AIMP: Winamp přes kopírák

Už vás neustále bobtnající Winamp nebaví? V tom případě nepřehlédněte jeho věrnou a stejně dobrou kopii AIMP2. Vypadá stejně a kromě videa přehraje vše.

Přestože Winamp aktuální generace 5.5 zůstává výborným programem, jednu jeho nepěknou vlastnost nelze přehlédnout: Nabírá nové a nové funkce a bobtná a bobtná. AIMP2 je proti tomu přehrávač, který se koncepcí pohybuje na konci vývojové větve Winampu 2, k níž přidává několik drobností odpovídajících nárokům uživatele roku 2008.

AIMP pochází z Ruska. Stáhnout jej můžete z domovských stránek. V porovnání s Winampem překvapí velikost souboru, která jen o kousek přesahuje dva megabajty. Pokud trošku přeskočíme, tak již méně překvapí samotný běh programu, který hardware a zejména operační paměť počítače zatěžuje úplně stejně jako Winamp. Na druhou stranu, komu by nějakých 16 MB v dnešní době vadilo, zejména pokud je program i tak velmi svižný?

Jdeme na to

Instalace ničím nevybočuje ze zažitých konvencí. Po prvním spuštění se program ptá, jakou má použít lokalizaci. Těch je v nabídce několik desítek, přičemž nechybí ani čeština. Po spuštění přichází příjemné překvapení: Jako bychom totiž před sebou měli pěkně oskinovaný Winamp. Program vypadá i se chová skoro stejně, přitom na několik drobných odlišností si lze zvyknout během několika vteřin. Proč také měnit něco, co je úspěšné desítku let.

Klepněte pro větší obrázek
V nabídce je několik desítek jazyků

Ve výchozím nastavení obsahuje rozhraní AIMPu pouze hlavní okno a seznam souborů. V hlavním okně přímo přítomné funkce jsou v podstatě identické s těmi, jež najdeme ve Winampu. Uspořádání ovládacích prvků je odlišné pouze minimálně. O něco jinou filozofii má seznam souborů, který v přehledné grafice zobrazuje u každé skladby podrobné informace včetně alba, formátu souboru, datového toku apod.

Klepněte pro větší obrázek 
Okno přehrávače po prvním spuštění
Klepněte pro větší obrázek
V hlavním okně je standardně vizualizace • Seznam skladeb nabízí přehledné třídění a podrobné informace

C:\Progra~1\Winamp>copy winamp.exe C:\Progra~1\AIMP\aimp.exe

Kdo neuvidí, neuvěří. Jakmile začneme AIMP podrobněji prozkoumávat, cítíme se jako doma. Inspirace Winampem dýchá odevšad. Však si zkuste otevřít ekvalizér a vybrat nějakou předvolbu. Všechno je stejné; dokonce včetně nutnosti ekvalizér ještě navrch ručně zapnout. I zde však najdeme oproti Winampu několik drobných vylepšení navíc. Konkrétně máme možnost pohrát si se základní sadou deformovačů hudby a měnit rychlost, tempo, echo, reverb a další.

Klepněte pro větší obrázek
Winamp nebo ne?

Jak je většina vylepšení oproti Winampu pouze drobnůstkami, či chcete-li lahůdkami, najde se i několik velmi povedených. Mezi nejsilnější stránky AIMPu totiž patří jeho možnosti konfigurace. Konfigurační rozhraní je nejen přehledné, ale i schopné.

Klepněte pro větší obrázek
Nakonfigurujete vše

Možnosti nastavení

Pro přehrávání lze volit výstupní zařízení včetně jeho bitové hloubky. Překvapí nepřítomnost volby 24 bitů, v nabídce je pouze 16 a 32. Standardně zapnuté jsou volby prolínání mezi skladbami a slábnutí při zastavení přehrávání.

Dobrou funkcí je možnost specifikovat chování seznamu skladeb při přetahování souborů do něj. Ovlivnit tak můžeme, kam přesně se přetažené soubory umístí. Pozornost věnujte rovněž volbě pro formát seznamu skladeb, AIMP totiž ve výchozím nastavení ukládá nestandardní formát PLC. Běžnější M3U či PLS jsou ale samozřejmě k dispozici.

Velmi detailně lze pomocí zástupných symbolů nastavovat veškeré pohledy na informace o přehrávaných sklabách. Cokoli si tak můžeme nastavit nejen do seznamu souborů, ale i do posuvného popisku přímo v hlavním okně.

Nezajímavá není ani položka Automatizace, kde lze mj. konfigurovat chování programu při zapnutí. Výchozím nastavením je automatické pokračování v poslední přehrávané skladbě - a to dokonce od místa, kde bylo naposledy přerušeno.

Pro nás psavce, kteří jsme líní přehmatávat na myš a naučili jsme se tak přehrávače ovládat klávesovými zkratkami, přichystali autoři AIMPu parádní překvapení. Klávesové zkratky má totiž uživatel zcela pod kontrolou a to absolutně. Konfigurovat lze naprosto libovolné klávesové zkratky pro stovky různých funkcí programu. AIMP se ve využití klávesových zkratek liší od svého vzoru a nepoužívá populární kombinaci Z X C V B L. Nic nám však nebrání si ji nastavit.

Stejně jako u Winampu umožňuje konfigurační rozhraní AIMPu asociaci souborů s programem. Podporovaných souborových formátů je několik desítek, přičemž jen těžko se hledá nějaký běžně používaný, který by podporován nebyl.

Program podporuje změnu vzhledu pomocí skinů. U dvojice předinstalovaných lze měnit barevnost některých prvků pouhým přetažením jezdce po barevné škále. Možnost nastavení průhlednosti okna je dnes již samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden ze dvojice dodávaných skinů ve fialové

Šikovný nástroj jako bonus

Součástí instalace jsou samostatné AIMP2 Utilities. Jde o malou sadu nástrojů, která AIMPu přidává pokročilejší funkce práce se soubory. Sadu tvoří konvertor souborů, program pro nahrávání zvuku a především program pro editaci metadat, s nímž se budeme setkávat pravděpodobně nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek
Převod souborů

Rozhraní všech nástrojů je velmi jednoduché, nabídka možností přitom veliká. Jen namátkou zmiňme podporu formátů FLAC či WMA v převaděči souborů, možnost ruční hromadné editace metadat či nástroj pro hromadné přejmenovávání souborů. Škoda jen, že editor metadat nepodporuje spolupráci s nějakou online službou typu CDDB.

AIMP 2
Hudební přehrávač
Zdarma
www.aimp.ru
AIMP 2 je výborná kopie populárního Winampu. Je zcela zdarma, je svižnější, má lepší podporu souborových formátů a několik funkčních vychytávek navíc. Přitom vůbec nevadí, že neumí přehrávat video.
Klepněte pro větší obrázek

- velmi dobrá kopie Winampu
- dobrá nabídka užitečných funkcí
- podpora souborových formátů
- svižný chod

Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Hardware, Mozila, Winamp, Flac

98 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jonny.net 29. 3. 2008 9:43:59
    NO je potřeba aby sis vytvořil knihovnu do které uložíš winampovské ikony...
  • MartinezZ 15. 2. 2008 23:08:39
    Zdra "Ládiku" - ten tvuj script se nezapře. Díky za odpověď ohledně AIMP &...
  • Ladik 15. 2. 2008 21:05:48
    Zdar Martinezz, že jo, já taky, poslouchám, hudební soubory, Ve formátu...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5