reklama

Android Wear může pohřbít celý projekt brýlí Glass

Před dvěma lety způsobily brýle Glass poprask. Jenže od té doby se v podstatě nenaučily nic nového, zatímco Android Wear má všechny opravdové trumfy v kapse.

Minulý týden krátce po skončení konference Google I/O jsme upozornili na skutečnost, že ačkoliv bylo letošním hlavním poselstvím Googlu sdělení, že hodlá dostat Android na každou obrazovku, o té nejmenší na úvodní přednášce nepadlo ani slovo. Nutno podotknout, že jsme v tomto zjištění nebyli zdaleka sami – o absenci chytrých brýlí Glass totiž minulý týden psal třeba i TechCrunch.

Klepněte pro větší obrázek
Viceprezident Googlu Sundar Pichai a jeho kolegové věnovali rozšíření Androidu do všech možných form-faktorů dvě hodiny úvodní přednášky I/O. Proč se ani jeden z nich nezmínil o projektu Glass a proč nikdo na očích neměl chytré brýle? Ty klasické jsou tedy opravdu lepší?

Když se zpětně podíváte na seznam přednášek dvoudenní konference, své zastoupení zde Glass jistě měl, ale spíše z povinnosti: jeden workshop o designu, jedna přednáška pro vývojáře a pak jeden meeting v kuloárech. Toť vše. Ačkoliv má Google na každé I/O jedinečnou mediální příležitost vytěžit z každé drobnosti maximum, poněvadž jej pečlivě sledují všechna technologická média, Glass nakonec neměl na nose ani Sundar Pichai, který diváky provázel většinou úvodní přednášky. Místo toho dal přednost klasickým dioptrickým brýlím.

Brýle Glass přitom potřebují podporu, poslední dobou je o nich totiž stále častěji slyšet spíše v tom negativním kontextu. Média si tedy stále častěji všímají spíše toho, kdo všechno zakázal majitelům Glass vstup do podniku z obavy před natáčením ostatních. A není se jim co divit.

Efektní a předražená hračka

Od dnes již slavného a nesporně efektního seskoku parašutistů s Glass na očích uběhly už dva roky, ale projekt se vlastně nikam neposunul. Google v mezidobí sice dal více nástrojů vývojářům, kosmeticky pozměnil hardwarovou specifikaci zařízení a umožnil instalaci dioptrických skel, ale to je vlastně všechno.

Klepněte pro větší obrázek
Google Glass zůstává především efektním fotoaparátem, pokud však chcete v terénu opravdu pořizovat kvalitní video, kupte si raději GoPro a jemu podobné outdoorové kamery

Glass nadále zůstává především předraženým a efektním mobilním fotoaparátem, podprůměrnou outdoorovou kamerou a čtečkou všemožných notifikací na poloprůhledném displeji. I to je sice efektní, pohled na velký displej mobilu, který vytáhnete z kapsy, je ale stále o několik generací efektivnější.

Aplikací pro brýle – takzvaného glasswaru – zůstává po dvou letech jako šafránu a stejně tak vize technicky dokonalé rozšířené reality zůstává i nadále nedostižnou vizí, které se při tomto tempu vývoje dočkáme možná někdy v příštím desetiletí.

Bude Android Wear hrobníkem Glass?

Jak si však správně všimli na Ars Technice, skutečným hrobníkem současné podoby brýlí Glass nakonec může být samotný Android a Google, který letos představil svoji platformu pro nositelnosti jménem Wear. Ron Amadeo se naprosto přirozeně ptá, proč by měl proboha člověk koukat na nekvalitní a poloprůhledný displej kdesi v pravém horním rohu fiktivních brýlí, když stačí naklonit zápěstí a to samé zobrazí klasický kontrastní displej chytrých hodinek s mnohem lepším barevným podáním.

Klepněte pro větší obrázek
Proč hledět na poloprůhledný displej, když můžete mít na zápěstí mnohem kontrastnější? 

Ergonomických rozdílů je zde ale pochopitelně mnohem více. Hodinky Wear budou dokonce i rychlejší, protože na rozdíl od brýlí Glass neustále poslouchají aktivační hlasový povel. Stačí vyslovit kouzelnou formuli „OK Google“ a na něco se zeptat, respektive něco přikázat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hodinky Wear jsou především zobrazovačem notifikací a údajů z telefonu a zároveň jeho dálkovým ovládáním. Díky jejich jednoduchosti a nízké ceně leckdo zapomene na příliš experimentální Glass.

Jak už jsem napsal výše, jednou ze slabin Glass je malý počet aplikací. Jenže hodinky Wear takový problém mít nebudou. Jistě, pokud pro ně budou vývojáři vymýšlet nové optimalizované aplikace, tím lépe, i bez nich však budou fungovat jako přirozená čtečka libovolných notifikací, které se běžně zobrazují na telefonu. Toto Glass neumí.

Projekt Glass nejspíše přišel dříve, než měl

Tím však nelichotivé srovnání zdaleka nekončí. Zatímco britská kina postupně zakazují vstup majitelům Glass, poněvadž se obávají pořizování pirátských kopií (opravdu by chtěl někdo sledovat tak nekvalitní kinorip?), zařízení s Android Wear bude přirozenou součástí ruky jako každé jiné hodinky. Není to žádné cizí těleso a nikdo na něj tedy nebude pohlížet s podezřením, případně pochybami, že patříte asi mezi tu podivnou partičku technoidů. Této nálepky se Glass nezbaví do chvíle, dokud miniaturizace nepokročí takovým způsobem, aby se veškerá výpočetní technika i baterie schovala v obroučkách klasické velikosti a jako poloprůhledný displej sloužilo přímo tenké dioptrické, nebo sluneční sklo. V tomto srovnání je současná konstrukce Glass nadále velmi primitivní a spíše připomíná první integrované obvody z 60. let než současný miniaturní procesor s miliony tranzistorů.

Nejpodstatnějším argumentem pro Wear jakožto nástupce Glass, který dorazil možná o deset let dříve, než opravdu měl, je ale jeho cena. Zatímco chytré hodinky s upraveným Androidem dorazí na americký trh za cenu okolo 200 dolarů, experimentální brýle Glass si mohou skalní fanoušci i dva roky po představení pořídit za jen těžko pochopitelných 1 500 dolarů. Ostatně už dříve vyšlo najevo, že je výrobní cena zařízení mnohonásobně menší. Brýle Glass tedy zůstávají i nadále experimentální hračkou pro vývojáře, o které začínají mnozí pochybovat a ptají se, jestli Google vůbec tuší, jakým směrem má Glass nadále vyvíjet, zatímco Android Wear, jehož výrobu už převzal zkušený Samsung a další hardwaroví partneři, nejspíše pro svou jednoduchost a přijatelnou cenu brzy ovládne nový trh.

Témata článku: Hardware, Technologie, Google, Android, Brýle, Nositelnosti, Sundar Pichai, Android Wear, Google.com, Google Store, Google Play, Google Play Store, Hodinky chytré, Chytré brýle, Chytré hodinky

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Karel Dvořák 5. 7. 2014 13:53:21
    Google Glass nezpůsobily žádný poprask, to se nám jen autor snaží...
  • Risinek 4. 7. 2014 12:56:08
    Už se těším, až tyhodinky budou v běžné výbavě všech těch kravaťáků a...
  • sheppi 4. 7. 2014 9:06:01
    Digitální hodinky s kalkulačkou a databankou jsem měl někdy před 20 roky...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama