AMD: Fascinace skončila

Před rokem AMD přišlo se dvěma procesory pro stolní PC. Intel kontroval platformou V8. Ale plánované odpovědi v podobě dvou čtyřjáder se asi nedočkáme.

Je tomu rok, co společnost AMD oficiálně představila dvouprocesorovou platformu 4×4 či Quad FX, se kterou měla namířeno k nejnáročnějším zákazníkům. Intel následoval jejího příkladu a postavil proti ní konkurenční platformu Intel V8.

Nebylo to poprvé, co někdo přišel s dvouprocesorovou deskou, která neměla namířeno jen do výkonných pracovních stanic či serverů. Zkušenějším čtenářům se možná vybaví Abit BP6, „experimentální“ (tak označil možnost osadit dva procesory v manuálu výrobce) základní deska s dvojicí PPGA patic socket370, do které bylo možné osadit staré Celerony. Deska tehdy stála kolem sedmi tisíc, Celerony ale patřily do segmentu levných procesorů a člověk se tak mohl relativně levně dostat k „nabušené“ dvouprocesorové sestavě. Nevíme, jestli za tím, že se obdobné řešení už později v praxi neprosadilo, mohl Intel, kterému podobná deska asi nebyla moc po vůli, jisté ale je, že od té doby byly dvouprocesorové desky zase doménou dražších základních desek a procesorů s podporou víceprocesorových sestav.

Klepněte pro větší obrázek 
Abit BP6 pro Celerony – levný způsob, kterak přijít k dvouprocesorovému PC (Zdroj: Tom’s hardware)

V době Athlonů XP ještě existoval fígl, kterak spojením správného můstku na procesoru vyrobit z obyčejného Athlona XP „mpéčko“ a něco málo tím ušetřit, ale pořád byla zapotřebí dražší serverová deska. Ale našlo se pár jedinců, kteří si právě díky této fintě dvouprocesorové řešení pořídili domů.

Klepněte pro větší obrázek

Zákazníkům bažícím po vyšším výkonu usnadnili výrobci procesorů cestu uvedením dvoujádrových modelů. Tentokrát to už ale nebylo kvůli tomu, aby si každý nadšenec mohl doma levně postavit svou víceprocesorovou stanici, ale proto, že to byla snadná cesta k tomu, jak razantně navýšit výkon procesorů alespoň v některých aplikacích, a počítalo se s tím, že se později toto řešení objeví i v nižším segmentu.

A bylo jasné, že u dvou jáder se to nezastaví. Loni na podzim Intel uvedl čtyřjádrové procesory, které bylo možné, stejně jako dvoujádra, používat i u stolních počítačů. AMD demonstrovalo, že je schopné nabídnout obdobné řešení a pustilo se do zajímavého experimentu – uvedlo řešení, se kterým se leckomu vybavily vzpomínky na éru Celeronů a BP6 – platformu Quad FX.

Spolu s ní se odhodlalo k nebývalému počinu – za cenu jednoho luxusního výkonného procesoru nabízelo procesory s označením FX-70, FX-72 a FX-74 po párech. Výsledky, které tato platforma podávala, nebyly ve srovnání se čtyřjádry Intelu oslnivé, ale co se procesorového výkonu týče, byla na tom platforma Quad FX se dvojicí procesorů bezpochyby lépe, než stávající dvoujdárda AMD.

Intel přebíjí dvěma čtyřjádry

Intel tento počin AMD nenechal chladným – v zápětí trumfoval obdobnou dvouprocesorovou platformou, se kterou evidentně myslel na stejnou cílovou skupinu – a označil ji příznačně V8.

Klepněte pro větší obrázek 
V8 - dva procesory pro stolní PC v podání Intelu

Jenže AMD mělo oproti Intelu jednu výhodu – svou dvouprocesorovou platformu dokázalo postavit na klasické čipové sadě nForce 680a a obyčejných paměťových modulech DDR2. Intel ale použil serverovou platformu se vším, co k tomu patří – tedy i se serverovou čipovou sadou a paměťovými moduly FB-DIMM, a další „drobnou“ nevýhodou – totiž tím, že se u serverů a pracovních stanic moc nepočítá s používáním více grafických karet ve SLI či CrossFire, což je v případě platformy určené pro nejnáročnější uživatele stolních počítačů docela velká nevýhoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě desky pro platformu FASN8 - neuvedená ASUS L1A64-WS a L1N64-SLI WS. (Zdroj: PC Watch)

Vedle klasické základní desky osazené čtyřjádrem od Intelu vypadá řešení v podobě Quad FX od AMD se dvojicí dvoujádrových procesorů dost neohrabaně, o poznání zajímavější byl ale příslib, že by se spolu se čtyřjádrovými Phenomy mohlo toto řešení objevit v inovované podobě s koncem letošního roku. Se dvěma procesory mohl člověk získat osmijádrovou stanici a pořádný procesorový výkon. AMD už mělo přichystaný vtipný název FASN8, což se s trochou fantazie dá přečíst jako fascinate – hezky česky něco jako „oslnit“, a dokázalo na tuto zkratku „pověsit“ i to, co by měla vyjadřovat – First AMD silicon next-gen 8-core.

AMD FASN8 myslela i na hráče

Na rozdíl od Intelu se nejspíš už od počátku počítalo i s možností osadit více grafických karet – a zprávy, které se tohoto řešení týkaly, vypadaly slibně. Mluvilo se o dvou čtyřjádrových Phenomech FX, čipové sadě AMD 790 či 790 FX, osazení více grafických karet do tripple či quad CrossFire. Prostě ideální řešení pro šílence, kteří nevědí, co s prachama.

V září přinesl server The Inquirer zprávu, ze které se dalo vytušit, že je něco špatně, ale málokdo tomu přikládal velký význam – podobné novinky, které se později ukážou jako přinejmenším nepřesné, jsou na tomto serveru na denním pořádku. A netroškařilo se, tamější redaktoři řekli rovnou „na plnou hubu“, že je platforma FASN8 mrtvá. Ne že ji někdo dal k ledu, ne že by ji někdo odsunul, ale že skončila. AMD se tehdy, jak už to tak u zpráv, které se týkají neuvedených produktů, k celé věci bohužel nevyjádřilo.

Čekalo se tedy, zda se další zprávy neobjeví spolu s uvedením nových čipsetů a procesorů Phenom. Ale ani při listopadovém uvedení nových produktů se v propagačních materiálech, které AMD vypustilo spolu s platformou Spider, už neobjevila o platformě FASN8 jediná zmínka.

Končí dřív, než pořádně začala

S koncem minulého týdne se na serveru Tech Report objevila zpráva, která definitivně potvrdila zářijové spekulace The Inquireru. FASN8 se jen tak nedočkáme. Platforma AMD 4×4, Quad FX, FASN8 či procesory FX-70, FX-72 a FX-74 – říkejte tomu, jak chcete, to zkrátka mají, přinejmenším na nějaký čas, spočítáno.

AMD teď veškerou energii soustředí na platformu Spider a upouští od původních plánů, které se špičkovou platformou mělo. Nadále hodlá poskytovat podporu majitelům stávající dvouprocesorové platformy Quad FX, pracují i na tom, aby mohli majitelé stávající řešení časem upgradovat. Nepůjde prý ale o produkt z řady Phenom. Bohužel se toto tvrzení dá vykládat dvojím způsobem – buď tak, že přijdou výše taktované Athlony FX-7x (což je nejsnazší cesta), nebo by to v lepším případě mohla být, s ohledem na zpětnou kompatibilitu serverových Opteronů, obdoba nových procesorů z řady K10 s jádrem Barcelona.

Uživatelé, kteří chtějí nebo potřebují dvouprocesorový počítač s procesory AMD, budou mít nadále možnost sáhnout po některé z víceprocesorových základních desek určených pro Opterony ze stávající nabídky.

Pro nadšence je to tedy smutná zpráva, ale budiž nám útěchou, že se AMD bude více věnovat technologiím, které se normálních uživatelů dotknou spíše. Zajímavé bude také sledovat, zdali toto rozhodnutí AMD bude mít vliv na vývoj a uvedení ohlášené platformy Skulltrail, která má být pokračovatelem Intel V8.

Zdroj: Tech Report

Témata článku: Hardware, Platforma, Procesory amd, Quad, Undefined, Spider, Levné stolní počítače, Led zdroje

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Janek 4. 12. 2007 15:59:11
    Napsal jste správně, že "člověk se tak mohl relativně levně dostat k...
  • Adam Vágner 4. 12. 2007 0:17:44
    Já jsem nepsal, že to byla levná deska. Byla to jedna z nejdražších desek...
  • Drk 3. 12. 2007 21:30:27
    Pane autore clanku, jestli se Vam zda, ze v roce 1999 byla MB BP6 od...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?