat (např. v případě nějaké IO operace), nechá kernel program běžet dál a syscall zpracovává paralelně. Když obdrží výsledek, tak na něj program upozorní. První výsledky tohoto zlepšení vypadají příjemně, zdá se tedy, že brzy bude náš kernel zas o něco rychlejší.

Greg KH a kernelové ovladače podruhé

Před nějakým časem se jeden z kernelových vývojářů Greg Kroah-Hartman rozhodl oslovit výrobce hardware a vysvětlit jim, za jakých okolností je kernelová komunita ochotna napsat jim zadarmo ovladače. Oznámení vyvolalo příval e-mailů do jeho schránky, proto brzy zveřejnil seznam často kladených otázek, ve kterých se nezapomněl pochlubit, že získal spoustu nabídek spolupráce od výrobců nejrůznějších zařízení. Zatím neprozradil žádné konkrétní detaily, o všem se dosud jedná, ale slibuje, že v brzké době přibude v jádře spousta nových zajímavých ovladačů.

Mnohé výrobce oslovila nabídka podepsání NDA, protože sice nemají zásadních námitek proti zveřejnění kódu pod GPL, ale další dokumentaci světu ukázat nechtějí. NDA mezi kernelovými hackery a výrobci hadware bude zajišťovat The Linux Foundation (sloučená OSDL a FSG).

Ochota kernelových hackerů podepsat NDA vyvolala sérii útoků z komunity kolem operačního systému OpenBSD. Vývojáři OpenBSD se snažili přesvědčit o tom, že zdrojový kód ovladače bez dokumentace je v podstatě bezcenný, že bez přístupu k dokumentaci v něm nelze opravovat chyby a že je zhruba stejně užitečný, jako kdyby byl pouze v binární formě. Nejspíš z nich ale mluví jen obyčejná závist: Sami se k dokumentaci nedostanou (ovšem nic jim nebrání zkusit si to dojednat), GPL kód do svého systému převzít nemůžou, a tak bude mít jejich vlastní systém k ovladačům o hodně složitější cestu. Nicméně, i bez dokumentace snáze napíší vlastní ovladač podle kódu pod GPL než podle binárního souboru, jejich argumentace je tedy pustou demagogií.

Ubuntu a proprietární ovladače: zatím žádná změna

Matt Zimmerman zveřejnil dva závěry, ke kterým dospěla technická rada Ubuntu: V nadcházejícím vydání Feisty Fawn nebudou proprietární 3D ovladače ve výchozí instalaci stejně jako dosud, skončí také oficiální podpora platformy PowerPC.

Kolem možného zahrnutí 3D ovladačů do Ubuntu se v minulých týdnech strhla spousta povyku, kritici původně plánovaného rozhodnutí ale poukazovali především na licenční či ideologické problémy. Nakonec byl důvod pro setrvání u současného stavu zcela jiný: Ubuntu mělo původně obsahovat ve výchozí instalaci kompozitní window manager, ten se ale zatím pro tyto účely nejeví být dostatečně stabilní. Zahrnutí 3D ovladačů do výchozí instalace se tedy neruší, ale zřejmě jen odkládá.

Protože se neustále snižuje množství uživatelů Ubuntu na PPC a pro jejich podporu se nedaří získat dostatečné prostředky, bude nadále tato architektura podporována jen neoficiálně. Obrazy CD a balíky se sice budou vydávat stále a pokud se bude nově vzniklému komunitnímu PPC týmu dobře dařit, neměl by být v minulé a současné podpoře PPC žádný praktický rozdíl. Konec oficiální podpoře navíc dost možná není navždy: Sice ubylo uživatelů PPC Maců s Linuxem, pomalu ale přibývají uživatelé s herními konzolemi a nejrůznějšími embedded zařízeními.

Ohloh: nový zajímavý seznam open source

Milovníkům nejrůznějších statistik se jistě zalíbí nový projekt, za kterým poněkud překvapivě stojí skupina bývalých zaměstnanců Microsoftu: Seznam otevřeného software jménem Ohloh. V současné době je v něm zahrnuta většina důležitějších projektů, o kterých se tak můžete dozvědět spoustu zajímavých informací: V jakých jazycích je program napsán, pod jakými licencemi jsou šířeny jeho jednotlivé části, kolik lidí na něm pracuje, kolik by stálo zaplatit vývojáře, aby srovnatelný projekt vytvořili...

Ohloh si veškeré statistiky počítá z dat získaných z repozitářů (v současnosti podporuje CVS, SVN a git). Občas dochází k poněkud překvapivým výsledkům (hledali byste v linuxovém jádře Objective C?) a některé informace jsou spíš úsměvné (věděli jste, že kdybyste chtěli vytvořit alternativu k Linuxu, stálo by vás to necelých devadesát milionů dolarů?), zatím to vypadá především na velmi zajímavou hračku. A kdoví, třeba jednou Ohloh najde i nějaké praktické využití.

Témata článku: Open source, 3D, Ubuntu, IO, Matt, Seznam software

166 komentářů

Nejnovější komentáře

 • hf 28. 2. 2007 23:24:23
  nevedel som ze lisux pozna aj zariadenia ktore pridu na trh v roku 2008 a...
 • hf 28. 2. 2007 18:22:41
  nevedel som ze lisux pozna aj zariadenia ktore pridu na trh v roku 2008 a...
 • Jarda 22. 2. 2007 22:39:57
  Mamrde,
  ten tvůj "Tučňáčí smrad" je normální diskuse příznivců linuxu...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?