Špína v Los Angeles aneb multikulturní tavící hrnec v akci

Před celosvětovým uvedením Windows Serveru 2008 procházíme Los Angeles a prohlížíme místní krásy i věci méně podařené.

Klepněte pro větší obrázekStředa místního času bude velkým dnem Windows Serveru 2008. Microsoft na ten den totiž plánuje jeho celosvětové uvedení spolu s Visual Studiem a SQL Serverem 2008. Odehraje se v americkém Los Angeles. V Kalifornii už od včerejška jsme i já s Lukášem Honkem, šéfredaktorem Connectu, a než se dostaneme do místního kongresového centra, máme pár dní na aklimatizaci a prohlídku města a okolí.

Přiznám se, že v USA jsem poprvé v životě. To, co zde ale vidím, mi vyráží dech. Los Angeles je zjevně příkladem klasického melting potu, tavícího hrnce, kde se mísí různé národnosti a kultury, předobrazem zřejmě nadcházejícího celosvětového multikulturalismu. Protože náš hotel je na okraji maličkého nablýskaného centra ozdobeného několika výškovými budovami, vesměs sídly bank, máme moc dobrý přehled i o tom, co se děje na druhé straně ulice. Jde o prvnotřídní ukázku chudoby a špíny.

Klepněte pro větší obrázek

Všechno tady je z pohledu (byť) středoevropana zašlé a ošklivé. Ulice jsou špinavé, domy omítnuté pouze z průčelí, zapadlé uličky vypadají nebezpečně. Po ulicích se táhnou celé zástupy žebráků a dalších osob, jejichž život na první pohled není jednoduchý. Naprostou většinou jde o asiaty, hispánce a černochy, které multikulturní tavící hrnec přetavil na znevýhodněnou součást místní společnosti. Místní obchod se smíšeným zbožím bych pravděpodobně v Česku nenavštěvoval. Nevyleštěné sklo vitrín je přitom jen malou drobností.

Asi nezapomenu na svůj včerejší výlet za koupí přehrávače Zune do Circuit City na Sunset Blvd., k němuž jsem využil místní MHD. Ta je překvapivě ve slušném stavu a dokonce levnější než v Praze - jedna jízda vyjde na zhruba 22 korun, celodenní jízdenka na 85. Nicméně lépe situované vrstvy (na české poměry tudíž skoro každý) tu MHD nejezdí. Za obě půlhodinové cesty jsem byl v autobusu jediný běloch - a musím říci, že jsem budil (dosti nepříjemnou) pozornost.

Klepněte pro větší obrázek

Lidská i ekonomická situace širšího centra Los Angeles je zkrátka ukázkou pro Evropana skoro nepředstavitelné lidské mizérie. Při pohybu v místních ulicích (to je něco, co ti šťastnější američané nedělají, tedy ne pěšky) si člověk připadá srovnatelně jako na brněnském Cejlu či Dornychu. Znalí asi pochopí. Jednotlivé kultury žijí bez problémů vedle sebe, jejich život však nedosahuje kvalit, na které jsme v Evropě zvyklí. Na trochu lepší situaci narazíme až tak půl hodiny jízdy autobusem po Sunset Blvd. směrem na Hollywood. Tohle je nejbohatší země světa.

Fotky v tomto zápisku jsou pouze ilustrační. V těch nejhorších čtvrtích jsem se fotit opravdu bál.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Windows

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš Honek 1. 3. 2008 19:31:10
    Tady je:...
  • JD 29. 2. 2008 0:06:28
    Cteni tohoto clanku a podobnych prispevku je skutecne usmevne. Hodnotit po...
  • Honza Homola 27. 2. 2008 11:36:57
    Moje nedávná (a taky první) zkušenost s USA je velmi podobná, byť ze San...
Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?