AMD Zacate: notebookové APU s DirectX 11 grafikou

Objevil se první náhled výkonu hybridního APU čipu pro notebooky od společnosti AMD, který kombinuje procesor i grafický čip na jednom kusu křemíku. Porazí konečně Intel?

Na začátku týdne jsme na Živě.cz představili AMD Ontario, procesor který bude příští rok sehrávat souboj s úspornými Atomy, jeho cíl jsou totiž především netbooky a případně i tablety. Dalším „Fusion“ čipem obsahující procesorová i grafická jádra bude ale také Zacate, který je velmi podobný Ontariu, jeho vyšší výkon a spotřeba je však zamířena do klasických mainstreamových notebooků, kde má Intel taktéž své úspěšné zástupce například v podobě Core i3 nebo Core i5 procesorů.

AMD Zacate: dvě 40nm Bobcat jádra i výkonná grafika

Na rozdíl od Ontaria, které kvůli nasazení do velmi úsporných zařízení disponuje TDP 9 W, Zacate je určen pro vyšší třídu a pyšní se TDP pouze 18 W. AMD Zacate obsahuje stejně jako Ontario dvě x86 jádra vycházející z architektury Bobcat, která byla vyvíjena s ohledem na minimalizaci spotřeby a maximalizaci úsporných technologií, i přes to však nabízí dobrý výkon a podporuje nejnovější technologie včetně SSE4A nebo hardwarové virtualizace.

Klepněte pro větší obrázek 
AMD Zacate - mobilní procesor s TDP 18 W

Díky vyššímu TDP, které je dvojnásobné oproti Ontariu, se můžeme těšit nejen na vyšší frekvence a tím spojený vyšší výkon procesorové části, ale také integrovaného grafického čipu. Ten stejně jako u Ontaria vychází z nových Radeonů řady HD 5000 (Cedar), podporuje tak DirectX 11, včetně OpenCL, DirectCompute nebo úplnou hardwarovou akceleraci HD videa (UVD 3.0 včetně Displayportu) a flash videa. Výkon by se měl pohybovat na podobných hodnotách jako klasické ATI Radeony HD 5450 nebo 5500, což je vzhledem k integraci a nízké spotřebě velmi dobrá zpráva pro uživatele, kteří budou příští rok toužit po slušně výkonném notebooku, který vydrží dlouho na baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zacate APU (Accelerated Processing Unit) bude vyráběn 40nm technologií, stejně jakou současné grafické čipy od ATI, respektive AMD. Je součástí platformy Brazos a jeho cílovým segmentem jsou ultratenké či ultrapřenosné notebooky včetně levných modelů z nižší a střední třídy, nebo také různé HTPC, nettopy a další malé počítače. Velikost samotného čipu, který kromě zmíněné grafiky obsahuje i integrovaný paměťový řadič DDR3, je totiž pouze 74 mm2.

Klepněte pro větší obrázek 
I přes malé rozměry obsahuje dvě jádra a středně výkonnou grafiku

První testy

AMD před pár dny poprvé ukázalo APU čipy včetně živého porovnání výkonu v několika úlohách. Prezentovaný dvoujádrový model pracoval na frekvenci 1,6 GHz, přesnější specifikace jako například počet stream procesorů v grafickém čipu sice nebyly prozrazeny, dle nepotvrzených zpráv ale grafické jádro pracovalo na frekvenci 500 MHz. Čip byl umístěn na speciální testovací základní desce, jak je vidět na těchto fotografiích:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

AMD prezentovalo výkon čipu nejen v různých hrách (City of Heroes) a při přehrávání Full HD (1080p) videa, ale také v akceleraci HTML5 pomocí nejnovější bety Internet Exploreru 9. Při testování bylo k dispozici i snadné porovnání se současnou konkurencí, konkrétně s procesorem Intel Core i5-520M s frekvencí 2,4 GHz a integrovaným grafickým čipem Intel HD (maximální frekvence 766 MHz, 12 EU - Execution Units, obdoba pixel pipelines).

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco v syntetických grafických testech HTML5 a jeho akcelerace pomocí grafiky nebyly vidět (pravděpodobně kvůli špatnému škálování výkonu) takřka žádné rozdíly, ve hrách už byl mnohem vyšší výkon v případě AMD Zacate zcela zřetelný:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Redaktorům serveru Anandtech se podařilo spustit i hru Batman Arkham Asylum v rozlišení 1 024 × 768 a s vyšším nastavením, při kterém byl spuštěn měřící program Fraps. AMD Zacate byl přibližně o 45 % výkonnější, u City of Heroes pak až o 55 %.

Dostalo se však i na mnohem zajímavější porovnání, a to konkrétně ve výpočetní simulaci N-Body, která využívá rozhraní DirectCompute, tedy výpočtů pomocí grafického jádra:

Klepněte pro větší obrázek

Zde AMD Zacate předvedlo téměř třikrát vyšší výkon než Intel Core i5-520M (23 GFLOPS proti 8,8 GFLOPS) a ukázal, kde je jeho hlavní a silná zbraň. Komplexní zaměření čipů jde přesně ve stylu nejnovější doby, která je plná multimediálního obsahu a náročné grafiky. Pokud si ale ještě vzpomínáte na první neoficiální test Sandy Bridge procesorů, Intel v příští generaci zvýšil grafický výkon někdy až o dvojnásobně a mohl by dokázat konkurovat i Zacate. Na straně AMD však bude stále lepší podpora DirectX 11, protože u Sandy Bridge se počítá pouze s DirectX 10.1.

Křemíkový boj začne příští rok

První APU čipy AMD Zacate budou na trh uvedeny na začátku příštího roku, podobně jako mobilní verze procesorů od Intelu, které budou založeny na architektuře Sandy Bridge. Souboj tak začne ve stejnou dobu, přičemž hlavního vítěze je zatím velmi těžké určit. Jedno je ale jisté, AMD už nebude v mobilním segmentu patřit na druhou kolej a Intel bude mít srovnatelnou konkurenci, což může znamenat rychlejší pokles cen, které ocení především koncoví zákazníci.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Technologie, DirectX, Ontario, Bobcat, Heroes, Asylum, Batman, Cedar, Fraps

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kert 18. 9. 2010 11:01:09
    Otázkou je jestli to srovnání je férové když ION2 má 39GFLOPS a TDP 13W...
  • Composite 17. 9. 2010 13:07:23
    žeby konečne AMD malo niečo do boja? už sa teším na reakciu Intelu
  • Jarda.abc 17. 9. 2010 7:45:55
    Vůbec nedokážu odhadnout cenu BOBCATů, na levné straně by AMD mohli...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5