reklama

AMD a specifikace pro DTX: Těšte se na malá a úsporná PC

Vzrůstající poptávka po malých počítačích je zřejmě hlavním důvodem, proč AMD představilo světu nový formát základních desek a počítačových skříní, označený jako DTX. Dle všeho to vypadá, že se výrobce poučil z chyb konkurenčního Intelu a dává výrobcům základních desek větší prostor. Dalším pozitivem je částečná kompatibilita s ATX.

Pro kancelářské aplikace a kancelářské nasazení se ve firemním segmentu stále častěji používají Small Form Factor PC. Pro přehrávání multimedií zase málokdo touží mít v obýváku velkou a neforemnou ATX skříň ve formátu tower a hezká skříň ve formátu desktop pro HTPC je buď velká a drahá, nebo malá, ale s horší koncepcí chlazení a odhlučnění.

DTX je oproti tomu menší a jednodušší – se vším dobrým i zlým, co k tomu patří.

Klepněte pro větší obrázek

Svět se zbláznil do úsporných řešení a AMD zde zřejmě cítí příležitost – Intelu snahy o prosazení jinak oproti ATX mnohem lépe promyšleného BTX (včetně nových miniaturních základních desek) nevyšly. Důvodů bylo zřejmě několik – malý výběr skříní a základních desek, s tím související vyšší cena, vzájemná nekompatibilita ATX a BTX či třeba nemožnost pořídit BTX na jiné platformě než Intel. Vše pohromadě pak mělo za následek, že se pro formát BTX rozhodlo jen několik velkých výrobců hotových počítačů a sám Intel jej pozvolna opouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AMD se chce většině těchto problémů vyhnout – formát DTX má být otevřený, levný, základní desky půjdou osadit i do klasické ATX skříně. Do DTX skříní pak má jít osadit i stávající mini-ITX základní desky. Specifikace jsou oproti ATX či BTX mnohem volnější, čímž výrobci získají větší prostor pro vlastní iniciativu a nápady.

Následující obrázek pak ukazuje možné rozmístění jednotlivých komponent - díky jednoduchým specifikacím jde pochopitelně o jednu z mnoha koncepcí, které se u DTX objeví:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Desetistránkový dokument, který AMD vydalo, zatím mluví o dvou formátech základních desek - DTX a mini-DTX. Mini-DTX desky mají mít rozměry 6,7"×8" (170,18×203,2 mm) – microATX je větší a má rozměry 244×244 mm.

Plné DTX desky pak mají mít rozměry 9,6"×8" (243,84×203,20 mm) – klasické ATX mají rozměry max. 12"×9,6" (305×204 mm) - jsou tedy jen o něco širší. AMD na fotografiích srovnává klasickou ATX desku s novými formáty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jasnou nevýhodou je menší počet rozšiřujících slotů.

V dokumentu ještě AMD stanovilo umístění montážních otvorů, prostor pro vstupní a výstupní porty a umístění PCI a PCI-Express slotů – tedy jen to, co je nutné pro to, aby bylo možné základní desku osadit do skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska je rozdělena do několika zón, u kterých je stanovená maximální výška komponent, které se v dané ploše nachází:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Neděste se 2,49 mm a 0,254 mm pro zónu D a zónu E – jde o spodní stranu základní desky a prostor pro montážní otvory. Specifikace definuje prostor pro konektory jen jako obdélník, ve kterém se může výrobce vyřádit dle libosti.

Klepněte pro větší obrázek

Dále už jsou předepsané jen napájecí konektory desky – již zdomácnělý 24pinový Main Power konektor a přídavný čtyřpinový 12V konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Více informací, nejrůznějších koncepcí a vizí se určitě dočkáme s březnovým CeBITem. AMD má momentálně výhodu v širokém sortimentu levných a úsporných procesorů a snaží se z ní vytěžit co nejvíc - otázkou je, zda neměla s podobným řešením přijít přece jen o něco dřív - už v létě se dá čekat nástup úspornější architektury Intel Core i do nejlevnějšího segmentu a AMD bude mít v podobě Pentií a nástupců Celeronů s jádrem odvozeným od Core 2 Duo zdatného konkurenta. V budoucnosti se zřejmě přidá i grafická karta integrovaná do procesoru - další úspora místa i energie, a jak se zdá, AMD představí podobné řešení jako první.

Vyhazovat ATX skříně či desky je ale stále ještě předčasné – prosazení nového formátu není jednoduchá záležitost (ostatně, přesvědčil se o tom i takový gigant, jakým je Intel, který si může dovolit nasadit větší páky než AMD). AMD má obrovskou výhodu v tom, že si může dovolit pozvolný přechod a vzájemnou koexistenci obou formátů díky alespoň částečně vzájemné kompatibilitě. ATX tu s námi určitě ještě dost dlouho pobude - stačí se podívat nejnovější macky v podobě Radeonu X2900 XTX či GeForce 8800 a bude vám jasné, že vměstnat něco podobného do mnohem menšího prostoru a zároveň vše ještě zvládnout napájet a uchladit - to potrvá ještě hodně dlouho.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zdroj: www.dtxpc.org

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kook 27. 2. 2007 12:25:29
    Když taktujete a máte to v mražáku tak je taky klid - moderní kompresory...
  • Marv 22. 2. 2007 13:41:25
    Ono by aji docela stačilo, kdyby byl slušný výběr mikroATX skříní. Do...
  • Andy 22. 2. 2007 12:57:15
    Kup si dosku VIA epia s C3 procakom, pasivne chladene a na pracu vo worde...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 407

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 20

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama