Ze světa: kolik reálně zapsaných dat vydrží moderní SSD?

Díky zahraničnímu testu se můžeme podívat na to, jak dlouho vlastně současná SSD vydrží a kolik zvládnou zapsaných dat. Říkají výrobci pravdu?

Všechna moderní SSD mají životnost poměrně přesně určenou množstvím zapsaných dat, které oficiálně zvládnou. S použitím různých druhů buněk (SLC, MLC, TLC) se hodnoty výrazně odlišují. Každým zápisem dat se buňka mírně opotřebí a nakonec dojde k jejímu nezvratnému poškození.

Výrobci tak zapracovali několik technologií, které zajišťují rovnoměrné zatížení buněk v rámci všech paměťových čipů, používá se dodatečná kapacita pro nahrazení poškození buněk a také třeba malá vyrovnávací cache, která se nepoškozuje.

Web The Tech Report už před jeden a půl rokem spustil dlouhodobý test, který měl za cíl otestovat reálnou výdrž vybraných SSD. A tento test se nyní dočkal absolutního konec, kdy „zemřela“ všechna SSD.

Šest statečných SSD

Do testu byly vybrané modely v podobě Samsung 840 Pro (256 GB), Samsung 840  (250 GB), Kingston HyperX 3K (240 GB), Intel 335 (240 GB) a Corsair Neutron GTX (240 GB). Celý test zahrnoval neustálý zápis dat a také kontrolu zapsaných dat, aby se ověřilo, že jsou data vždy zapsaná bez chyby. Redaktoři používali k zápisu nekomprimovatelná data, což znehodnocovalo systémy pro kompresi u SSD řady HyperX či Intel 335. V případě Kingstonu HyperX 3K tak byly v testu dva kusy, na jeden se zapisovala nekomprimovatelná data a na druhý komprimovatelná data.

slant.jpg
Šest testovaných SSD (Zdroj: Tech Report)

Konstantní zápis dat umožnil velmi rychle dosáhnout na limity, kterých by se normální uživatel nedočkal ani po několika letech běžného použití. Dobrá zpráva je, že všechny modely dosáhly bez problémů maximálního množství zapsaných dat dle specifikací výrobců – desítky či stovky terabajtů dat. Nad touto hranicí tak začal souboj o přežití.

První problémy za hranicí 200 TB

Po zápisu 200 TB se objevily první problémy u Samsungu 840, který oproti dražší verzi Pro používá levnější TLC čipy. Začalo docházet k nahrazování buněk z dodatečné kapacity, která je obvykle v řádu jednotek maximálně desítek gigabajtů. SSD tak stále fungovalo dobře, ale začal boj o čas kdy dojde k vyčerpání i dodatečných buněk.

earlyfailures.gif
Průběh poškozování buněk, nahrazování a konečná smrt (Zdroj: Tech Report)

První skutečná chyba se ale objevila až po zápisu přibližně 300 TB dat, kdy data neprošla kontrolním ověřením a objevily se první neopravitelné chyby. Samsung 840 ale dále fungoval až do zápisu přibližně 800 TB dat, po 900TB hranici zemřel bez jakéhokoli varování.

Nahrazování buněk u Kingstonu HyperX začalo v oblasti 600 TB zapsaných dat a konec nastal rychle při 728 TB zapsaných dat. Už před touto hranicí se ale objevila řada chyb a varování a nakonec nebyl možný zápis. SSD ale zůstalo částečně funkční pro čtení dat. Pokud jde o stejné SSD, kde docházelo k zápisu komprimovatelných dat, chyby se objevily až u 900 TB, konečná smrt pak nastala až u 2,1 PB zapsaných dat.

seq-read.gifseq-write.gif
Výkon se v průběhu testu měnil jen minimálně (Zdroj: Tech Report)

V případě SSD Intel 335 došlo k zamezení zápisu na hranici 700 TB, kdy se objevilo varování a SSD se přepnulo do režimu pouhého čtení dat. Rovněž se objevily problémy s detekováním SSD v systému. Corsair Neutron GTX se překvapivě dostal na hranici 1,1 PB, kdy teprve začalo nahrazování buněk, následujících 100 TB se objevovaly chyby a varování. Smrt nastala po zápisu 1,2 PB dat, kdy nedošlo k detekci SSD po restartu.

Rekordmanem je Samsung 840 Pro

Absolutním vítězem z pohledu výdrže se ale stal model Samsung 840 Pro, který už je v současnosti nahrazen novější řadou 850 Pro. První nahrazování poškozených buněk začalo kolem hranice 600 TB zapsaných dat, přičemž bez problémů pokračovalo až na neuvěřitelných 2,4 PB.

vitals-840pro-reallocated.gif
Parádní výdrž Samsungu 840 Pro (Zdroj: Tech Report)

Zajímavým zjištěním byla i rychlost čtení a zápisu v průběhu testu. U žádného modelu nedošlo k výraznému propadu výkonu, což je určitě dobrá zpráva. Jak lze vidět, výrobcem garantovaná životnost v podobě maximálního množství zapsaných dat je spíše minimální hodnotou. V případě zmíněných modelů byly tyto hodnoty překonány mnohonásobně.

Je ale otázkou, jak se životnost bude měnit s budoucími modely. Jak se ale ukázalo, tvrzením výrobců o maximálním množství zapsaných dat lze bez problémů věřit a spíše můžeme očekávat funkčnost i mnohem déle a za oficiální hranicí.

Diskuze (87) Další článek: Další návrh ikonek pro Windows 10. Redmond stále nemá jasno

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,