reklama

AMD Beema a Mullins: čipy pro levné notebooky a tablety

Nová generace úsporných mobilních čipů Beema a Mullins nahradí starší Temash a Kabini. Jedná se o levné a úsporné hybridní čipy určené do notebooků a tabletů.

AMD to má v oblasti procesorů v poslední době poměrně těžké, problém není ani tak v samotné technologii, AMD jde správným hybridním směrem a má mnohem lepší grafiku než Intel. Stále je tu ale trvající problém s výrobní technologií, která znamená bezmoc pořádně onkurovat Intelu v poměru spotřeby a výkonu.

AMD nemá přístup k ničemu modernějšímu než je 28nm technologie výroby, zatímco Intel už tento rok začne vyrábět o dvě generace modernější 14nm technologií. I tak se ale AMD stále snaží zlepšovat architekturu napříč portfoliem a tentokrát uvádí nové mobilní a úsporné hybridní čipy Beema a Mullins.

AMD Beema a Mullins: stále stejně velké tranzistory

I když jsou obě skupiny čipů pro rok 2014 novou generací po Temash a Kabini, používají bohužel stejné 28nm tranzistory jako předchozí generace. Prostor pro zlepšení je tak extrémně omezený, ale i přes to se podařilo AMD zlepšit vlastnosti v mnoha oblastech. V rámci plochy přibližně 107 mm2 obsahují nové čipy kolem 930 milionů tranzistorů a oproti minulé generaci mají čipy nejen mírně vyšší frekvence, ale také snížené ztrátové teplo.

Klepněte pro větší obrázek
Rozložení čipů Mullins

Úspornější čipy „Mullins“ jsou určené pro tablety a AMD představila tři modely ve dvou různých řadách. Nejslabším je dvoujádro AMD E1 Micro-6200T s frekvencí 1,4 GHz. grafikou s 128 stream procesory a TDP pouze 3,95 W. Dva vyšší modely AMD A4 Micro-6400T a A10 Micro-6700T pak mají v rámci TDP 4,5 W rovnou čtyři procesorová jádra a integrovanou grafiku na vyšší frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka modelů čipů Mullins od AMD

Hybridní výkonnější čipy „Beema“ obsahují modely ze série E1, E2, A4 a A6 s TDP 10 W a maximálně 15 W. Kromě nejnižšího dvoujádrového modelu AMD E1-6010 jde o čtyřjádra. Všechny modely mají grafiky s 128 stream procesory, liší se ale frekvencí, která je až 800 MHz u nejvyššího modelu AMD A6-6310.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka čipů Beema od AMD

Integrovaný grafický čip je založený na architektuře GCN, procesorová jádra na architektuře Puma+ a čipy podporují operační paměti DDR3 s frekvencí až 1 866 MHz (nižších je pak omezení na 1 600 MHz). Protože se jedná o čipy SoC (APU), obsahují i řadiče pro PCI Express, SATA, USB nebo grafické výstupy VGA a HDMI.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čipy také obsahují integrované jádro na bázi ARM (Cortex-A5), které se stará o bezpečnostní a šifrovací funkce (PSP – Platform Security Processor). Nový režim Turbo dosahuje vyšších frekvencí a po delší dobu než u starší generace. Nyní už není pevně svázané s teplotou samotného čipu, který vydrží poměrně vysoké teploty, ale s teplotou šasi. Čipy tak zvýší frekvenci po tak dlouhou dobu, která umožňuje příjemné držení třeba tabletu v ruce (STAMP – Skin Temperature Aware Power Management).

Testy pouze referenčního tabletu

Zahraniční redakce měly možnost otestovat referenční 11,6palcový tablet postavený na nejvyšším čtyřjádrovém čipu AMD A10-6700T (Mullins) s TDP 4,5 W. Podrobné grafy a testy si můžete prohlédnout na webech AnandTech, TechSpot, Hot Hardware, Hardware Canucks, PC Perspective nebo Tech Report.

Klepněte pro větší obrázek
Referenční tablet od AMD je založen na 4,5W čipu A10-6700T (Mulllins) a podporuje i dok pro využití jako desktopového počítače

Asi největším překvapením testů nové 4,5W platformy s čipem Mullins je výkon vs. TDP. Nová generace totiž poskytuje výkon podobný jako Kabini z roku 2013, což je platforma s třikrát vyšším TDP 15 W. Ve většině případů se tak nová generace tabletových čipů od AMD poradí s Atomem Bay Trail i v té nejvyšší verzi Z3770, obzvláště pak v oblasti grafického výkonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

AMD se tak podařilo skutečně ukázat, že inženýři umí vytvořit i v rámci stejného výrobního procesoru výrazně lepší čipy než v rámci minulé generace. Otázka ještě ale zůstává u výkonnějších modelů Beema, které zatím nejsou k dispozici pro testy.

Mobilní překvapení

I když jsou k dispozici testy pouze úsporných čipů Mullins, které míří především proti Atomům, je vidět, že AMD dokáže Intelu konkurovat v oblasti výkonu a nejen v oblasti grafiky. Intel ale bude stále lepší v oblasti spotřeby a tedy i výdrže na baterii. Dle tvrzení AMD by ale spotřeba měla být konkurenceschopná, ale nezbývá než počkat na první tablety a zařízení s novými čipy a jejich testy reálné výdrže.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj čipů od AMD a lákání na budoucnost

Je opravdu velká škoda, že AMD nemá přístup k novějším výrobním technologiím, protože v případě čipů Mullins by například Atomy od Intelu asi poměrně snadno porazily. AMD s sebou ale nese těžkou kouli v podobě 28nm výrobní technologie, která nedovoluje si příliš vyskakovat a zlepšit poměr výkonu a spotřeby.

Témata článku: Hardware, Technologie, Notebooky, Tablety, AMD, Čipy, A10, Bioshock, Stamp, Puma, PSP

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Wolfalack 7. 5. 2014 15:22:02
    Otázka je kdy a v jaké míře se tyto procesory uplatní. Intel se svými...
  • uzivatel_cz 6. 5. 2014 19:51:14
    Klasika, Intel za par mesicu vyda Airmont a AMD zase nikdo neosadi...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama