reklama

Adobe Acrobat 8 Professional

Nová verze známého programu pro tvorbu souborů PDF přináší několik zajímavých vlastností, které vám umožní pracovat s ní mnohem rychleji.
Kapitoly článku

Adobe Acrobat je původní aplikace určená k vytváření souborů PDF. Acrobat není editor, se kterým si jej spousta lidí plete v domnění, že po instalaci Acrobatu budou moci upravovat texty v souborech PDF, přidávat nové podobně jako v textovém editoru a výsledek opět do PDF ukládat. Možnosti pro úpravy PDF se nabízejí, jak uvidíte dále v článku, avšak týkají se spíše poznámek k úpravám hotového dokumentu.

Soubory PDF slouží k přenosu dokumentů napříč různými platformami při zachování jednotného vzhledu dokumentu na různých systémech. Soubory PDF jsou vždy výstupem z nějaké jiné aplikace – může jít o textový procesor i o grafický program nebo sázecí nástroj. Výhodou univerzálního PDF je skutečnost, že takto připravený dokument si uživatelé přečtou, aniž by si museli instalovat aplikaci, ve které původní dokument nebo kresbu vytváříte.

Adobe Acrobat je úzce propojen se všemi aplikacemi v balíku Creative Suite 3, vytvářet PDF můžete přímo z Photoshopu, Illustratoru, InDesignu i dalších programů. Existuje samozřejmě i v samostatné verzi. Vzhledem k tomu, že funguje také jako virtuální tiskárna, můžete soubory PDF vytvářet prakticky z libovolné aplikace, která má tiskový výstup. V případě kancelářských aplikací ze sady MS Office vám přibude nabídka rychlé tvorby souboru PDF a jeho odeslání mailem k revizi. K odesílání jsou podporovány také poštovní klient Outlook nebo Lotus Notes. V prostředí Windows lze indexovat obsah dokumentů odeslaných v těchto programech.

Novinky pro Vistu, Office 2007 a IE7

Nový Acrobat je také plně kompatibilní s MS Office 2007 a Windows Vista. Má to však jeden malý háček. Jelikož byl Acrobat 8 uvolněn již před nějakou dobou, není verze z instalačních médií oficiálně použitelná s novým kancelářským balíkem a systémem od Microsoftu. S jejich českými verzemi mi nicméně i bez aktualizace fungoval Acrobat 8 coby virtuální tiskárna bez problémů. Aktualizace, kterou si můžete z webu Adobe stáhnout buď ručně nebo automaticky přes aktualizátor, přidává oficiální podporu pro Vistu a Office 2007, včetně zachovávání rozvržení dokumentu, písem, formátování a tabulek.

Aktualizace povyšující Adobe Acrobat na verzi 8.1 přidává kromě oficiální podpory pro Vistu a Office 2007 také podporu pro Internet Explorer 7. Ta spočívá v zobrazení volitelné lišty s tlačítkem v tomto webovém prohlížeči. Pod tlačítkem se ukrývají funkce pro převod aktuální webové stránky do souboru PDF a pro následné odeslání e-mailem. Vylepšena je také podpora výkresů z AutoCADu. Nyní s nimi můžete pracovat, aniž byste měli AutoCAD nainstalován.

Podepisování a ukládání formulářů i v Adobe Readeru

Důležitou součástí nové verze Acrobatu je podpora formulářů. V této oblasti hodlá Adobe konkurovat jiným výrobcům, jejichž řešení jsou často používanější, a to hlavně z toho důvodu, že dosavadní verze bezplatného Adobe Readeru nebyly schopny s formuláři uspokojivě pracovat. Uspokojivým a použitelným řešením mám na mysli nejenom vyplňování, ale také ukládání vyplněných údajů.

Ty lze digitálně podepsat a potvrdit tak jejich platnost. Tím, že se tato možnost nově nabízí nejenom u velkého Acrobatu, ale i u jeho bezplatné verze určené k prohlížení dokumentů, se šance na rozšíření PDF formulářů hodně zvyšují.

Systémové požadavky

Adobe Reader samozřejmě zůstává bezplatným prohlížečem souborů PDF i nadále. Osmá verze se dočkala určitého, byť spíše mírného nárůstu výkonu, byť jej nelze srovnávat s ultrarychlým prohlížečem Foxit PDF Reader. Srovnávat jej ale nelze ani po stránce funkcí. Adobe Reader toho nabízí mnohem více. Navíc, jak Adobe správně připomíná, jen s originálním prohlížečem máte jistotu, že je PDF soubor zobrazen tak, jak má být, a navíc by nemělo docházet k problémům s otevíráním zašifrovaných PDF souborů.

Jak je již tradičním zvykem, Adobe Acrobat je k dispozici pro operační systémy Windows a Mac OS X. V případě prvního jmenovaného jsou podporovány Windows 2000 SP4, Windows XP, Windows 2003 a Windows Vista, resp. verze z nich odvozené. Pro počítače Apple je uváděna podpora Mac OS X v.10.4.3. Hardwarově je Acrobat ve srovnání s ostatními aplikacemi od Adobe spíše skromný. 256 MB operační paměti jako minimum a 512 MB doporučených jistě zvládne splnit každý novější počítač. Zato zhruba 1 GB diskového prostoru (plus mínus, podle operačního systému) je poměrně hodně na aplikaci, která „jenom“ převádí dokumenty do jiného formátu a moc dalších funkcí nemá.

Pro aktivaci programu je potřeba internet, jestliže ji nechcete přetrpět po telefonu. Adobe si mimochodem hlídá, na kolik počítačů zakoupený software instalujete. Takže před tím, než si Acrobat nebo jiný program nainstalujete na jiný počítač, je třeba jej na tom prvním nejenom odinstalovat, ale provést také deaktivaci. Bez ní není možné program na jiném počítači úspěšně zprovoznit. Alespoň ne legální cestou.

Čeština funguje v Adobe Acrobatu bez problémů, nicméně jeho jazykové lokalizace naši řeč opět ignorují. Porozumět několika anglickým termínům však pro profesionály využívající Adobe Acrobat nebude problém. Dobrá zpráva je, že češtinu podporuje také OCR proces při skenování dokumentů a rozpoznávání znaků.

Témata článku: Windows, Adobe, Acrobat, Adobe Reader, PDF, Adobe Acrobat, Office 2007, PDF Reader, Metadata

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vesi 14. 8. 2007 12:45:58
    Při tisku některých dokumentů v Adobe Readeru 8CZ se místo písmen s...
  • Tomix 2. 8. 2007 18:25:32
    Foxit bych taky používal, ale chybí mi tam fce prohledávání vícero souborů.
  • Adrique 2. 8. 2007 14:33:47
    preto pouzivam foxit reader (na 95% dokumentov) v kombinacii s adobe...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama