reklama

Active Virus Shield: zdarma dostupný Kaspersky Antivirus

Antivirové řešení od firmy Kaspersky Lab patří k dobře známým i v České republice. Jde o poměrně kvalitní produkt, přestože řada uživatelů by na něm, tak jako na jiných, našla několik nedostatků. Pokud byste antivirové jádro od Eugena Kasperskyho také chtěli použít, ale nemáte dostatek financí, pak se nabízí řešení v podobě bezplatného antiviru Active Virus Shield.

 Plusy / minusy
 + cena
 + ovládání
 + podpora příkazového řádku
 – detailnější možnosti nastavení 

Active Virus Shield je bezplatné antivirové řešení, které nabízí svým uživatelům portál AOL. Tento antivir si v podstatě může stáhnout a nainstalovat každý. K plnohodnotnému provozu si jej musíte zaregistrovat, k čemuž stačí obětovat e-mailovou adresu. Žádné poplatky nikomu neplatíte. Zdarma tak dostáváte antivir postavený na stejných základech jako Kaspersky Antivirus.

Ochrana souborů i elektronické pošty

Active Virus Shield nabízí ochranu pro soubory a zprávy elektronické pošty. Jednoduše se ovládá, uživatelské prostředí aplikace je příjemné. Samozřejmě souhlasím se všemi, kteří namítnou, že vzhled, nebo případně možnost skinování, není u antiviru to nejdůležitější.

V hlavním okně programu můžete pomocí odkazů v levé navigační nabídce upravovat vlastnosti kontroly na pozadí. Rezidentní ochrana je rozdělena na souborovou a poštovní část. Po výběru každé z těchto částí se vám zobrazí podrobnější informace, jako je například počet zkontrolovaných souborů, zjištěných nebezpečí, informace o poslední kontrolované položce, nebo o nastavení úrovně zabezpečení. V této části můžete také rezidentní ochranu pozastavit nebo úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek

Práci s Active Virus Shield zvládnou i méně pokročilí uživatelé

Druhou částí hlavního okna programu je možnost výběru položek, které chcete kontrolovat. Jako výchozí se nabízí složka s dokumenty a úložiště elektronické pošty, za kterými následují diskové jednotky. Na přání vám program přidá kontrolu pouze pro vybranou složku nebo soubor. Zajímavá je možnost vložit samostatně kontrolu pro paměť, objekty načítané po spuštění systému, boot sektory, body obnovení systému, síťové disky. Nejde o nic, co by neuměly jiné antiviry, ale zde si jednoduše nastavíte, že chcete kontrolovat pouze ten který objekt. Zbývá jen nastavit výchozí akci pro infikované soubory a kontrola je připravena ke spuštění.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrolu položek v počítači nastavíte snadno

Nezanechává nepořádek

Důležitou součástí každého antivirového programu je možnost online aktualizace. S ní souvisí dostupnost nových aktualizací a rychlost, s jakou výrobce reaguje na nová nebezpečí. V případě Active Virus Shieldu jsou aktualizační data získávána přímo ze serveru firmy Kaspersky, takže aktuální ochrana by měla být zaručena. Program samozřejmě stahuje aktualizace automaticky, na požádání to lze provádět i ručně.

Klepněte pro větší obrázek

Aktualizace jsou stahovány ze serverů Kaspersky Lab

Active Virus Shield není žádný nepořádník, a tak nabízí jednoduchou funkci k vyčištění a odstranění dočasných souborů, které vznikají při jeho činnosti. V informační tabulce zobrazí přehled o počtu a velikosti souborů se zprávami, infikovaných souborech v karanténě a o zálohách. Podle svého uvážení pak můžete tyto tři skupiny souborů odstraňovat. Pouze všechny soubory ve skupině, práce s jednotlivými soubory není možná.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá přehled o dočasných souborech programu

Rozpozná dokumenty podle obsahu, nejen podle přípony

Zkušenější uživatelé si budou chtít výchozí nastavení programu přizpůsobit svým potřebám. Stejně jako hlavní okno, i nastavení programu je rozděleno do tří oblastí. V položce Protection můžete upravit vlastnosti kontroly na pozadí. Jak v případě e-mailu, tak u kontroly souborů můžete výchozí stupeň ochrany upravit pomocí táhla.

Samozřejmě informace o tom, zda je nastavena optimální nebo minimální ochrana není nejlepším upřesněním, a tak je k dispozici další samostatný dialog. V něm máte možnost upravit typy prohledávaných souborů. Kromě všech souborů, program rozlišuje programy a dokumenty rozpoznávané podle přípony nebo podle obsahu. Tak či tak, není zde možnost výběru konkrétních přípon, podle kterých by se program orientoval. Seznam těch použitých najdete v nápovědě. Další nastavení upřesňuje práci s archivy. Nastavení umožňuje výběr disků, které budou prohledávány.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu nelze specifikovat přípony souborů

Úprava vlastností kontroly pošty se týká nastavení příchozích nebo všech e-mailových zpráv. Můžete zapnout vynechání přiložených archivů nebo kontrolu e-mailu pozastavit po uplynutí určité doby. Nastaveny jsou tři minuty. Máte-li strach z některých typů souborů v přílohách e-mailů, lze je nechat automaticky vymazávat. Stačí specifikovat konkrétní přípony. Méně drastickým řešením je pak jejich automatické přejmenování.

Klepněte pro větší obrázek

Doplňkové nastavení ruční kontroly

Nastavení ručně spouštěné kontroly je podobné předchozímu. Program zde můžete přinutit, aby kontrolu souborů spustil jako úlohu jiného uživatele. V nastavení tak můžete zadat například heslo administrátora. Poslední částí natavení je úprava aktualizace. Předpokládám, že většině uživatelů bude vyhovovat automatické nastavení. Zajímavostí je překontrolování souborů v karanténě po každé aktualizaci. Opravdu posledním nastavením je úprava protokolovaných položek a počet dnů, po které jsou uchovávány soubory v karanténě.

Active Virus Shield je příjemný antivirus, který může směle konkurovat jiným zdarma dostupným bezpečnostním produktům. Neobsahuje žádné doplňky v podobě firewallu, nebo kontroly internetového připojení. To ale může být pro řadu lidí příjemné plus, jelikož hledají pouze základní ochranu před viry a ne robustní aplikaci, která jim zpomalí systém. Zajímavá je také podpora příkazového řádku, takže program lze zařadit do různých skriptů.

 Active Virus Shield
 Antivirový program
 výrobce  AOL
 web  www.activevirusshield.com 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98, 2000, XP

Témata článku: Windows, Antivirus, Kaspersky Lab, Active, Virus, Kaspersky, Antivir

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hovno 23. 6. 2007 18:14:14
    nod nic moc zklamal mě
  • Mia 8. 3. 2007 18:59:01
    Ahojky lidičky, moc prosím o radu! Jak mám přesunout infikované soubory do...
  • Dydy 28. 11. 2006 23:51:14
    "Pomoc lidi !! mam tady worm- I stration a nevim co s tim aktualizace ve...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama