reklama

Alfred Tarski a nejen jeho koule

V aktuálním týdnu si z významných osobností připomenutí v kalendáriu zaslouží například matematikové Evariste Galois a Polák Alfred Tarski. Při hledání zajímavých událostí nemusíme chodit zase tak daleko do historie, jelikož se o slovo hlásí uvedení Windows XP, Mac OS 9 a přehrávače iPod.

Galois: Rovnice, grupy a zlomky

Slavné matematiky v aktuálním kalendáriu tohoto týdne více než zaslouženě zastoupí Francouz Evariste Galois, který se narodil dne 26. října v roce 1811. Jestliže celá řada budoucích slavných osobností svou náklonnost a nadání dala najevo již v brzkém mládí, Galois byl pravým opakem – matematika jej zpočátku takřka nezajímala, jeho první láskou se totiž staly literatura a jazykověda.

Klepněte pro větší obrázek

Evariste Galois (zdroj: Berkeley)

Nakonec se „až“ ve svých patnácti letech seznámil s původními díly Josepha Augusta Lagranga a Henrika Abela, svou první vlastní akademickou matematickou práci představil v roce 1829 na téma takzvaných nekonečných zlomků. Ta mu také posloužila jako dobrý základ dalšího bádání v oblasti polynomů, jejich specifických vlastností a operací s nimi, ačkoliv prvotní příspěvky byly přijímány nejen s obdivem, ale také značnou rozpačitostí.

Celý Galoisův život byl protkán rozmanitými trably, které pramenily z divoké politické situace a kvůli nimž se dostal například i do vězení. To však slavnému matematikovi nezabránilo ve výrazných výsledcích na poli teorie grup a algoritmických řešení různých rovnic, díky čemuž vešel v povědomí široké matematické obce a zaujal místo ve výstavní síni této vědy. Nakonec Galois zemřel dne 31. května roku 1832, a to předčasně, na následky souboje.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Evariste_Galois
Obsáhlá biografie na stránkách anglické Wikipedie.
http://www.galois-group.net/
Kompletní průřez Galoisovým životem, jenž čerpá z různých zdrojů.
http://www.veda.cz/article.do?articleId=11062
Česky psaná studnice informací, která popisuje všechny radosti i strasti Galoisova vědeckého putování.

Alfred Tarski a „jeho“ logika

Také druhou významnou osobnost v kalendáriu tohoto týdne zastoupí slavný matematik, jímž není nikdo menší než Alfred Tarski. Narodil se dne 14. ledna roku 1902 v polské Varšavě, takže se do přehledu výročí logicky dostává vzhledem k datu své smrti – ta jej zastihla 26. října v roce 1983, avšak již na území Spojených států (v Kalifornii). Díky dosaženým výsledkům se Tarski stal jedním z nejuznávanějších logiků dvacátého století, ale z matematické oblasti toho dokázal pokrýt mnohem více. Jeho široké pole působnosti tak zahrnovalo také teorii množin, práce na téma topologie, modelů apod. Také Tarski nebyl matematikem okamžitě a možná poněkud překvapivě svá první vysokoškolská studia úspěšně zakončil v oboru filozofie. Později se začala formovat jeho záliba ve zkoumání formálních jazyků, z prací se pak úspěchu dočkala publikace o rozhodnutelných a nerozhodnutelných problémech.

Klepněte pro větší obrázek

Alfred Tarski (zdroj: Mathematik.de)

Ze zajímavých výsledků, kde se lze setkat s Tarského jménem, stojí za pozornost takzvaný Banach-Tarského paradox, který zaujal nejen celou řadu matematiků. Podle jmenované věty lze plnou kouli rozdělit na konečně mnoho částí tak, že z těchto částí pak lze složit dvě koule stejné velikosti, jakou měla původní celá koule. O tomto na první pohled logicky neprůchodném závěru se můžete dočíst například na stránkách anglické Wikipedie, případně také v českém podání díky tomuto dokumentu PDF. V obou případech jsou přiloženy i odpovídající důkazy popisovaného Banach-Tarského paradoxu.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Tarski
Ucelená Tarského biografie na řádcích anglické Wikipedie.
http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Biographies/Tarski.html
Tarského život, opět v anglickém provedení a s řadou dalších odkazů.
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/vedci/6D8D4800735B9AFCC1256E970048FF45?OpenDocument&cast=1
Český psaná procházka Tarského biografií.

Události: novinka v podobě Windows XP a uvedení přehrávače iPod

Společnost Microsoft nedávno oznámila ukončení podpory svého operačního systému Windows XP SP1, o čemž jsme vás na Živě informovali v odpovídajícím článku nazvaném Microsoft ukončil podporu Windows XP SP1. Tento týden tomu bude přesně pět let od oficiálního uvedení tohoto nejrozšířenějšího domácího systému – stalo se tak totiž 25. října v roce 2001. Právě druhé pokračování Service Packu (SP2) dalo Windows XP novou tvář z pohledu bezpečnosti, podle předběžných oznámení by Service Pack 3 měl přijít v první polovině roku 2008. Na dveře však už pomalu ale jistě klepou Windows Vista, o nichž vám postupně přinášíme pravidelné informace.

Od Microsoftu je ve víru pro kalendárium aktuálních událostí možné přejít ke společnosti Apple, jelikož na tento týden připadají hned dvě výročí s jablečným přívlastkem. První z nich se týká oficiálního uvedení deváté verze operačního systému Mac OS, které přišlo dne 23. října roku 1999 – podrobné informace (včetně historie jednotlivých verzí) je možné nalézt například na obsáhlých stránkách anglické Wikipedie, které jsou odkazovány níže. Stejně tak třiadvacátý říjnový den spatřil světlo světa přehrávač iPod (v roce 2001), při opětovném využití odkazu do nevysychající Wikipedie můžete zabrousit například na tuto velice detailní stránku.

Další informace:
/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=114491
Historie Windows tam a zpátky v dřívějším článku na Živě.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_9
Anglicky psané shrnutí a novinky v systému Mac OS 9.

Témata článku: Apple, Microsoft, Windows, Cast, Augusta, Paradox

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • peto 23. 10. 2006 21:41:45
    Vies ono su to take nerealnosti z ktorych dostnes relane...
  • norach 23. 10. 2006 18:07:20
    A ještě ke všemu je v tomto případě MI (= mně). Ale taky bych toho z...
  • AZOR., AZOR. 23. 10. 2006 18:04:13
    uznávám, že muj český jazyk nepatří k nejlepším.. ale co, mam se zout?...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 42

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Dnes | Jakub Čížek | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama