AMD má spoustu nových tajných procesorů

Že AMD ke konci minulého roku zahájilo výrobu 65nm tranzistorů, netřeba snad připomínat. Na světě jsou ale i jiné novinky, o kterých se tak moc nemluví.

Největší z nich je dostupnost nové revize JH-F3 pro dvoujádrové procesory na 90 nm. Na té je postaven nový Athlon 64 FX pro socket F, který je nabízen na frekvencích až 3,0 GHz:

Klepněte pro větší obrázek

Přestože FXka si asi nikdo z nás nekoupí, je tato revize velice zajímavá. Umožňuje totiž dosahování podstatně vyšších frekvencí, než starší JH-F2. Na F3 jsou založeny i nové Athlony 64 X2 pro socket AM2 počínaje modelem 5400+ (2,8 GHz) a konče dosud neuvedeným 6000+ (3,0 GHz), u kterého je ale už známo OPN číslo, takže tu bude asi co nevidět. Přitom i model 5600+ je dodáván s TDP 89 W. To bylo dříve u FX62 se stejnými parametry (jen s revizí F2) nemyslitelné – TDP bylo tehdy 125 W.

Novinka JH-F3 je také už patrně nabízena pro Opterony. Kdosi z fóra XtremeSystems obdržel nové čipy s OPN OSA2220GAA6CX, které se liší od běžně dostupných –CQ. Ty byl schopen přetaktovat z původní frekvence 2,8 GHz bez zvýšení napětí na téměř 3,2 GHz a to stabilně. Něco takového by kdysi s F2 nebylo možné. Navíc tento model má TDP 95 W, zatímco AMD oficiálně nabízí pouze variantu 2200 SE s TDP 125 W. Opět se tedy jedná o prodej něčeho, co AMD ještě neoznámilo.

Klepněte pro větší obrázek

V diskuzích se spekuluje, že AMD nasadilo do této nové revize novou výrobní technologii založenou na Silicon-Germanium (SiGe). Tato technologie je jakýsi rozvoj Strained Silicon a měla být původně v 65nm procesu. Zdá se ale, že AMD použila stejný způsob jako při přechodu na 90nm – první verze 90nm novinku neměly a místo toho byla použita v pozdních generacích 130nm procesu (tehdy pro Athlony 64 FX-55 a neoficiálně i některé níže taktované modely).

K revizi F3 stojí za to zmínit ještě jednu zajímavost. V jistém zdrojovém kódu pro Linux se objevila zmínka o novém CPUID 50FF3, které by údajně mělo náležet jádru DH-F3. Jádro DH se používá pro jednojádrové modely a v revizi –F2 má dnes CPUID 40FF2. Proto mi přijde poměrně nepravděpodobné, že by 50FF3 bylo DH-F3 (logicky by se změnil jen stepping z 2 na 3 a nikoli Extended Model z 4 na 5). Osobně si proto myslím, že AMD bude jednoduše nabízet zmetky dvoujádrového JH-F3 jako jednojádrové modely, podobně jako to v minulosti dělala u procesorů pro socket 939. To by ovšem znamenalo, že bychom se mohli dočkat levných Athlonů 64 (ty dnes stojí kolem 2000 až 2500 Kč včetně DPH!), které by byly schopné přetaktování k 3 GHz bez zvýšení napětí. Taková nabídka by byla bezkonkurenční. Mimochodem, s revizí F3 se, jak se zdá, nabízí i dvoujádrový 65W Energy Efficient model Athlonu 64 X2 3800+ (viz http://pclune.eo.shopserve.jp/SHOP/ADO3800CZBOX.html), který by tedy také nebyl vůbec k zahození.

Druhou novinkou, se kterou se s vámi podělím, jsou nové 65nm procesory. Je známé, že AMD plánuje v letošním roce uvést 65nm jednojádrové Athlony 64. Pak vězte, že ty se už začínají objevovat v zahraničních obchodech – jejich OPN je u boxované verze ADH3x00DEBOX a jsou nabízeny v ratingu 3200+, 3500+ a 3800+. Spolu s nimi se objevil i jeden další 65nm procesor, který ne úplně figuruje na stránkách AMD. Je jím Athlon 64 X2 3600+. Ten jsem před pár měsíci testoval, ale to se jednalo o 90nm verzi na 2,0 GHz a s 256 kB cache druhé úrovně. Nyní je na světě nová 65nm verze s OPN ADO3600IAA5DD, která má ovšem parametry 1,9 GHz a 512 kB L2 cache na jádro (tedy nižší frekvenci a větší cache). Ten bych při koupi jednoznačně preferoval, protože větší cache se určitě bude hodit víc než o 100 MHz vyšší frekvence.

Jak to tak vypadá, AMD se podařilo navýšit díky nové revizi (a možná nové výrobní technologii) frekvenci efektivně o 400 MHz, přičemž to nevedlo ke zvýšení spotřeby. Pokud současná 65nm technologie toto zlepšení nepoužívá (Tomáš Bučina z AMD mi na tuto otázku nedokázal odpovědět), pak by při jeho zavedení mohly 65nm modely získat další frekvenční potenciál. Architektura K8L v současnosti plánovaná na cca 2,6 až 2,9 GHz při uvedení by tak mohla pracovat na takových frekvencích, kde by Intelovu Core 2 Duo dokázala slušně konkurovat.

Témata článku: Dh

63 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marián Dzurilla 5. 2. 2007 13:05:00
    Ďakujem za reakciu developer © -vi aj keď len v podstate zopakoval to čo...
  • ivo 25. 1. 2007 8:23:05
    nazdar no moj nazor je taky naco jeden kvalitny ked budu robit postupne a...
  • olsen 19. 1. 2007 18:49:08
    to těžko. Spíš se dotáhne blízko za, maximálně blízko před intel. Co se...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?