Živě T-10: 3dfx Voodoo je tu stále s námi

Menší revoluci v oblasti grafických karet kdysi způsobila slavná firma 3dfx. Jak se to celé vlastně odehrálo, se dozvíte v článku.

Je to již téměř 10 let, co se na trhu objevila poslední grafická karta z dílen společnosti 3dfx Interactive, konkrétně model Voodoo 5 5500. Jak to ale celé začalo, kde se vlastně vzalo SLI zapojení více grafických karet a proč byla tato firma nakonec odkoupena nynější společností Nvidia, se dozvíte záhy.

Revoluce s Voodoo

Společnost 3dfx Interactive byla založena v roce 1994 a dva roky poté, konkrétně v říjnu roku 1996 představila svojí první grafickou kartu s názvem Voodoo. 3dfx Voodoo nebyla grafická karta jak je známe dnes, zvládala pouze 3D, pro 2D zobrazení jste tak potřebovali samostatnou kartu. Označení Voodoo se zanedlouho stalo „symbolem“ pro většinu hráčů počítačových her, především kvůli lepšímu obrazu a novým grafickým technologiím.

voodoo1.jpg

Revoluční grafická karta Voodoo podporovala vysoké rozlišení až 800 × 600

Jádro 3dfx Voodoo pracuje na frekvenci 50 MHz, bylo vyrobeno 500nm technologií a disponuje jedním miliónem tranzistorů. Celkem 4 MB paměti běží na stejné frekvenci jako jádro, tedy 50 MHz. V té době byl počet technologií pro 3D zobrazení velmi omezený, obecný výkon se tak uváděl především v počtu vykreslených trojúhelníků za sekundu.

Karta zvládne zpracovat jeden milión trojúhelníků za sekundu a má fillrate kolem 50 MPixels/s, což bylo v té době skutečně něco nevídaného. Pro srovnání, nejnovější ATI Radeon HD 5870 zvládne 27,2 GPixels/s, ale nelze to považovat za dostatečně objektivní, grafická akcelerace dnes využívá různé způsoby a technologie pro vykreslování.

turok_nobil.jpg turok-voodoo.jpg

S bilineárním filtrováním už hry nebyly z „kostiček“

Konkurence nebyla schopná takový výkon nabídnout, a Voodoo začalo být stále prodávanější a slavnější. Následoval další vývoj (Voodoo Rush, Voodoo 2, Banshee, 4, 5), který byl ze začátku velmi úspěšný, konkurence však nikdy nespí, což se ukázalo především s grafickou kartou Riva 128/TNT od Nvidie, která začala Voodoo karty pomalu dohánět. Téměř posledním hřebíčkem do rakve byla v roce 1999 konkurenční grafická karta taktéž od Nvidie, konkrétně první „GeForce“ svého druhu s označením GeForce 256.

geforce256.jpg

GeForce 256: první „GeForce“ předznamenala konec 3dfx

Nvidia kupuje 3dfx

Poslední grafickou kartou od 3dfx byla Voodoo 5 5500, která sice nabízela relativně vysoký výkon a v některých ohledech byla výkonnější než konkurence, ale velká řada negativních faktorů (vysoká cena a spotřeba, velké rozměry či absence T&L) zapříčinila nízkou prodejnost, která už byla s posledními modely klesajícího rázu.

Společnost 3dfx se s Nvidií soudila o patenty, a podle informací by soud Nvidia prohrála. Odkoupení 3dfx za 112 miliónu dolarů včetně technologií a patentů tak byla pro Nvidii takovou „svatbou“ z rozumu. Nvidia se tak zbavila hrozby z vysoké pokuty, odstranila jednu konkurenci a získala nejen důležité patenty, ale také řadu odborníků.

Nynější SLI vykreslování obrazu pomocí více grafických karet uvedla 3dfx již s kartou Voodoo 2, která byla jednou z nejprodávanějších, podobně je to i s technologií se dvěma jádry na jednom PCB. Samozřejmě, že dnes jsou tyto technologie na mnohem pokročilejší úrovni, základní kameny této technologie jsou však jasné.

Celý příběh je mnohem složitější, a jeho popsání by určitě vydalo na samostatnou knížku. Pokud si však budete chtít přečíst podrobnější informace, jistě najdete i několik odborných webů, které se problematikou a událostí ohledně 3dfx zabývají.

3DFX_Voodoo5_5500.jpg

Poslední a nejvýkonnější dvoujádrová 3dfx Voodoo 5 5500

Otázka do diskuze: jaká byla vaše Voodoo? Jaké hry jste s ní (do)hráli a kolik vás stála?

Diskuze (34) Další článek: Dvacet tisíc firem v říjnu dostane obsílku od BSA

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,