9 nadějných technologií, které by konečně mohly přinést revoluci v bateriích

 • Navzdory očekávání už roky nepřichází žádná revoluce v oblasti akumulátorů
 • Vybrané projekty vypadají nadějně a slibují nasazení v nejbližší letech
 • Nevěřím jim už ale ani Elon Musk

Nové funkce, výkonnější procesory, větší displeje a všechno to pohání stále stejné akumulátory... Výzkum sice běží naplno a každou chvíli slyšíme, že právě tahle technologie přinese revoluci a baterie s násobně vyšší výdrží. A ono pořád nic. Nastane kýžený zvrat letos nebo v nejbližších letech? Zhodnoťte podle devíti nadějných projektů, o kterých se aktuálně nejvíce mluví. 

1) Zázrak od Samsungu za tři roky

Během léta přišel se zajímavou novinkou Samsung. Ve spolupráci s výzkumníky a jihokorejskými univerzitami vyvinuli technologii, díky které mohou akumulátory nabídnout téměř dvojnásobnou výdrž při zachování současných rozměrů, hmotnosti a bezpečnostních parametrů.

Klepněte pro větší obrázek 
Díky přidanému grafenu do křemíkové katody se Samsungu podařilo téměř zdvojnásobit kapacitu nových baterií při porovnání se současnými Li-ion akumulátorů při stejných rozměrech

Háček? Výrazně nižší počet nabíjecích cyklů. Prý to má vyřešit další vývoj. Samsung slibuje dostupnost v komerčních produktech za tři roky.

2) Naděje z kanady možná už letos

Podstatně optimističtější zprávy přišly od kanadských výzkumníků z University of Waterloo. Běžné grafitové anody nahradily křemíkem, což prý umožňuje zvýšení hustoty energie baterií o 40 až 60 %, přičemž tato anoda má vyšší kapacitu a produkuje téměř desetkrát více energie. 

Problémy s rozpínavostí materiálu prý vyřešila metoda rychlého ohřevu a akumulátory by se na trhu mohly představit již v tomto roce. Ale i takové termíny jsme už dříve slyšeli a nic z toho nebylo...

3) Startup s Intelem v zádech příští rok

O vylepšení dnešních akumulátorů se pokouší i soukromý startup Prieto Battery. Díky několika úpravám mají jeho baterie pětinásobně vyšší hustotu energie, lepší bezpečnost, odolnost a životnost. Možná jsou to zas jen slova, ale jejich potenciálu uvěřil i Intel a projekt zainvestoval. V roce 2017 prý počítají s produkcí. Ještě před tím by se měly některé úpravy aplikovat na stávající lithium-iontové baterie.

4) Japonci nechtějí zůstat pozadu

Pokročit se snaží i Sony. Lithium v ​​bateriích chce nahradit sloučeninami síry. To znamená hned několik komplikací, ale Japonci je prý překonali. Slíbených 40 % kapacity navíc nezní jako mnoho, navíc má být technologie hotová až v roce 2020.

5) Mobil na vodík prý za dva roky

Velmi netypické řešení přinesla společnost Intelligent Energy, na upraveném iPhonu 6 před rokem demonstrovala integraci vodíkového palivového článku. Technologie evidentně zapůsobila, protože tihle Britové před pár dny získali investici od nejmenovaného výrobce mobilů. Hotovo má být do dvou let!

6) Výdrž není všechno, pozor na oheň

Aktuální vývoj se týká více oblastí, než jen prodloužení výdrže zařízení. Bezpečnostní hledisko je stejně důležité, proto vědci ze Stanfordu vyvinuli baterie, které hlásí přehřátí.

Klepněte pro větší obrázek
Ultratenká vrstva mědi a bílá polymerová izolační vrstva (obr: Stanford News)

Zajímavé jsou i baterie bez nebezpečných dendritů, baterie s nehořlavým elektrolytem či s netradičním rozložením elektrod. Právě poslední jmenované řešení pochází z dílny bývalého velkého hráče na trhu s telefony, společnosti Siemens.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo jsou znázorněny nebezpečné dendrity, vytvořené na elektrodě. Vpravo jsou neškodné zvlnění na elektrodě po přidání dvou chemikálií do elektrolytu (zdroj: SLAC National Accelerator Laboratory)

7) Akumulátory úplně všude

Během minulého roku jsme se mohli setkat i s méně tradičními novinkami. Vědci z Jižní Koreje například vymysleli způsob, jak tisknout Li-Ion baterie. Takové tenké akumulátory vypadají ideálně pro nositelná zařízení.

Američtí inženýři naopak pracovali na projektu ohebné baterie. Po složení má velikost zápalkové krabičky a využívá biosenzory spolu s energií z bakterií.

Klepněte pro větší obrázek
Ohebná baterie čerpá energii z bakterií (obr.: Phys.org)

8) Když už nevydrží, tak apoň rychle nabít

Nenaplněných nadějí je v bateriovém průmyslu za poslední roky nespočet, a tak se výrobci snaží zpříjemnit nabíjení. Producent čipů Qualcomm už dříve přišel s technologií Quick Charge, která umožňuje rychlejší nabíjení. Konkurence zareagovala a dnes je na trhu hned několik řešení od Intelu, MediaTeku a dalších. Že to nejsou jen nenaplněné sliby naznačuje i reálné měření.

Uživatelé jsou nadále odkázáni na časté nabíjení, ale pár hodin extra výdrže dokáží získat již během několika minut nabíjení.

9) Ještě rychlejší nabíjení

I technologie pro rychlé nabíjení se zdokonalují. Upravená baterie od Huawei se na polovinu své kapacity nabije už během pěti minut. Výrobně nejde o nic složitého, nic drahého a firma také tvrdí, že baterie není omezená v počtu dobíjecích cyklů, nebo snad v bezpečnosti. Háček je tentokrát ve velikosti nabíječky – v listopadu 2015 jsme byli na velikosti a váze cihly, ale i na tom se prý pracuje.

Cestou, jak uživatelům usnadnit život s malou baterií, jsou i různé způsoby nabíjení. Qualcomm plánuje revoluci v tom bezdrátovém. Využít k tomu chce magnetickou rezonanci a kovové tělo smartphonů. A jelikož už nyní existuje řada bezdrátových standardů (Qi, Rezence, Powermat), překvapivý není ani projekt nabíječky, která je chce sjednotit.

Stále častější je i daleko jednodušší způsob, jak prodloužit výdrž. Výrobce prostě nacpe do mobilu velkou baterii. Za poslední dobu můžu zmínit Lenovo P90 Pro (4 000 mAh) a Doogee T6 má dokonce 6 250 mAh!

Radost kazí Elon Musk

Hezky se to čte, že? S tou nadějí pro budoucnost se mi takové články stejně dobře píší. Problém je, že už jsem jich za poslední roky napsal nespočet a v reálu se mnoho nezměnilo. A ještě jedna špatná zpráva na závěr.

Nadšený ze všech těch projektů není ani Elon Musk. Jeho společnost Tesla sleduje přibližně 60 vědeckých týmů z celého světa, které se zabývají vývojem akumulátorů. Má pro ně známkování od jedničky a až po nejnadějnější pětku pro technologii, kterou by bylo reálné v nejbližších letech nasadit do praxe. A jaká je realita? Pouze několik bateriových technologií si vysloužilo trojku...

Proč bychom měli věřit právě Muskovi? Třeba protože je největším odběratelem Li-Ion baterií na světě. Ale stále je tu naděje, že i on se plete...

Témata článku: Technologie, Bezdrátové nabíjení

22 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Lukas1107 21. 2. 2016 15:44:45
  Elon Musk kazi radost zamerne uz ma zainvestovane do stare technologie,...
 • All mobile 21. 2. 2016 12:10:33
  Kéž by se už konečně něco ukázalo.Ale poslední dobou tomu moc...
 • veelutchek 19. 2. 2016 20:42:14
  To tak. Jedný opravdový inovátor je Apple. Ten vám ukáže takovou baterku,...

Určitě si přečtěte


5 nejlepších systémů, které lze využít při stavbě vlastního NASu

5 nejlepších systémů, které lze využít při stavbě vlastního NASu

** Vlastnoručně postavený NAS může nabídnout lepší funkce než běžně dostupný ** Zároveň lze vlastní stavbou síťového úložiště ušetřit ** Vybrali jsme systémy, které lze pro domácí NAS použít

16.  10.  2016 | Stanislav Janů | 19

16 nejbizarnějších notebooků: nesmyslné konstrukce, design, velikosti i ceny

16 nejbizarnějších notebooků: nesmyslné konstrukce, design, velikosti i ceny

** Výrobci notebooků se občas pouští do bláznivých experimentů ** Podívejte se na 16 nejpodivnějších notebooků ** Některé jsou úplné novinky, jiné už historické kousky

20.  10.  2016 | David Polesný | 36

Pojďme programovat elektroniku: Vyrobíme Wi-Fi světýlko s nastavitelným jasem

Pojďme programovat elektroniku: Vyrobíme Wi-Fi světýlko s nastavitelným jasem

** Už jsme zbastlili ledacos, ale zapomněli jsme na Wi-Fi ** Namísto Arduina použijeme NodeMCU za 80 korun ** Jeho mozkem je populární čip s Wi-Fi ESP8266

16.  10.  2016 | Jakub Čížek | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání 14 Bluetooth reproduktorů

Velký test 4K televizorů

Jak se zbavit otravných hovorů

Radíme s výběrem nového mobilu