Živě.cz má 15 let, je starší než Google

Před patnácti lety probíhalo davové šílenství na Invexu, počítače se houfně usazovaly na stolech domácností a rychle se rozvíjel internet. Živě.cz bylo u toho.

Posledních deset let minulého století patřilo rozmachu osobních počítačů. Internet se přitom teprve rozvíjel, a tak počítačoví nadšenci mohli informace o novinkách sbírat třeba z časopisu Computer, nebo na slavném brněnském veletrhu Invex. V roce 1996 se právě redaktoři Computeru rozhodli, že z Invexu připraví zpravodajství na internetu. To ještě netušili, že postaví základ Živě.cz, nejčtenějšímu českému webu o počítačích, který v říjnu 2011 slaví 15 let své existence.

Zive Invex 1996
Živě z Invexu v roce 1996. K prohlížení sloužil pochopitelně Netscape. Zdroj: Muzeum Internetu

Když ještě nebyl ani Google

V dobách největší slávy Invexu přicházelo na brněnské výstaviště přes 150 tisíc návštěvníků a objevily se tu i takové počítačové celebrity, jako Bill Gates nebo Michael Dell. Na veletrhu nechyběla žádná důležitá firma a často to bylo první místo, kde bylo možné vidět technologické novinky, nové grafické karty, počítače a další produkty. Byla to hromada informací, které si přímo říkaly o online publikaci, přestože uživatelů internetu tehdy ještě moc nebylo.

Web Živě začal jako zpravodajství z Invexu a oficiálně odstartoval souběžně s veletrhem, tedy 22. října 1996. Tehdy ještě neměl svou vlastní doménu a vlastně zprvu nikdo neočekával, že by web po Invexu fungoval dál. Na adrese www.cpress.cz/invex prostě probíhalo zpravodajství z Invexu s podtitulem „novinky na Invexu živě“. Slůvko „živě“ se nám nějak zalíbilo. Když jsme zjistili, že jsme web tak nějak zapomněli po Invexu vypnout a přesto na něj stále přicházejí čtenáři, bylo jasno – bude pokračovat jako Živě, neboli živé zpravodajství z redakce Computeru.

Provozovat web před patnácti lety nebylo tak jednoduché jako dnes. Neexistoval Google, Seznam se teprve narodil, internet charakterizoval zvuk vytáčeného modemu a novinkou byl tehdy Internet Explorer 3, který Microsoft nasadil proti nadvládě Netscapu. Nebyly jednoduché, volně dostupné redakční systémy, a tak jsme první zprávy budoucího Živě.cz vytvářeli přímo do kódu webové stránky.

Weby v internetovém pravěku

V roce 1996 to bylo teprve čtyři roky od připojení ČSFR do celosvětové sítě internetu, což se oficiálně stalo 13. února 1992. Síť tehdy fungovala jen pro nekomerční a akademické využití. V roce 1995 už se otevřela možnost komerčního nasazení, což odstartovalo rozvoj českého webu. Vznikají webové stránky, a jak jich přibývá, dostává Ivo Lukačovič nápad, že vytvoří jejich Seznam. Z katalogu se později stává především vyhledávač, který dnes jako jeden z mála dokáže vzdorovat nadvládě Googlu, alespoň na lokální úrovni.

Seznam 1996.png
Seznam.cz z roku 1996 – „klíčové slovo prosím zadávejte bez diakritiky“. Více si o historii Seznamu přečtěte zde.

Rok 1996 znamenal start rozvoje českého webu. Kromě Živě.cz či Seznamu vznikly v tomto roce například webové stránky parlamentu České republiky, zpravodajský web ČTK nebo první české erotické stránky pod patronací časopisu Leo. V katalogu Seznamu už bylo 19 webů v kategorii cestovních kanceláří, začal štěkat Neviditelný pes a rozvíjející se českou síť páteřních linek začalo spravovat nově založené peeringové sdružení NIX.

A jak tehdy vypadaly weby? Zpravidla to byla strohá, převážně textová díla, kde byl vrcholem grafického umu animovaný GIF. Naše živé zpravodajství z Invexu nevypadalo jinak. K dispozici jsme měli na tehdejší dobu úžasný digitální fotoaparát, který však uměl udělat jen pár snímků v rozlišení VGA a rychlost jejich nahrávání do počítače byla útrpná. Ale nějaké obrázky jsme díky tomu měli. Navíc jsme chtěli udělat radost uživatelům nového Internet Exploreru 3, který uměl přehrávat zvukové soubory. Při návštěvě stránky se tak spustila smyčka přehrávající MIDI soubor s ústředním motivem z filmu Rain Man. Přišlo nám to tehdy strašně „cool“.

15 let poté, ještě živěji

Své logo a název dostalo Živě o měsíc a půl později, když už jsme věděli, že invexové zpravodajství přerodíme na trvalý web. Zpočátku fungoval na adrese zive.cpress.cz, tedy pod doménou vydavatelství Computer Press, až v roce 1998 se podařilo získat doménu zive.cz. První registraci jsme totiž bohužel nestihli.

Zive 1997 - Peterka.png
1997: máme nové logo, název, chuť psát a možná i první malou reklamu 
 
Zive 2000 - webarchiv.png
2000: Móda velí rotáhnout web na šířku obrazovky. Logo se stěhuje netypicky doprava.
 
Zive 2002 - webarchiv.png
2002: Móda sloupcová. Logo je zpátky vlevo a doprostřed jsme vměstnali dva hlavní sloupce.
 
Zive 2005 - webarchiv.png
2005: Máme nové diskuzní fórum a hranatý web s výrazně červeným záhlavím plný boxíků.

Po spuštění mělo naše živé počítačové zpravodajství návštěvnost v řádech jednotek tisíc uživatelů měsíčně. Považovali jsme to za úspěch. Jenomže vydělávat se na tom ještě nedalo, a tak bylo Živě jen doplňkem k práci redaktorů Computeru. V roce 1998 nastoupil na Živě.cz první (šéf)redaktor určený čistě pro web. Stal se jím Tomáš Holčík, který je Živě.cz věrný doteď a pracuje v redakci jako videoeditor. Na tvorbě obsahu se jinak podílí tři redaktoři: David Polesný (šéfredaktor), Jakub Čížek a Jan Sedlák (částečně píše pro E15.cz), a externí autoři. Na každý den připravujeme čerstvé články, které přilákají každý měsíc přibližně 550 tisíc čtenářů.

Už dávno jen nepíšeme, prohlédněte si naše videa

Diskuze (33) Další článek: Zprávy Živě: Google vydal Android 4

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,