reklama

Aegisub: Pokročilá tvorba titulků česky a zdarma

Tvorba či editace titulků k filmům přehrávaných v počítači může být dílem nejen odborníků a nadšenců, ale také obyčejných a méně zkušených uživatelů, kteří potřebují opravit chyby.

Program Aegisub sice není u nás tak rozšířený a populární, jako jeho hlavní konkurent Subtitle Workshop, který bývá většinou čtenářů Živě.cz označován za ten nejlepší program pro tvorbu a editaci titulků. Přesto nabízí pokročilé nástroje, bezplatnou licenci a skutečně podařenou českou lokalizaci, takže za pozornost určitě stojí.

Navíc nedávno překročil pomyslnou hranici verze 3, která přináší řadu novinek a vylepšení. Co tedy nový Aegisub svým uživatelům nabízí, jak se ovládá a jaké jsou jeho výsledky při práci?

Práce od píky na více systémech

Velkou výhodou programu, která poslouží k jeho větší rozšířenosti, je multiplatformita. Spustíte jej jak na Windows, tak na Linuxu i na Mac OS X, přičemž verze se mezi sebou příliš neliší a grafickým kabátkem se také snaží co nejvíce přiblížit jedna druhé. Program se skládá z jednoho hlavního okna, jemuž dominuje seznam položek (řádků) pro jednotlivé titulky v rámci jednoho projektu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhledy na linuxovou a macovou verzi.

Začínáte-li s novými titulky, budete převážně pracovat systémem vložit text, nastavit čas, upravit písmo, přiřadit k videu, vyzkoušet, uložit nebo exportovat a hotovo. V případě nových titulků práce na hodiny. Můžete ale také pracovat tím způsobem, že titulky stáhnete hotové a jen upravíte jejich obsah či časování tak, aby vyhovovaly vaší verzi filmu.

Klepněte pro větší obrázek
Začátky bývají těžké, zvlášť v úplně prázdném okně programu.

Úpravy a editace

Běžným přizpůsobováním titulků je pochopitelně jejich překlad z jiného jazyka. Vytváření nových titulků z poslechu je těžká a časově náročná práce pro jazykově zdatné uživatele. Mnohem jednodušší a rychlejší je přeložit již hotové titulky. K tomu vám Aegisub nabízí speciální okénko s možností rychlého překladu s náhledem na původní text.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editace titulků a pomocník pro jejich překládání.

Druhou nejčastější úpravou titulků je jejich časovaní. Různé verze filmů potřebují různé druhy titulků tak, aby pasovaly. Stane se tak, že máte třeba titulky o několik vteřin či minut zpožděné. Není nic jednoduššího než použít nástroj pro úpravu časování, posunout čas jedním nebo druhým směrem, popř. přidat zpožděný nástup, zakončení atd.

Klepněte pro větší obrázek
Úpravy časování, posun vzad či vpřed.

Lze si také pohrát s FPS tak, aby odpovídalo danému formátu videa, jinak by titulky byly odlišně rozchodné a nepomohla by ani hromadná úprava časování. Ruční předělávání sice samozřejmě možné je, jedná se ale o proces pracný a zdlouhavý.

Audio i video náhled

Aegisub je pokročilý titulkovací program, takže jako takový zvládá práci s titulky podle odezírání či poslechu při načtení celého videa. To lze sledovat v malém náhledu, jednoduše přetáčet, posouvat, zastavovat a ve vybraných časech vyplňovat titulky, určovat dobu jejich zobrazení atd.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace titulků pomocí náhledu na video funguje velice rychle a svižně.

Pro větší přesnost se dá zobrazit dokonce audiostopa, ať už samostatná, nebo vytažená z filmu. U ní si můžete pohrát s hlasitostí, libovolně ji zastavovat, nastavovat intervaly zobrazení titulků a všechny další věci. Ke každé titulkové položce lze navíc připisovat komentáře, které se během přehrávání filmu nezobrazí, ale při editaci titulků dodají nejrůznější informace.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s audiostopou zblízka.

Advanced SubStation Alpha

Důležitou dovedností aplikace je podpora v současnosti nejpokročilejšího titulkového formátu Advanced SubStation Alpha s pěknou anglickou zkratkou ASS. Tento formát je speciální zejména tím, že umožňuje široce volitelné umisťování titulků do videa a také značné úpravy jejich grafické podoby.

Klepněte pro větší obrázek
Hrátky s vektory.

Díky tomu se dají titulky různě natáčet, deformovat, ořezávat, rotovat, upravovat jejich poměr na osách X a Y a další. Součástí Aegisubu je dokonce nástroj ASSDraw, který slouží k vektorovému kreslení. Vytvoříte zde libovolné grafické obrazce, symboly, náčrty a další, které následně vložíte do titulků a přehrávač schopný práce s ASS je pak přesně podle zadání zobrazí ve videu.

Automatizujte pomocí maker

Aegisub bohatě využijí i zkušení uživatelé s většími nároky a častější prací, protože si budou moci mnoho kroků ulehčit automatizací prostřednictvím vlastních maker a exportních filtrů používajících skriptování Lua. Několik skriptů na vyzkoušení již v programu přímo máte, lze si s jejich pomocí vytvořit karaoke hudební videoklip.

Klepněte pro větší obrázek
Správce automatizace.

Co nového ve verzi 3?

Jak sami autoři přiznávají, předchozí verze byly vytvořeny z již velice špatného kódu, který byl mnohokrát slepován, skládán a opravován. Bylo tak třeba začít téměř od začátku a po třech letech práce došlo k vydání úplně nového a čistého Aegisubu. Díky tomu je běh programu mnohem hladší a rychlejší.

Mimo to došlo k úplné změně zobrazování audia, procházení a přetáčení videa nezablokuje celý program během dekódování, takže můžete v klidu provádět jiné úpravy, Libass a xy-VSFilter pro hladší přehrávání byly zakomponovány do verze pro Windows, byly rozšířeny možnosti nastavení a také si lze více upravit klávesové zkratky.

Verze pro Mac OS X doznala jistých grafických program, takže na jinak pěkném macovém prostředí už není tak hnusná jak dříve. Aegisub se skutečně posunul dál a směre může konkurovat rozšířenému a populárnímu programu Subtitle Workshop.

Alternativou po Aegisub je Subtitle Workshop

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, Workshop, Editace videa, Karaoke

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • animexx 8. 11. 2012 23:57:36
    Subtitle Edit
  • tomripley 8. 11. 2012 19:14:05
    Škoda, že to neumí upravit časování automaticky. Mohlo by to fungovat tak,...
  • likeordie 8. 11. 2012 15:54:59
    co jsem zkoušel tak to je pokročilé jen v bezproblémové spolupráci s audio...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama