Adobe MAX 2013: Photoshop CC za paušál a Sneak Peeks

Konferenční sezónu odstartoval Adobe. Firma ukončila vývoj Creative Suite, nový Photoshop CC už tedy bude jen za paušál, no a zbylo místo i na oblíbené experimenty Sneak Peeks.
Kapitoly článku

V Los Angeles skončila výroční konference Adobe MAX, na které se firma chlubí svými aktuálními novinkami, které záhy postihnou všechny zákazníky, tak i těmi trošku futuristickými, které se objeví třeba až v příštích generacích programů. Říká se jim Sneak Peeks a je to pokaždé vrchol celé konference.

Ale pěkně popořadě. Nejdůležitější aktuální novinkou samozřejmě není nic jiného než ukončení vývoje edice Creative Suite. Ať už máte doma legální Photoshop, nebo získaný ze všelijakých pochybných zdrojů, od roku 2003 se v každém případě jmenuje Photoshop CS, neboť byl součástí právě této edice. V rámci CS jste si mohli pořídit samostatný program, nebo celý balík – Suite – v několika verzích. Byl zde balík pro grafiky, balík pro filmaře a byl zde také kompletní balík Master Collection, který obsahoval prakticky všechny kreativní nástroje Adobe. Poslední verzi CS6 Master Collection seženete v českých obchodech za cenu okolo 65 tisíc korun.

To vše nyní končí, žádný Creative Suite 7 se už napříště neobjeví. Namísto toho Adobe za pár týdnů uvolní novou edici Creative Cloud. Pokud sledujete novinky okolo Adobu, dobře víte, že Creative Cloud je zde už od loňského roku (firma jej představila na Adobe MAX 2011), doposud fungoval ale spíše jako doplněk pro Creative Suite.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kompletní portfolio plného předplatného Adobe Creative Cloud

Creative Cloud je předplatné. Zaplatíte nějaký ten dolar, či euro a získáte přístup k různým webovým službám Adobu, 20GB úložiště pro data a hlavně přístup k programům. Nicméně i ty mají systém předplatného, software si tedy pouze pronajímáte.

Klepněte pro větší obrázek
Photoshop a další už pouze jako předplatné a s přívlastkem CC

Zrušením Creative Suite se tak nyní dostává Creative Cloud do popředí a plyne z toho ta klíčová informace, že populární programy jako Photoshop CC, Premiere Pro CC a další si už nyní budou zákazníci také pouze pronajímat. Pronajímáte vždy jednu aplikaci, nebo přístup k celému balíku a tedy ke všem kreativním nástrojům a to nejméně na měsíc.

Předplatné pro jeden program

Jak je to s cenou? Pokud navštívíte americký ceník Adobu, dozvíte se, že pro nové zákazníky stojí Photoshop CC při ročním úvazku měsíčně 19,9 dolarů (390 Kč). Pokud ale navštívíte ten český, bude to 24,59 eur (630 Kč). Proč ten velký rozdíl? Adobe bohužel nastavil kurz eura k dolaru 1:1 a v české ceně je započítaná ještě poněkud navýšená 23% daň (celoevropská?). Bez ní by to bylo 19,9 eur.

Klepněte pro větší obrázek
Základní ceny Creative Cloud při ročním závazku

Pokud si však budete chtít pořídit Photoshop, Illustrator, Premiere Pro a další opravdu třeba jen na tři měsíce bez ročního závazku, ceny bohužel poskočí na 36,89 eur měsíčně (955 Kč).

Klepněte pro větší obrázek
Předplatné bez ročního závazku poskočí vzhůru

Aby to bylo ještě o něco složitější, výhodu mají ti, kteří si už v minulosti zakoupili nějaký produkt alespoň z řady CS3. V takovém případě cena na měsíc 12,29 eur (315 Kč).

Klepněte pro větší obrázek
Zvýhodněné předplatné/upgrade pro stávající majitele

A aby to bylo nejsložitější, tyto ceny se týkají libovolné jazykové verze vyjma angličtiny. Pokud si vyberete anglickou verzi, je cena u některých nabídek asi o dvě eura nižší.

Předplatné pro celý balík

Podobně je nastavena logika předplatného na celý balík, tedy na všechny kreativní nástroje Adobe v různých jazykových verzích (dříve balík Creative Suite Master Collection). Pokud nemáte žádnou starší licenci počínaje CS3 a celý balík si chcete předplatit opravdu jen na jeden měsíc, zaplatíte 92,24 eur (2 365 Kč). Pokud se upíšete alespoň na rok, měsíční cena se sníží na 61,49 eur (1 577 Kč), No a pak tu jsou opět zvýhodněné licence pro majitele starších verzí. Ti s CS3, CS4 a CS5 zaplatí měsíčně 36,89 eur (946 Kč) a ti s CS6 pak 24,59 eur (630 Kč).

Studenti získají kompletní Creative Cloud za 500 Kč

Adobe v rámci Creative Cloud pamatuje i na studenty a učitele. Ti mohou získat kompletní předplatné Creative Cloud za 19,99 eur měsíčně (510 Kč), jedná se však pouze o speciální nabídku, která končí 25. června a platí pouze pro roční závazek.

Základní ceník pro jednotlivce (dva počítače v jedné licenci)

ProduktMěsíčněMěsíčně s ročním úvazkemMěsíčně pro majitele verze CS3+
Samostatný program36,89 eur24,59 eur12,29 eur
Celý balík CC92,24 eur61,49 eur36,89/24,59 eur (CS6)
Celý balík CC pro studenty 19,99 eur 

Základní a školní předplatné pak ještě doplňuje nabídka pro týmy a větší firmy, kde se platí za uživatele.

Končí Fireworks

V rámci novinek došlo bohužel také na Fireworks, který už firma nebude dále vyvíjet. Je to škoda, oblíbili si jej totiž zejména designéři webu a GUI pro jeho efektivní kombinaci vektorové grafiky s rastrovou. Podle Adobu příliš zasahoval do práce Photoshopu, Illustratoru a Edge Reflow a firma se bude věnovat raději vývoji nových nástrojů a vylepšování těch zmíněných.

Klepněte pro větší obrázek
Adobe získal Fireworks díky akvizici Macromedie. Nyní po dlouhých letech ukončuje jeho vývoj, protože se prý překrývá s Photoshopem a Illustratorem

Fireworks CS6 bude k dispozici v Creative Cloud, nicméně už pouze v rámci celého balíku, nikoliv samostatně. Pro stávající majitele samozřejmě platí podmínky podpory, Adobe pro něj tedy bude vydávat případné bezpečnostní aktualizace stejně jako pro ostatní staré nástroje.

Podobně se také skloubí základní Photoshop s verzí Extended.

Je to drahé?

Běžnému domácímu uživateli se mohou jevit sumy jako příliš vysoké, nicméně Adobe svůj software vyvíjí především pro profesionály, které práce v těchto programech živí. Pro ně může být předplatné výhodné i z toho důvodu, že se původní velká investice rozloží v čase na relativně nižší částky. Původní CS 6 Master Collection, jehož aktuální cena se pohybuje okolo 65 tisíc korun, si tedy může designérské studio v nové verzi pronajmout za cenu, která u zvýhodněných nabídek začíná na 640 korunách měsíčně. Jen připomenu, že každý program CS/CC lze provozovat na dvou počítačích, máte tedy vlastně dvě licence.

Nový systém ale může být pochopitelně překážkou pro ty, kteří si s některou ze starších verzí Creative Suite vystačili dlouhé roky a nepřecházeli tedy pokaždé na upgrade. Na stranu druhou, původní programy Creative Suite budou fungovat dál, Adobe pro ně bude vydávat bezpečnostní aktualizace a zajišťovat podporu, obchodníci jej budou prodávat, vývoj jako takový ale skončil.

V další kapitole se dozvíte, jaké klíčové novinky přinese inovovaná řada Creative Cloud, tedy co by přinesl hypotetický Creative Suite 7.

Témata článku: Software, Web, Hudba, filmy, seriály, Adobe, Adobe Photoshop, Creative, Photoshop, Euro, Napoleon, Liquid, Indesign, Search, Shake, Touch, Photoshop Cs6

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Metal Lord 10. 5. 2013 10:24:04
    Takže opět to vypadá, že ti, co pracují na cestách a občas nemají při...
  • Minatory 9. 5. 2013 19:11:31
    Adobu?
  • cingo 9. 5. 2013 12:41:27
    Sa tu ohanate, ze pre profesionalov to bude lacnejsie.. Ale keby to robili...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5