Zajeďte si na Safari – bude to rychlá jízda

Je na prvním místě rychlost, nabídka funkcí nebo bezpečnost? Vyzkoušejte si nejrychlejší webový prohlížeč, který při té vší rychlosti tak trochu zapomněl na vše ostatní.

Safari je mladý webový prohlížeč s podporou surfování v panelech pro počítače Apple, kde v roce 2003 vystřídal dnes již mrtvý projekt Netscape Navigator. V polovině loňského roku Apple uvedl i verzi pro Windows, která sice zatím nepodporuje všechny funkce „jablečného“ originálu, přesto stojí za vyzkoušení – ostatně nadchne vás už svým vzhledem, zajímavou technologií Quartz pro vyhlazování písma, která se trošku liší od ClearType, a přehlednou čtečkou RSS zdrojů.

safari1.png
Safari používá výrazné vyhlasování písma

Safari má ale i své stinné stránky a není jich vůbec málo. Hlavní slabostí je dnes již ani zdaleka nevyhovující bezpečnost, prohlížeč tak byl dokonce zmiňován v souvislosti s elektronickým platebním systémem PayPal, jehož autoři zamýšlejí blokovat staré a málo zabezpečené webové prohlížeče. I když PayPal nakonec popřel, že by Safari blokoval, celá kauza připomněla, že v prohlížeči chybí kontrola na phishingové stránky a podpora EV SSL, tedy vylepšené certifikace šifrované komunikace, kterou dnes ovládá jak Mozilla Firefox, tak novější verze Internet Exploreru.

Safari není šnek

Na druhou stranu, Safari vás zaujme svou jednoduchostí a rychlostí. Výrobce uvádí, že běžnou HTML stránku dokáže Safari zobrazit až dvakrát rychleji než Internet Explorer. Rozdíl je ještě patrnější v případě Javascriptu, který by měl být v Apple prohlížeči dokonce šestkrát rychlejší. V běžném provozu se jedná o poměrně nadsazená čísla, na pomalejším počítači nebo starším notebooku se vám ale budou složité webové stránky s AJAXem zobrazovat opravdu mnohem rychleji.

safari_html_speed.png safari_js_speed.png
Zleva: rychlost vykreslování HTML a zpracovávání Javascriptu

Safari se dnes společně s Operou může pyšnit nejširší podporou webových standardů včetně HTML 5 a CSS3, díky nimž prohlížeč před několika týdny dosáhl nejvyššího skóre v nejnovější verzi známého testu Acid3.

Přehledná RSS čtečka

Safari je jednoduchý prohlížeč, který má na Apple počítačích roli základního prohlížeče dostupného ihned po instalaci. Paralela s Windows je tak více než zřejmá. To jej ovšem zároveň omezuje právě na Windows, kde musí bojovat s těžkou konkurencí, která Safari funkčně výrazně převyšuje. Zároveň je verze pro Windows ořezaná a nenabízí všechny výhody Safari pro Apple. Přesto všechno se ale pod skromným vzhledem skrývá několik zajímavých funkcí.

rss1.png  rss2.png  rss3.png  rss4.png
Různý detail RSS článků a vyhledávání v záznamech

Pochvalu si zaslouží třeba přehledná RSS čtečka s vyhledáváním, řazením podle několika kritérií a s posuvníkem, pomocí něhož můžete interaktivně zkracovat viditelnou délku článků ve čtečce. Ty tedy mohou mít podobu pouhých odkazů na původní článek, nebo se zobrazí v plném znění, pokud jsou samozřejmě obsaženy v samotném RSS kanálu. Záznamy ve čtečce se budou průběžně promazávat, to lze ovšem zakázat a pak máte po ruce kompletní archiv článků z různých zdrojů třeba za celý rok. I při počtu několika tisíc záznamů byla práce s RSS záznamy poměrně svižná.

Soukromé brouzdání a SnapBack

Safari má nedostačenou ochranu proti škodlivým webovým stránkám, spokojit se tedy budete muset pouze s funkcí blokování vyskakovacích oken, která je dnes ale naprostým standardem napříč prohlížeči. Safari dbá na soukromí, přes hlavní menu jedním kliknutím myši vymažete veškerou svou činnost včetně cookies a vyrovnávací paměti. Stejně tak se nabízí funkce „Private Browsing“, po jejíž aktivaci si nebude Safari ukládat žádné informace o vašem surfování. To oceníte třeba tehdy, kdy budete chtít přistupovat k citlivým datům přes prohlížeč svého kolegy.

Pro snadnou navigaci se zase hodí malé tlačítko „SnapBack“, které se při surfování objeví v adresním řádku. Pokud na něj kliknete, dostanete se do výchozího bodu, kde jste začali. SnapBack tedy slouží jako vícekrokové tlačítko „Zpět“.

Safari je rychlý, ale pro Windows tak trochu zbytečný

Safari má integrované vyhledávací pole pro Google a Yahoo! a text na stránce vyhledává podobně jako Firefox ze speciální lišty s průběžným označováním nalezených výrazů v textu stránky.Integrovaný doplněk „AutoFill“ zase dokáže předvyplnit formulář podle historie nebo z dostupných informací ve Windows adresáři. Zajímavou funkcí jsou „gumové“ formuláře. Pokud vám totiž nevyhovuje předdefinovaná velikost textového pole na libovolné webové stránce, můžete si celé pole zvětšit tahem myši.

searching.png  bookmarks.png  setup.png  downloadm.png  activity.png
Vyhledávání na stránce, správce záložek a historie, dialog nastavení, správce stahování s podporou přerušeného stahování a Aktivity, které vás informují o dění v každém z otevřených panelů

Safari dnes nabízí pouze základní komfort moderního prohlížeče. Tuto roli dobře plní na Applu, ve Windows je však důvodů k použití mnohem méně, jelikož roli základního prohlížeče bohatě plní Internet Explorer 7. Safari pro Windows tedy poslouží především autorům webových stránek, fanouškům designu Mac OS X a majitelům pomalejších počítačů, jejichž výkon moderním a komplexním AJAX aplikacím už prostě nestačí.

Safari 3.1
Webový prohlížeč pro Mac OS X a Windows
Zdarma
http://www.apple.com/safari
plusy

- rychlost AJAX apliakcí
- přehledná RSS čtečka
- atraktivní design

minusy

- bezpečnost
- vysoké systémové nároky
- verze pro Windows neumí vše

 

fsc.jpg

Diskuze (16) Další článek: Flock: Webový prohlížeč pro „socky“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,