Ze světa: test rychlých notebookových disků

Má váš notebook pomalý disk s malou kapacitou a hledáte vhodného kandidáta? Zahraniční server tentokrát otestoval čtyři rychlé modely včetně srovnání s SSD a dalšími disky.

Pokud používáte notebook jako jeden z hlavních počítačů, jistě potřebujete nejen rychlý diskový systém, ale obvykle i dostatečnou kapacitu. SSD je sice řešení, ale pouze v případě rychlosti. Kapacita SSD totiž sice dosahuje už i stovek gigabajtů, cena takových modelů je ale velmi vysoká.

Částečným řešením je tak klasický pevný disk, ale s vyšší rychlostí, který zároveň nabízí i dostatečnou kapacitu pro uložení hudební sbírky či filmů, seriálů nebo fotografií. Cena těchto disků je navíc velmi přijatelná, alespoň v porovnání s SSD.

Čtveřice s pořádnou kapacitou

Zahraniční server Tech Report se rozhodl otestovat čtyři rychlé 2,5" modely s rychlostí ploten 7 200 otáček za minutu. Jednalo se pevné disky s poměrně vysokou kapacitou, konkrétně Western Digital Scorpio Black 500 GB, Seagate Momentus 750 GB, Samsung Spinpoint MP4 640 GB a Hitachi Travelstar 7K500 500 GB. Všechny disky podporují rozhraní SATA 3 Gb/s, mají 16 MB cache a jsou již dostupné na trhu.

Seagate Momentus s kapacitou 750 GB má ze všech nejvyšší hustotu zápisu, používá totiž pouze dvě plotny s kapacitou 375 GB, nicméně ani to neznamená, že bude patřit mezi nejrychlejší. Ceny těchto disků jsou více méně rozdílné dle celkové kapacity, rozdíly v technologiích jsou totiž minimální. Kromě WD Scorpio Black, který nabízí pětiletou záruku, je na ostatní tři disky záruka tři roky, tedy o rok více, než je u nás stanoveno zákonem.

money3.jpg

Výkon těchto čtyř disků byl porovnán s již otestovanými desktopovými i SSD disky, mezi kterými nechyběl ani Western Digital VelociRaptor 300 GB, nejrychlejší CrucialSSD 256 GB nebo klasika v podobě Samsungu SpinPoint F3 1 TB. Přehled všech modelů včetně základních parametrů si můžete prohlédnout na tomto obrázku:

seznam-hdd.PNG

Testy

Disky byly otestovány na klasickém desktopovém počítači s procesorem Intel Core i5-750 s frekvencí 2,66 GHz a čipovou sadou Intel P55 Express, jako operační systém sloužily Windows 7 v 64bitové edici.

Výkon byl měřen v aplikacích WorldBench 6, Intel IOMeter, Xbit Labs File Copy Test, HD tune, Visual Studio 2008 a ve hrách Call of Duty: Modern Warfare 2 a Crysis Warhead. V závěru nechyběly ani měření spotřeby a hluku, což je u notebooku pro většinu z vás jistě důležitá hodnota.

fc-read-program.gif hdtune-read.gif hdtune-write.gif time-boot.gif overall.gif

Jak už to u disků bývá zvykem, některým modelům vyhovují některé konkrétní situace a úlohy, jiným zase jiné. V celkovém průměru je ale nejvýkonnější WD Scorpio Black s kapacitou 500 GB, přičemž zbývající pozice obsadily ostatní disky s velmi podobnými výsledky. Disk Scorpio Black navíc zvítězil nejen v poměru kapacity a ceny, ale také v porovnání ceny a výkonu:

value-capacity.gif value-perf.gif

A jak si disky vedly při srovnání hlučnosti a spotřeby? Všechny modely měly velmi vyrovnanou spotřebu v rozmezí 0,9 až 1,1 W v klidu a 2,3 až 2,7 W při zatížení. SSD mají obecně přibližně poloviční spotřebu v obou případech.

noise-idle.gif noise-seek.gif

Stejná situace se opakovala při měření hlučnosti, všechny čtyři disky se pohybovaly na stejné úrovni s rozdílem dvou dB.

Král Škorpión

Nejlepším pevným diskem se v tomto testu tedy stál Scorpio Black od společnosti Western Digital, který má kapacitu 500 GB. V našich obchodech je v prodeji za cenu přibližně 1 500 Kč s DPH, za které získáte nejen solidní výkon, který se téměř vyrovná i desktopovým modelům, ale také poměrně vysokou kapacitu. To vše v malém 2,5" balení včetně nízké výšky 9,5 mm, která je kompatibilní s drtivou většinou notebooků.

K tomu přidejte nadstandardní záruku pět let, která je o dva roky delší než u testovaných konkurenčních disků a máte ideálního kandidáta na upgrade vašeho notebooku.

wdfScorpioBlack_BJKT.jpg 

Diskuze (15) Další článek: Video: Vyzkoušeli jsme OS/2, historického soka Windows

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,