31s.cz: Legalizace sdílení filmů a provize k tomu

Unikátní projekt legalizuje sdílení filmů na Ulož.to a jiných úložištích. Zavádí dobrovolnou platbu za stažení, ze které jde odměna tvůrcům filmu, ale také provize pro toho, kdo kopii filmu nasdílel.

Nabídka oficiální online distribuce filmů je u nás tristní. Nový projekt 31s má ambici toto částečně napravit. Jde na to přitom nestandardní cestou za využití stávajícího stavu warezového sdílení – kdo chce sdílet, může si udělat svou kopii doplněnou filmu o výzvu k dobrovolné platbě, a tu dále legálně sdílet. Z příjmů získá provizi. Distributoři přitom mohou sami přidávat filmy do systému a stanovit minimální cenu dobrovolného příspěvku. Zajímavý projekt zatím hatí velmi chudá nabídka filmů a nedoladěnost služby.

Klepněte pro větší obrázek

Nejistý pokus o legalizaci warezu

Projekt spojuje hned několik subjektů. Provozovatelem je produkční společnost Shining Pictures v čele s producentem Pepe Rafajem. Partnery se staly i Ulož.to či Warforum. Centrem projektu je pak web www.31s.cz, kde lze najít celou nabídku filmů, spravovat své platby a registrovat se do systému distributorů.

Jak to funguje? Distributor uvolní film k šíření skrze službu 31s. Tím dává svolení k šíření filmu skrze různé metody sdílení, samozřejmě včetně webových úložišť či torrentu. Má to ale podmínku, součástí filmu musí být i 31s dlouhá výzva k zaplacení za zhlédnutí. Divák toto může ignorovat a podívat se na film „nelegálně“, ale má možnost rychle zaplatit a podpořit tím tvůrce filmu.

Jak 31s funguje vysvětluje na videu sám Pepe Rafaj:

Co-distributorem filmu se můžete stát i vy. Stačí se zaregistrovat na webu 31s.cz a vybrat si některý z filmů zařazených do systému, který chcete dále šířit. Bude vám vygenerován unikátní QR kód, který vložíte na začátek a na konec své kopie filmu a tuto pak můžete dále legálně sdílet. QR kód uživatele zavede na výzvu k platbě, kterou lze rychle vyřídit z mobilu nebo na webu. Minimální výši dobrovolného příspěvku stanoví distributor, vy ji ale můžete libovolně navýšit a zvýšit si tak svůj zisk. Z každé provedené platby jde totiž 7 % na váš účet.

Jak bude zajímavý obchodní model fungovat, to se ukáže až časem. Je celkem jisté, že filmy se i s doplněným QR kódem budou šířit různými cestami a přehrávat převážně bezplatně. Tak to ale funguje prakticky doteď a podpořit tvůrce filmů přitom nemohou ani ti, kteří by chtěli. Teď již mají tu možnost. K této skupině dobrovolných plátců, kteří tuto možnost jistě uvítají, se pak přidají ti, kterým systém naruší svědomí a z morálního popudu zaplatí.

Umlčení výmluvy „Platil bych, ale nemám jak“

Pro distributory je vstup do systému aktuálně docela riskantní. Není totiž vůbec jisté, kolik se najde platících uživatelů a jak velký tedy bude zisk z tohoto způsobu distribuce. Na druhou stranu to nebude nula, tak jak je tomu teď. Sympatie projekt získal u Jana Svěráka, a tak v prvotní nabídce najdeme převážně jeho filmy. Celkem je jich k dispozici pouze 10, ale vzhledem k charakteru služby se takto omezené startovací nabídce ani nedivím. Vybírat je přesto z čeho, tituly jako Jízda, Vratné láhve nebo Tmavomodrý svět se jen tak neokoukají.

Zbytečná je pochopitelně otázka, v jaké kvalitě je distribuovaný snímek nabízen – záleží totiž na konkrétní nabídce jednotlivých uživatelů. Někdo ho poskytne v MP4, jiný v AVI, někdo doplněný o titulky… Každý co-distributor se může snažit, aby přilákal co nejvíce uživatelů ke své kopii a tím získal větší zisk i pro sebe.

Filmy můžete různě stahovat, ale také jsou k dispozici ke zhlédnutí online. Partnerem projektu je Ulož.to, které pro tituly s 31s připravilo speciální sekci na Ulož.to Live. Celou nabídku pak vždy najdete na www.31s.cz, odkud však filmy stáhnete výhradně až po zaplacení.

Klepněte pro větší obrázek
Legální filmy na Ulož.to

Zatím spíše betaverze

Celý nápad hatí bohužel provedení. Chyba je už na prvním kroku, když si uživatel sejme zobrazený QR kód na začátku sledovaného filmu. Na telefonu se mu záhy zobrazí jednoduchá webová aplikace s formulářem pro zaplacení dobrovolného příspěvku. Vůbec se ale nedozvíte, oč jde. Nezasvěcený uživatele takovou výzvu pravděpodobně hned zavře.

Klepněte pro větší obrázek
Po přečtení QR kódu nebo přepisu URL pod kódem se dostanete z mobilu či počítače na tuto stránku. Pokud nebudete dříve znát projekt 31s třeba z tohoto článku, tak asi jen těžko odhadnete, o co jde.

Pokud přeci jen bude pokračovat, zadá e-mail a následně je vrácen na původní obrazovku. Odtud bude pokračovat dál, načež je vyzván k registraci platební karty. Jedinou platební metodou je trochu nešťastně zvolen úplně nový platební systém od firmy Red Eggs provozovaný na grónské doméně. Přitom na platby v takovéto výši a z mobilního telefonu se ideálně hodí prémiové SMS, využít by se dalo i stávajících a už trochu rozšířených platebních systémů.

Registrace karty a následná platba nicméně proběhne bez problémů, ale platební systém je oddělen od webu 31s.cz a uživatel tak nemá možnost v nastavení uživatelského účtu spravovat své platební karty. K této možnosti se dostane až v okamžiku, kdy se dostane přes QR před nějakou platbu. Nehledě na to, že v běžném webovém prohlížeči (na českém systému Windows) přejde prostředí platebního systému automaticky do angličtiny a nelze je přepnout. V mobilu se však ukazovalo v češtině.

Zádrhel může nastat také na samotném webu www.31s.cz, kde bych očekával nabídku ověřených kopií filmů v dobré kvalitě. Zde se k nim totiž bez zaplacení uživatel nedostane. Pro vyzkoušení jsem platbu provedl u filmu Jízda a dočkal jsem se stažení „filmu“, ve kterém se hodinu a půl zobrazuje logo s QR kódem. Dotyčný tvůrce kopie nezvládl vložení QR kódu jen na začátek a poškodil tak celý soubor. Vynaloženou částku jsem proto reklamoval u provozovatele a jsem zvědav, jak pochodím.

Klepněte pro větší obrázek
Chyba: za film jsem sice zaplatil, ale nepodívám se. Na vině je chybný zdroj.

Nejasnosti jsou i z pohledu co-distributorů. Na webu jim provozovatel slibuje provizi 7 %, v podrobných podmínkách je ale stanovena fixní odměna pouze 1 Kč za jednu platbu. Mnohé možná odradí také dlouhé čekání na odměny, to probíhá jen pololetně.

Odvážné, nejisté, ale smysluplné

Je tu mnoho much, velmi chudá nabídka a nejisté zisky. Přesto si projekt pochvalu zaslouží – za nápad, odvahu a zcela nový přístup, který se přizpůsobuje aktuálnímu stavu a nenásilnou formou dává uživatelům možnost zaplatit za film. Přitom je systém dobře motivačně nastaven především pro ty, kteří filmy sdílí – nyní to mohou dělat legálně a s vidinou přivýdělku. Tím se mohou celkem snadno z internetu dostat všechny jiné kopie.

Nelze moc očekávat, že by se do tohoto systému zapojil někdo ze světových producentů. Systém je sice i v anglické mutaci a připraven na případné mezinárodní využití, ale upřímně moc nevěřím, že by se ujal nějak globálně. Na malém českém písečku ale můžeme sledovat, jak zafunguje. Pokud se nabídka filmů časem rozšíří, tak to asi nebude marné. Znamenalo by to, že jsou Češi ochotni za filmy z internetu platit a byl by to dobrý argument pro vstup světových producentů na náš online trh.

Mohlo by vás také zajímat:

Témata článku: Byznys, Web, Hudba, filmy, seriály, SE, Film, Filmy, Sata

63 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Nedos. 4. 11. 2013 11:54:48
    Proč by lidi neplatili. Spousta lidí má předplacený učty na hell a uloz a...
  • Martin Janský 1. 11. 2013 23:45:59
    Nevím, já si myslím, že je to kravina, protože distributor filmu takhle dá...
  • Mar-e-x 1. 11. 2013 14:19:15
    SUPER !!! Tak nejako som si to predstavoval aj keď ešte je to v...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5