reklama

Aardvark nebo Swirl – znáte Google experimenty?

Na Google Labs se každý rok urodí množství experimentálních funkcí ale i zajímavých a poměrně svébytných aplikací. Třeba Image Swirl, Aadvark nebo News Timeline.

Google Labs aplikacím jsme se na Živě.cz už nějaký pátek nevěnovali a za tu dobu se dobrá třetina z nich nominovala mezi dospělé služby nebo jejich součásti, některé experimenty byly naopak ukončeny a především se objevila celá hromada nových aplikací. Vybrali jsme ty nejzajímavější a ty, o kterých se moc nepíše a je škoda, aby v  dnešní informačně předimenzované době zapadly.

Google Labs je inkubátor nových aplikací a služeb. Nejsou ještě nasazené v ostrém provozu a nemají ani štítek Beta. Google je zveřejnil především proto, aby získal data jejich veřejným testováním. Mnohé Labs projekty tak dříve či později zaniknou, promění se v jiné, některé dnes ale už roky používáme. Labs je tedy v jistém slova smylu kukátko do googlí budoucnosti.

Image Swirl – pokud chcete poznat souvislosti

Na konci roku 2008 jsme na Živě.cz směle prohlásili, že příští rok začneme mufinovat. Právě tehdy se totiž objevil český experimentální projekt Mufin, který na základě obrovské databáze Flickru uměl (a dodnes umí) bravurně vyhledávat podobné obrázky. Krátce na to v experimentálním provozu spustil vyhledávání podobných obrázků i Google a služba pak v průběhu roku opustila Labs líheň a stala se integrální součástí obrázkového vyhledávače. Nutno ovšem podotknout, že algoritmy Mufinu jsou přeci jen o něco lepší.

Klepněte pro větší obrázek
Image Swirl v praxi: skupiny podobných fotografií a jejich vzájemná provázanost

Google tedy nyní umí vyhledávat podobné fotografie, v Labs ale najdete další experiment, který toto vyhledávání posouvá dál a podobné obrázky zasazuje do kontextu. Prostředí aplikace Image Swirl se spouští ve Flash Playeru a jedná se o jakousi síť podobných obrázků. Jinými slovy je aplikace odpovědí na otázku, jak zobrazit na jednom místě skupiny podobných obrázků, které se sebou navzájem souvisí. Ostatně podívejte se na obrázek a vyzkoušejte Image Swirl sami.

Pro vyhledávání podobných obrázků podle souboru zkuste Gazopa.com

Aardvark – pokud chcete efektivně využít komunitního fenoménu

Aardvark patří k těm nejvděčnějším typům sociálních služeb. Nejedná se o povrchní seznamování nebo profilovou službu či mikroblog. Naopak je to služba, která využívá fenoménu shared knowledge. Pokud právě v tuto chvíli na webu surfuje nějaká ta stovka milionů uživatelů, možná vám některý z nich odpoví na otázku. Právě to dělá Aardvark. Stačí mu položit dotaz – třeba skrze robot na některé z podporovaných IM sítí a některý z uživatelů vám poradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aardvark: V prvém kroku se na něco zeptám a do několika minut mi někdo odpoví
Odpovědi najdu v e-mailu i na webu
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Takto může vypadat odpověd na moji otázku v podobě, jak dorazí na můj e-mail. Na druhém obrázku pak komunikace s Aardvark robotem v komunikátoru Google Talk; v tomto případě mi na základě témat zadaných při registraci nabízí otázku a prosí, abych na ni odpověděl a někomu pomohl

Zatím těch rádců pravda není mnoho, tuto mezeru by ale mohly vyplnit generátory odpovědí – sémantické vyhledávače a znalostní databáze. Typickým příkladem budiž třeba WolframAlpha, ale samozřejmě i Google, který má s dolováním dat stejnou hromadu zkušeností. Možná i to je ten důvod, proč Google službu Aardvark koupil za slušných 50 milionů dolarů. Aardvark je v současné době zařazen do programu Labs a bude zajímavé sledovat, co s ním Google v příštích měsících udělá.

News Timeline – pokud chcete znát časový kontext informací

Klasický vyhledávač řadí výsledky podle relevance. Co když ale budete chtít zobrazit data v čase? Právě k tomu slouží aplikace News Timeline, ve které můžete na časové ose zobrazit zpravodajství k určitému termínu, fotky, videa, ale i Twitter, takže snadno zobrazíte třeba zprávičky z našeho účtu computer_zive v časovém kontextu.

Klepněte pro větší obrázek
Twitter trochu jinak: Okamžitě získáte časový
kontext a ke všemu můžete zobrazit více zdrojů naráz a prolnout je

Social Search a Circle – pro fanoušky komunit

Social Search a Social Circle se sice jako vyhledávání podobných obrázků už nominovalo do veřejného vyhledávače Google, jelikož však ještě obě funkce nejsou plně dostupné v české verzi a běží v testovacím režimu, zaslouží si zaškatulkování právě mezi experimenty.

Nejprve tedy k Social Search. Funkci najdete v Search Options anglického Googlu – v českém postranním panelu zatím funkci nehledejte. Pokud vyhledávání omezíte na sociální rozměr, budou se zobrazovat pouze ty výsledky, které mají co do činění s komunitou vašich přátel. Asi nejlépe to vyjadřuje následující obrázek.

Klepněte pro větší obrázek
Social Search prohledává pouze obsah, který tvoří vaše komunita kontaktů
Na dotaz Brno se mi tedy zobrazí třeba jejich fotky na Picase nebo
články z osobních blogů a webů, ve kterých se věnují moravské metropoli

Social Circle

A kde k oné komunitě přátel přijdete? Google si je vytáhne z kontaktů, které používáte v Gmailu, z Buzzu, Twitteru, Facebooku, FriendFeedu a dalších služeb, kde vás dokáže identifikovat (halvním zdrojem informací je váš veřejný Google profil). Na svou osobní komunitu se pak můžete podívat v přehledu Social Circle.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Moje komunitní kontakty a jejich weby, ze kterých čerpá Social Search
Na druhém obrázku pak kontakty druhé generace, tedy veřejné profily osob, které mají v kontaktech mí přátelé

Jedná se vlastně o jakýsi strojově sestavený seznam kontaktů, kde se dozvíte, jaké služby vlastně vaši přátelé používají a Google dokonce po vzoru LinkedInu zobrazí i širší skupinu lidí, které vůbec nemusíte znát, jsou to totiž přátelé vašich kontaktů. Jsou to tedy jakési kontakty 2. úrovně. Pokud by na webu sociálně koexistoval každý člověk na zemi, na takové dvacáté-třicáté úrovni byste byli pravděpodobně v kontaktu prakticky s každým.

Google v tomto smyslu tedy definuje i jakési komunitní příbuzenství a sociální generace. Stejně jako jste v případě Social Circle na hypotetické třicáté generaci příbuzní prakticky s každým uživatelem, to samé bude platit z hlediska biologických předků dejme tomu na dvacáté generaci – tedy pokud vaši předci nežili uprostřed osamocené vesnice bez kontaktu s okolím (analogie s těmi, kteří na webu nemají žádný veřejný profil). Jak vidno, webové komunity prakticky dokonale kopírují základní pilíře genealogie.

Pokud ovšem sociálním službám neholdujete a neudržujete si svůj seznam kontaktů na Googlu, kouzlo Social Search a Circle neobjevíte.

Fusion Tables – pro studenty a učitele

Aplikace Fusion Tables si klade za cíl shromáždit co možná nejvíce informačních databází – tabulek. Mohou to být nejrůznější statistiky, ekonomické výsledky, demografické údaje – prostě jakýkoliv tabelovaný obsah z Excelu, OpenOffice.org Calc nebo třeba z vašeho existujícího účtu Google Docs.

Jakmile tabulku nahrajete do systému, můžete ji dále vizualizovat pomocí generátoru grafů, případně zobrazit na mapě, pokud mají data geografický rozměr. Fusion Tables zaujme především fanoušky statistik a geografických informačních systémů, hodit se ale mohou i studentům a učitelům. Nabízí se ale také otázka, jestli třeba Google nechce časem přímo konkurovat znalostnímu vyhledávači WolframAlpha, Fusion Tables jako základ faktografické databáze by mu v tom totiž mohl pomoci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přehled veřejných statistických tabulek a jedna z nich s výstupem jako mapová vizualizace
kterou můžete komentovat a dokonce i vložit na své stránky
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tatáž databáze jako tabulka, jako jiný typ mapy a dialog pro vložení vlastní
tabulky z počítače nebo Google Dokumentů

Před lety skýtal Google Labs inkubátor prostor pouze pro drobné projekty a jednoduché funkce, které spíše jen věstily, že budou součástí něčeho většího – například projekt přepisu zvuku videa na text, který se dnes pomalu zavádí v ostrém provozu YouTube (strojové titulkování videa).

V současné době už ale Labs dospěl. I dnes tu sice najdete pár drobných služeb a aplikaci, většina z nich se ale už přestěhovala do tematických laboratoří Gmail Labs, Experimental Search nebo naposledy Maps Labs. Základní inkubátor tak v současné době obsahuje samostatné a poměrně dospělé služby a třeba i aplikace pro Android, které si určitě i přes svou nejistou budoucnost najdou své uživatele. Kraluje jim Aadvark, který se tu ale pravděpodobně příliš dlouho neohřeje a v Labs se ocitl spíše jako nový produkt. Jaké s ním má Google plány, ukáže až budoucnost.

Mají Google Labs aplikace v dnešním článku šanci na přežití? Označí je Google štítkem graduated jako dospělé a zavedené služby? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Google, Web, Internet, Fusion, Search, Timeline

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • anywherehome 21. 2. 2010 20:34:36
    ne, autor nechce znát odpověď.....jen tím zasírá diskusi, stejně jako můj...
  • Vojtěch Sázel 20. 2. 2010 11:26:31
    Ono to funguje asi hlavně proto, že Google si zaměstnance pečlivě vybírá....
  • mikiqex 19. 2. 2010 9:15:24
    Proč má Google tolik projektů? Kromě těch mnoho odkoupených mohou...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 36

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

** Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu ** Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování? ** Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

15.  2.  2017 | David Polesný | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama