reklama

Adobe Flash – zvoní SWF umíráček?

S nedávným převzetím firmy Macromedia jedním z jejích hlavních konkurentů, společností Adobe, vyvstala řada obav ze vzniku monopolu na trhu. Otazník však visí i nad osudem některých jejích produktů.

Přestože Bruce R. Chizen, CEO Adobe inc., ujišťuje, že se jejich produkty vzájemně funkčně nekryjí, pravda je spíše jiná. Bylo by totiž možné mezi většinu produktů obou firem položit pomyslné rovnítko: Illustrator = Freehand, Photoshop = Fireworks, Dreamweaver = GoLive. Na druhou stranu je nutné podotknout, že se obě firmy téměř vždy soustředily na zcela odlišnou cílovou skupinu.

Proč fúze?

Firma Macromedia se od počátku koncentrovala na ryze elektronická média a podařilo se jí v 90. letech dotáhnout vývojáře multimediálních CD-ROM do prostředí internetu. Prioritou Adobe ale byly doposud téměř vždy tiskové produkty.

Někteří si možná vzpomenou na dnes již prakticky zapomenuté pokusy vstoupit na trh online médií, zvané Adobe LiveMotion a Adobe PageMill (HTML editor), posléze nahrazený Adobe GoLive. Na trhu však rozhodně žádnou díru do světa neudělaly.

Nyní na trh, který si mezi sebou Macromedia a Adobe takto rozdělily, však začíná mlsně pošilhávat další zájemce. Bill Gates se vrací od svých filantropických zájmů zpět ke své firmě a je odhodlán dobýt pro ni nové pozice. S kódovým označením Acrylic tak vypustil do světa beta verzi grafického editoru, který získal nákupem společnosti Creature House.

Tato firma vyvíjela vektorový editor Expression, na jehož základě hodlá Microsoft vyvinout produkty, jež zatím nesou označení Sparkle – interaktivní editor, Acrylic – grafický editor a Quarz – html editor.

Operační systém Windows Vista by zároveň měl přinést zcela nový formát, dříve označovaný Metro, nyní XPS. Tím se bude snažit Microsoft vytlačit ze svého lůna dnes již prakticky standard pro výměnu dokumentů - PDF.

Raději dříve než později

To byla zřejmě již poslední kapka. Nový hráč na doposud jasně rozděleném pískovišti patrně vyděsil jak vedení Macromedie, tak Adobe. Přiměl obě firmy podniknout radikálnější kroky a výrazněji tak upevnit svou pozici.

Obavy to byly možná předčasné. Sparkle, který oproti Flashi nabízí lepší podporu 3D grafiky, bude funkční pouze pod OS Vista. Ty by měly být vypuštěny do světa již v tomto roce (minimálně budou vypuštěny další screenshoty).

Avšak za jak dlouho budou mezi koncovými uživateli rozšířeny natolik, aby se někomu vyplatilo pro Sparkle vyvíjet obsah, když Flash player je předinstalovaný v prakticky každém prohlížeči? Ale možná jen poněkud podceňuji půvab nové technologie pro vývoj aplikací pod Windows Vista XAML, s níž by měl být Sparkle maximálně kompatibilní.

Photoshop se zase těší unikátní popularitě mezi grafickými profesionály. I kdyby ho Acrylic svou funkčností předčil, pro řadu designerů by jeho použití znamenalo totéž co ztrátu profesionální cti. Přesto pevně věřím, že většina běžných uživatelů přechod z MS Paint na Acrylic uvítá.

PDF se stalo natolik běžným formátem napříč celým odvětvím (od webu po print), že ohrozit jeho pozici bude sousto příliš velké snad i pro Microsoft. Zde by možná mohl pomoci pouze bojkot zobrazování PDF dokumentů, ale to by nepřineslo nic jiného než antimonopolní žaloby a zvýšenou hladinu žluči uživatelů Windows. Od těchto postupů v posledních letech snad Microsoft již odstoupil.

Něco bude muset padnout pod stůl

Spojené firmy Adobe a Macromedia mají nyní pod svými křídly opravdu širokou nabídku softwaru - pravděpodobně širší, než se vyplatí vyvíjet. Některé produkty tedy stojí před nevyhnutelným zánikem.

První bude zřejmě Freehand, který již nebyl obsažen ani v posledním balíku Macromedia Studio 8. Další bude podle mého tipu GoLive. Ten by se vedle popularity Dreamweavru jen těžko prosazoval.

Pravděpodobně zmizí i můj oblíbený Homesite, který se Macromedia snažila již několik let schovat pod již zmíněný Dreamweaver. Ačkoli se tomu klika fanatických příznivců a notorických lenochů, kterým se nechtělo učit WYSIWYG Dreamweaver, zatím úspěšně bránila. Fireworks na trhu asi budou ještě nějakou dobu pokračovat, dokud zcela nesplynou s ImageReady.

Kdo potřebuje SWF?

Hlavní akvizicí Adobe tedy zůstává Flash. Ale i ten zřejmě čekají výrazné změny. Asi přestane být platformou pro vývoj interaktivních vektorových aplikací a většinu technologií, na nichž je postaven, čekají patrně dramatické změny.

Adobe již řadu let tlačí dopředu W3 standard pro vektorovou grafiku SVG, kterou v brzké době Flash zcela ovládne. Adobe nepotřebuje rozvíjet dva formáty, které si navzájem konkurují. Jednodušší bude postupně přetvořit Flash ve vývojové rozhraní pro SVG/Javascript, pokud možno tak, aby si toho nevšimli ani uživatelé, ani vývojáři.

V následujících letech je tedy možné očekávat tyto změny: Actionscript bude kompletně nahrazen Javascriptem, Flash plugin bude sloučen s Adobe SVG viewer, SWF se patrně stane pouze nosným formátem, tak jak ho známe z OpenDocument formátu a nyní i MS Office XML. SWF bude tedy ekvivalentem komprimovaného archivu (ZIP). Jeho součástí budou SVG grafika, XML text, JS knihovny, JPEG/PNG/GIF obrázky atd.

Vzhledem k tomu, že již ve vzduchu cítím, jak zde doutná „diskuzní flame“, rád bych upozornil, že většina očekávaného vývoje, který jsem zde nastínil, je pouze můj skromný názor. Bohužel (nebo bohudík?) se mýlím častěji, než mívám pravdu. CEO Adobe i Macromedie podobné spekulace rozhodně odmítají, ale CEO odmítají vždy všechny spekulace. Dokud je sami oficiálně neohlásí.

Témata článku: Software, Microsoft, Flash, Adobe, Adobe Flash, HTML Editor

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kopec 31. 1. 2006 21:09:15
    Hmm, takže statickej web je asi budoucnost. To se teda moc těším, jééé to...
  • freezer 31. 1. 2006 18:10:34
    prober se sam, ono to je obracene: prezitek je FLASH
  • nxt 31. 1. 2006 17:40:59
    beh na dlouho trat to rozhodne je a prechod ze soucasneho SWF na kombinaci...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama