AMD a specifikace pro DTX: Těšte se na malá a úsporná PC

Vzrůstající poptávka po malých počítačích je zřejmě hlavním důvodem, proč AMD představilo světu nový formát základních desek a počítačových skříní, označený jako DTX. Dle všeho to vypadá, že se výrobce poučil z chyb konkurenčního Intelu a dává výrobcům základních desek větší prostor. Dalším pozitivem je částečná kompatibilita s ATX.

Pro kancelářské aplikace a kancelářské nasazení se ve firemním segmentu stále častěji používají Small Form Factor PC. Pro přehrávání multimedií zase málokdo touží mít v obýváku velkou a neforemnou ATX skříň ve formátu tower a hezká skříň ve formátu desktop pro HTPC je buď velká a drahá, nebo malá, ale s horší koncepcí chlazení a odhlučnění.

DTX je oproti tomu menší a jednodušší – se vším dobrým i zlým, co k tomu patří.

Klepněte pro větší obrázek

Svět se zbláznil do úsporných řešení a AMD zde zřejmě cítí příležitost – Intelu snahy o prosazení jinak oproti ATX mnohem lépe promyšleného BTX (včetně nových miniaturních základních desek) nevyšly. Důvodů bylo zřejmě několik – malý výběr skříní a základních desek, s tím související vyšší cena, vzájemná nekompatibilita ATX a BTX či třeba nemožnost pořídit BTX na jiné platformě než Intel. Vše pohromadě pak mělo za následek, že se pro formát BTX rozhodlo jen několik velkých výrobců hotových počítačů a sám Intel jej pozvolna opouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AMD se chce většině těchto problémů vyhnout – formát DTX má být otevřený, levný, základní desky půjdou osadit i do klasické ATX skříně. Do DTX skříní pak má jít osadit i stávající mini-ITX základní desky. Specifikace jsou oproti ATX či BTX mnohem volnější, čímž výrobci získají větší prostor pro vlastní iniciativu a nápady.

Následující obrázek pak ukazuje možné rozmístění jednotlivých komponent - díky jednoduchým specifikacím jde pochopitelně o jednu z mnoha koncepcí, které se u DTX objeví:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Desetistránkový dokument, který AMD vydalo, zatím mluví o dvou formátech základních desek - DTX a mini-DTX. Mini-DTX desky mají mít rozměry 6,7"×8" (170,18×203,2 mm) – microATX je větší a má rozměry 244×244 mm.

Plné DTX desky pak mají mít rozměry 9,6"×8" (243,84×203,20 mm) – klasické ATX mají rozměry max. 12"×9,6" (305×204 mm) - jsou tedy jen o něco širší. AMD na fotografiích srovnává klasickou ATX desku s novými formáty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jasnou nevýhodou je menší počet rozšiřujících slotů.

V dokumentu ještě AMD stanovilo umístění montážních otvorů, prostor pro vstupní a výstupní porty a umístění PCI a PCI-Express slotů – tedy jen to, co je nutné pro to, aby bylo možné základní desku osadit do skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska je rozdělena do několika zón, u kterých je stanovená maximální výška komponent, které se v dané ploše nachází:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Neděste se 2,49 mm a 0,254 mm pro zónu D a zónu E – jde o spodní stranu základní desky a prostor pro montážní otvory. Specifikace definuje prostor pro konektory jen jako obdélník, ve kterém se může výrobce vyřádit dle libosti.

Klepněte pro větší obrázek

Dále už jsou předepsané jen napájecí konektory desky – již zdomácnělý 24pinový Main Power konektor a přídavný čtyřpinový 12V konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Více informací, nejrůznějších koncepcí a vizí se určitě dočkáme s březnovým CeBITem. AMD má momentálně výhodu v širokém sortimentu levných a úsporných procesorů a snaží se z ní vytěžit co nejvíc - otázkou je, zda neměla s podobným řešením přijít přece jen o něco dřív - už v létě se dá čekat nástup úspornější architektury Intel Core i do nejlevnějšího segmentu a AMD bude mít v podobě Pentií a nástupců Celeronů s jádrem odvozeným od Core 2 Duo zdatného konkurenta. V budoucnosti se zřejmě přidá i grafická karta integrovaná do procesoru - další úspora místa i energie, a jak se zdá, AMD představí podobné řešení jako první.

Vyhazovat ATX skříně či desky je ale stále ještě předčasné – prosazení nového formátu není jednoduchá záležitost (ostatně, přesvědčil se o tom i takový gigant, jakým je Intel, který si může dovolit nasadit větší páky než AMD). AMD má obrovskou výhodu v tom, že si může dovolit pozvolný přechod a vzájemnou koexistenci obou formátů díky alespoň částečně vzájemné kompatibilitě. ATX tu s námi určitě ještě dost dlouho pobude - stačí se podívat nejnovější macky v podobě Radeonu X2900 XTX či GeForce 8800 a bude vám jasné, že vměstnat něco podobného do mnohem menšího prostoru a zároveň vše ještě zvládnout napájet a uchladit - to potrvá ještě hodně dlouho.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zdroj: www.dtxpc.org

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kook 27. 2. 2007 12:25:29
    Když taktujete a máte to v mražáku tak je taky klid - moderní kompresory...
  • Marv 22. 2. 2007 13:41:25
    Ono by aji docela stačilo, kdyby byl slušný výběr mikroATX skříní. Do...
  • Andy 22. 2. 2007 12:57:15
    Kup si dosku VIA epia s C3 procakom, pasivne chladene a na pracu vo worde...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?