reklama

Alternativní Play Store plný warezu vyhlásil válku Googlu

Alternativní katalog s aplikacemi pro Android Aptoide podal stížnost na Google a doufá, že obří firmu začne vyšetřovat antimonopolní úřad Evropské komise.

„Obdivovali jsme Google… Bili jsme se za něj… Ale teď s ním jsme ve válce.“ Takové sdělení se v týdnu objevilo na blogu alternativního obchodu s aplikacemi pro Android jménem Aptoide. Pokud o něm slyšíte poprvé, vězte, že portugalský obchod dnes používá na šest milionů majitelů chytrých zařízení se zeleným robůtkem v logu a služba se může pyšnit bezmála miliardou nainstalovaných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Webové a mobilní rozhraní Aptoide

Aptoide v nitru funguje úplně jinak než oficiální Google Play, který najdete na většině zařízení s Androidem na našem trhu. Namísto jednoho centrálního katalogu se jedná o aplikaci, do které si můžete napojit libovolné množství neoficiálních katalogů s programy pro tento mobilní systém. Takový malý store si tedy může spustit prakticky každý a pouze jej pak zaregistruje v centrálním registru, který jich dnes čítá neskutečných 113 tisíc.

Aptoide ve výchozím stavu nabízí základní katalog přímo od tvůrců celého systému, kde najdete běžný freeware, nicméně na webu pak můžete hledat aplikace napříč všemi repozitáři. Celé se to tedy podobá klasickým linuxovým instalačním systémům, které fungují na stejném principu. Ostatně odtud pochází i název služby, Aptoide totiž neznamená nic jiného než Apt, což je název instalačního správce z Debianu, Ubuntu a dalších odvozených linuxových distribucí.

Google nemá Aptoide rád hned z několika důvodů, a proto jej už dříve odstranil ze svého katalogu Play Store. Aptoide tedy můžete nainstalovat pouze jako externí APK balíček. Hlavním důvodem je porušení distribučních pravidel Play Storu, konkrétně pak bodu 4.5, který zakazuje publikaci aplikací, které se snaží nahradit Play Store (dříve Android Market). Bod 4.5 je poměrně stručný a vypovídající, jeho celé znění tedy najdete níže:

 

4.5 Konkurence. Službu Market není dovoleno používat k distribuci nebo zpřístupnění produktů, jejichž primárním účelem je usnadnění distribuce softwarových aplikací a her pro použití v zařízeních Android mimo službu Market.

 

Tento postoj se samozřejmě alternativním katalogům nelíbí, ale je třeba pochopit, proč se tak Google chová. V případě povolení takto jednoduché instalace alternativních katalogů přestane mít Google naprostou kontrolu nad bezpečností. Jakýkoliv méně zkušený uživatel by si pak mohl z Aptoide velmi snadno nainstalovat nějaký malware, poněvadž by jej zlákala nabídka jednoho z mnoha podvodných repozitářů.

Ještě podstatnějším důvodem je ale snadné šíření warezu. Jelikož si může vlastní repozitář pro Aptoide spustit opravdu každý, stal se populárním zdrojem kradených aplikací. Kýženou hru jednoduše vyhledáte a nainstalujete skrze některý z repozitářů, který ji nabízí. Zodpovědnost se tím pádem přenáší na tvůrce repozitáře a provozovatel samotného Aptoide může být v relativním klidu. Celé to tedy připomíná třeba některé katalogy odkazů na filmy z úložišť, které se také dušují, že nabízejí pouze jakýsi nevinný odkaz a warez samotný přeci není na jejich serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Warez z Aptoide v praxi: Nova Launcher Prime stojí oficiálně 80 korun. Jenže tentýž program obsahuje i hromada pirátských repozitářů v Aptoide, čili jej lze tímto způsobem snadno nainstalovat. Ještě se někdo diví tomu, proč Google podobné alternativní katalogy nemá v lásce? 

Z tohoto úhlu pohledu je tedy boj Googlu proti podobným programům vcelku pochopitelný. Zároveň je třeba připomenout, že Google uživatelům nebrání v jejich instalaci – APK z externího zdroje si může na vlastní zodpovědnost stáhnout každý majitel androidího zařízení, jen tuto možnost musí povolit v konfiguraci.

Portugalští tvůrci alternativního Play Storu se však přesto cítí být poškození a na svém blogu vyhlásili Googlu válku.  Nezůstalo přitom pouze u slov a jejich startup se formálně obrátil na sekretariát evropského komisaře pro hospodářskou soutěž, kde jako mnozí před ním podal formální stížnost na Google.

Klepněte pro větší obrázek
Aptoide jde do boje proti Googlu. Věří, že je v právu.

Evropská komise nyní bude muset celou při prozkoumat, a buď stížnost smete ze stolu jako neopodstatněnou, nebo začne Google skutečně vyšetřovat, jak se tak před lety stalo v případě jeho vyhledávače. Ostatně tento první velký boj na evropské půdě ještě není u konce a předpokládá se, že k definitivní dohodě mezi Googlem a EK dojde v nejbližších týdnech. Celý byrokratický proces ale ještě může odsunout jmenování nové komise.

Témata článku: Software, Google, Právo, Play Store, Mobility, Warez, Play, Market, Android Market, Launcher

109 komentářů

Nejnovější komentáře

  • s3icc0 25. 6. 2014 10:40:57
    Já myslím, že v tomhle by měli dát za pravdu Googlu - Google přece nikomu...
  • Poltergeist 23. 6. 2014 16:59:24
    pan Hejl to konecne HEKNUL...
  • Pindulin 23. 6. 2014 14:11:17
    Chudák Google. Tak dlouho štípal všechny open-source nadšence (většinou...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 402

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35

Testy ze světa: Kaby Lake v high-endu splnil povinnost, Pentia jsou ale překvapením

Testy ze světa: Kaby Lake v high-endu splnil povinnost, Pentia jsou ale překvapením

** Na světě jsou testy porovnávající nové procesory řady Kaby Lake ** Modely Core i5 a Core i7 toho nenabízí mnoho navíc oproti Skylake ** Pozornost na sebe upoutala levná Pentia, která dostala podporu HT

17.  1.  2017 | Stanislav Janů | 55


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama