Adresní řádek je prý zbytečný, z Chromu zmizí

Vy ještě surfujete v prohlížeči, který má adresní řádek? Ale prosím vás, vžyť máme rok 2011. Zní to šíleně? Kupodivu je to pravda, Chrome 13 se už bez něho skutečně obejde.

Google nedávno vydal v pořadí už čtrnáctou verzi Chromu. Zatím ještě ale není oficiální – jedná se pouze o vývojářskou verzi dostupnou skrze kanál Dev, nebo samostatné sestavení známé pod označením Canary. A proč o tom vlastně píšu? Čtrnáctka totiž přináší několik novinek, o kterých jsme na Živě.cz už psali před delší dobou a které se tedy definitivně dostanou do praktického surfování.

Vypíchl bych dvě hlavní inovace. Ta první bude časem docela přínosná, ta druhá pak s největší pravděpodobností rozdělí surfařský národ na dva tábory.

Více identit, více profilů, ale zatím s chybami

Tak tedy nejprve od toho stravitelnějšího – Google se vrací k víceuživatelskému prostředí, kdy se budete moci v rámci Chromu přehlašovat z jednoho uživatele Googlu na druhého. Pokud si tedy prohlížeč spojíte s účtem pepik@gmail.com, bude se k němu vázat veškerá synchronizace, cache, historie, cookies a hesla. O tom, že jste Pepík, budete zároveň informování pomocí nového tlačítka přímo v rámu okna Chromu. Pokud už nebudete chtít používat Pepův profil (k počítači přijde třeba jiný uživatel, nebo sami z různých důvodů potřebujete používat více účtů Googlu), klepnete na tlačítko uživatele a přihlásíte se k jinému účtu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Okno prohlížeče je nyní připojeno k mému profilu, pokud ale klepnu na tlačítko,
mohu se v novém okně přihlásit pod jiným účtem – přepínání mezi již existujícími profily Chromu zatím bohužel chybí

Chrome si v takovém případě vytvoří zcela nový profil s kompletním nastavením, takže jiné bude naprosto vše od záložek po cookies. Zatím se nicméně jedná skutečně pouze o velmi ranou testovací verzi, takže to poněkud skřípe. Při každém přehlášení k Chromu se totiž vytvoří nový profil adresáře a to opakovaně stále dokola. Chrome si totiž zatím očividně nevede žádnou databázi již existujících profilů. Až přibude, v roletové nabídce se pravděpodobně (doufejme) zobrazí seznam všech profilů s možností rychlého přehlášení.

Klepněte pro větší obrázek
Jelikož se zatím nemůžete přepnout mezi již existujícími profily Chromu,
po přihlášení k jinému (klidně opakovaně stejnému) účtu Googlu se pokaždé vytvoří nový Chrome profil a odpovídající adresář. Na obrázku výše tedy patří složka Default výchozímu profilu Chromu (bez synchronizace), profile_1 pak mému osobnímu účtu Google a profile_2 až profile_5 vznikl opakovaným přihlašováním k youtubovému profilu kanálu Živě.cz v novém okně. To je chyba, měl se totiž použít vždy profile_2

Až bude přehlašování fungovat na jedničku, bude se hodit třeba v těch případech, kdy potřebujete využívat více účtů YouTube a nechcete se neustále odhlašovat a přihlašovat jinam, případně pro tyto případy používat dva různé prohlížeče (naše praxe, kdy jsme v jednom prohlížeči permanentně přihlášení ke svému vlastnímu účtu Google a v tom druhém k účtu YouTube, kam nahráváme živácká videa). Prostě si jen vyberete z roletové nabídky, vyplníte heslo a otevře se nové okno Chromu s kompletně odlišnou identitou. Je zřejmé, že se zde Google inspiroval ve svém Chrome OS, kde tato praxe již dávno funguje a slouží k základní autentizaci a desktopový Chrome se s tím „OSovým“ tedy neustále sbližuje.

Jak to aktivovat?

Pokud si zatím polofunkční vytváření více profilů chcete také vyzkoušet, přepněte se v Chromu na aktualizační kanál Dev, nebo si stáhněte samostatnou verzi Canary, kterou můžete provozovat vedle běžného Chromu. Poté zadejte do adresního řádku about:flags a aktivujte volbu Více profilů.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Dvě okna téhož prohlížeče, přičemž každé je připojené k jinému profilu
Na druhém obrázku pak seznam přepínačů about:flags

Pamatujte ještě na jednu věc. Jelikož si testovací verze nepamatuje seznam již vytvořených profilů Chromu, aktivní zůstane vždy ten, který budete používat naposledy. Pokud tedy vedle osobního narychlo v novém okně vytvoříte i nějaký druhý a okno s výchozím osobním profilem poté zavřete, po dalším startu se zobrazí prohlížeč v druhém profilu a vy se k osobnímu budete muset opět přehlásit. Není to zatím skutečně žádná zábava a Google dobře ví, proč je tato volba ve výchozím stavu i v této testovací verzi zakázaná. 

Oni to vážně udělali – smrt adresního řádku

Před pár měsíci jsme na Živě.cz ukázali několik grafických návrhů, jak by mohl Chrome vypadat bez adresního řádku. Okno prohlížeče by tak k dobru získalo ještě několik dalších vertikálních pixelů, na druhou stranu získáte prohlížeč bez toho nejdůležitějšího identifikačního prvku – adresy.

Přesně to už nyní ve Třináctce také můžete udělat. Opět přejděte na stránku about:flags a povolte funkci Compact Navigation. Pokud teď klepnete pravým tlačítkem na ouško některé z otevřených karet, v kontextové nabídce objevíte možnost Hide the toolbar. A to je celé. Adresní řádek zmizí a s ním i navigační tlačítka. Volba Zpět a Vpřed se přesune do rámu okna vedle záložek a stejně tak ikona šroubováku pro přístup k nastavení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Návrh designu bez adresního řádku z letošní zimy a současná realita v testovacím Chromu 13
Miniaturní řádek se dočasně zobrazí jen po klepnutí na záložku

Bude to skutečně divoké, řádek s adresou se totiž sám od sebe zobrazí pouze při otevření nové prázdné záložky a pouze ve velmi odtučněné podobě. U již otevřené záložky pak řádek aktivujte poklepáním na ouško záložky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Povolení možnosti skrytí adresního řádku v seznamu about:flags a aktivace v kontextové nabídce

Může se to jevit jako skutečná exotika a slepá ulička, na druhou stranu o podobné změně ve svých návrzích přinejmenším přemýšlí i Mozilla, z čehož se někteří její fanoušci už zhrozili v hromadě webových diskuzí a varují svým úprkem k nejbližší konkurenci. Abych byl ale spravedlivý, vypnutí adresního řádků je čistě experimentální a volitelné a Google by s takovou dramatickou revoluční změnou asi jen stěží uspěl u běžného surfaře.

Klepněte pro větší obrázek
Možná podoba Firefoxu bez stálého adresního řádku

Firefox podobným způsobem odtučníte už dnes – vyzkoušejte doplněk LessChrome HD

No dobrá, ale co phishing?

Zrušením řádku získáte pár pixelů plochy, přijdete ale o tlačítka doplňků a především o to nejdůležitější – bezpečí. Pokud se vám totiž jasně nezobrazí adresa, budete ideálním terčem pro phishingového útočníka. Google se sice snaží blokovat podezřelé weby, na černé listiny a heuristiku ale nelze spoléhat stoprocentně.

Faktem nicméně zůstává, že se prohlížeče neustále zjednodušují a drobnosti, které Google v Chromu nejprve aktivuje pouze volitelně, časem zavádí i do skutečné praxe.

Klepněte pro větší obrázek
Maximálně úsporná verze Chromu v normálním okně
Nestanu se obětí phishingu, když nemám WWW adresu neustále na očích?
 
Klepněte pro větší obrázek
A ještě o něco úspornější verze v maximalizovaném okně
Pokud vám nestačí toto, zbývá už jen klávesa F11

Jak jste na tom vy? Dokázali byste používat prohlížeč bez adresního řádku – respektive s řádkem, který se bude skrývat? Je pro vás vertikální pixel až tak důležitý? Stane se časem z prohlížeče skutečně jen běhové prostředí a plátno s minimem ovládacích prvků, které bude spíše připomínat rám okna, ve kterém se zobrazuje běžný desktopový program? Co myslíte? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Jak získat Chrome 13 Dev:

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Chrome, Google Chrome, Vice, Google Toolbar

180 komentářů

Nejnovější komentáře

  • BlastFX 3. 9. 2011 0:44:13
    Při dnešním trendu širokoúhlých displayů bych spíš uvítal prolížeč, který...
  • dukenukenn 31. 5. 2011 8:00:22
    ja som stary thuj. bez adresneho riadku ani ranu. Ved je to akoby mi ruku...
  • ymanCZ 31. 5. 2011 0:15:15
    Podle meho jsou kamenem urazu rozmery monitoru. Neni tomu tak dlouho, co...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5