ADSL v ČR bez růžových brýlí

Rychlé tarify, žádné datové omezení a přesto nepříliš rozšířené. V čem tkví problém ADSL v ČR se pokusíme rozlousknout v hodnocení současného stavu a aktuálních problémů.
Kapitoly článku

Připojení k internetu přes ADSL se po kabelových TV a Wi-Fi řadí k nejpopulárnějším technologiím. V celosvětovém měřítku je dokonce nejoblíbenější a v drtivé většině zemí tvoří minimálně polovinu vysokorychlostních přípojek k internetu – v některých zemích dominuje ještě mnohem výrazněji.

Domácnosti v ČR s internetem podle typu použitého připojení:

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Český statistický úřad

Mezinárodní srovnání – Počet účastníků vysokorychlostního internetu na 100 obyvatel podle typu připojení, prosinec 2007:

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Český statistický úřad, data OECD

Ba co víc, tento relativně exotický trend se neotáčí směrem k pomyslnému „normálu“, ale ještě více akceleruje rozšiřování alternativ. O trendech v připojení k internetu v Česku mluvil na konferenci Czech Internet Forum Jiří Peterka – několik grafů hledejte zde.

Kostlivci ve skříni

Důvodů pro tento stav je hned několik a nejsou nějak překvapivé nebo nové. Lví podíl na současné zaostalosti nabídky i penetrace ADSL nese Telefónica O2 a její předchůdci. V čase, kdy se mělo ADSL co nejvíce rozšiřovat tlačili ISDN a i díky tomu se nabízená rychlost dostala na evropskou a světovou úroveň až poměrně nedávno.

Dle tento týden uveřejněných finančních výsledků Telefónica O2 bylo v ČR ke konci roku 2008 instalovaných 1 893 000 pevných linek s meziročním poklesem 8,5 %. Dále se mimo jiné zmiňuje o silném tlaku na prosazování tzv. konvergenčních balíčků kombinujících volání, internet a televizi, které k stejnému datu tvořili až 14,2 % z celkového počtu linek. Pevná linka je základním předpokladem pro dostupnost ADSL a nedávno ohlášených 700 000 připojených zákazníků tedy tvoří téměř 37 % z tohoto počtu. Plán dosáhnout jednoho miliónu připojených ke konci roku 2012 se s ohledem na současný vývoj téměř jistě nepodaří.

S pevnou linkou proti proudu

Poslední záchranou neutěšeného vývoje by mohlo být tzv. „nahé“ ADSL – bez pevné linky. Telefónica O2 zatím spustila pilotní projekt v několika málo vybraných lokalitách. Podrobnostem jsme se věnovali v samostatném článku – O2 ADSL bez pevné startuje: za 750 Kč měsíčně. Nejvtipnější na této nesmělé aktivitě je, že iniciátorem a důvodem byl Český Telekomunikační Úřad, který použil dostupných „donucovacích“ prostředků, aby umožnil vznik této nabídky. Původně ohlašovaná cena 580 Kč za připojení s rychlostí 8/0,5 Mbit/s byla bohužel velkoobchodní a koncový zákazník zaplatí závratných 750 Kč. Tristní nabídka souvisí se snahou propagovat již zmíněné kombinované balíčky a dalšími výhodami, které k tarifům nabízí.

Platit „pokutu“ 356 Kč (jak v článku Aleš Pospíšil vtipně označil cenu nejlevnějšího poplatku za pevnou linku k ADSL) za možnost připojení k internetu je opravdu demotivující faktor. Tohoto poplatku se totiž zcela nezbavíte ani výběrem alternativního poskytovatele v lokalitách s možností zpřístupnění místního vedení. Zbavíte se sice závazků k Telefónica O2, poplatky za pronájem místní smyčky (LLU) se jen přenesou na poskytovatele a pak nepřímo do vašeho tarifu.

Ze středověku do současnosti

Na podzim jsme se dočkali masivního navýšení přenosových rychlostí nabízených tarifů ADSL, které se v nové podobě zjednodušily do dvou skupin – základem je tarif s rychlostí stahování 8 Mbit/s a uploadu 0,5 Mbit/s, rychlejší nabídka pak 16/0,75 Mbit/s (u Českých Radiokomunikací až 20/1). Všichni poskytovatelé ADSL připojení začali tyto tarify rovnou v září nabízet.

Stávající zákazníci nezůstanou na ocet, musejí si ale často počkat. Telefónica O2 vytvořila informační stránku Zrychlujeme, na které si můžete zjistit, kdy dojde k navýšení rychlosti pro vaše připojení. Organizované a omezené zrychlování souvisí hlavně s kapacitou sítě, která musí být rozhodně navýšena, aby toto plošné urychlení zvládla.

Okamžité navýšení bylo možné pouze s přechodem na některý z balíčků služeb a s jistou dávkou štěstí požadavkem na infolinku. U ostatních poskytovatelů je proces komplikovanější. Většinou funguje pouze na vyžádání a uživatelé se stěžovali i na prodlužování smluvních závazků vyplývající z nových dodatků či smluv.

Navýšení rychlostí lze pozorovat i na statistikách měření, které nabízí rychlost.cz

Telefónica O2:
Klepněte pro větší obrázek

České Radiokomunikace:
Klepněte pro větší obrázek

Volný:
Klepněte pro větší obrázek

Skoková změna viditelná v záři minulého roku nesouvisí ani tak s nějakým okamžitým rozšířením, ale spíše se zvědavostí uživatelů nových tarifů, kteří je rovnou běželi prověřit.

Pásmové grafy vyjadřují, jaký podíl mají jednotlivé naměřené rozmezí na celkovém počtu testů. Zde lze pozorovat, že alternativní poskytovatelé mají výrazně vyšší podíl rychlejších přípojek. Tento jev může souviset se skladbou uživatelů, kteří od majoritního O2 přecházeli z nějakého důvodu – například i kvůli rychlosti.

Telefónica O2:
Klepněte pro větší obrázek

České Radiokomunikace:
Klepněte pro větší obrázek

Volný:
Klepněte pro větší obrázek

Zeptali jsme se providerů

Pro doplnění tohoto článku jsme se zeptali nejvýznamnějších poskytovatelů ADSL připojení na pár otázek. Jedna z nich souvisí s kapacitou sítě.

Zaznamenali jste zvýšení objemu přenesených dat zákazníků po přechodu na rychlejší tarify?

Telefónica O2: Ano, průběžně provoz roste, zejména díky novým aplikacím na Internetu (zejména videostreaming).

České Radiokomunikace: Ano, zaregistrovali jsme odpovídající zvýšení provozu.

Volný: Ano, za posledního půl roku se zvýšil objem přenesených dat o cca 50 až 60 %. Zajímavé je, že naší zákazníci na LLU síti využívají kapacitu ještě o cca 50% víc. Je vidět, že na vlastní síti máme více zkušené uživatele, kteří se nebojí využívat možnosti internetu.

Odmítáte někdy požadavky na nové přípojky v přetížených lokalitách?

Telefónica O2: V případě, že není dostupná kapacita DSLAMů dochází k jejímu rozšíření další výstavbou, vzniklé prodlení je ale minimální (nové karty nebo zařízení v existujících lokacích).

České Radiokomunikace: Snažíme se našim zákazníkům přinášet kvalitní služby, naše síť je pro provoz dostatečně dimenzována. Pokud se v některých lokalitách blíží naše kapacita vyčerpání, snažíme se co nejrychleji danou situaci řešit.

Volný: Ne, neodmítáme. Kapacity navyšujeme dle možností a zájmu.

TIP: Při přechodu na nové tarify ADSL můžete narazit na problémy se starým modemem. Podporu rychlejších tarifů nabídnou pouze zařízení s podporou ADSL2+ (ITU G.992.5), u nižších rychlostí vám sice postačí i ADSL nebo ADSL2, můžete však narazit na nízký výkon zařízení. To se týká hlavně kombinací routeru a modemu, které mohou mít kvůli pomalým čipům a nízké kapacitě paměti problémy s využitím dostupných rychlostí.

Témata článku: Internet, ADSL, Angel, Angelo, OECD, Nejlevnější televize, Televize o2

79 komentářů

Nejnovější komentáře

  • babca 3. 3. 2009 19:29:19
    Osobne jsem pripojen pres WiFi ve vzdalenosti trictvrte kilometru a pres...
  • Karel Kahovec 2. 3. 2009 6:20:02
    Ale do paneláku ti asi vede optický kabel. Tam někde je router a switch a...
  • pcwifi 1. 3. 2009 21:25:44
    zdravim ze dne na den mi degraduje router pres wifi rychlost, kabelem z...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5