Z Windows Vista na internet mobilně

Obsáhlá odpověď na otázky kolem tématu mobilní připojení ve Windows Vista. Jak se připojit, s jakými zařízeními?
Kapitoly článku

Někteří používáme mobilní internetové připojení při práci na cestách, či jako zálohu nekvalitní domácí konektivity, jiní jsou na něj dokonce odkázáni jako na připojení primární. Tak či onak se samozřejmě chceme na internet dostat i po upgradu počítače na Windows Vista.

Mluvíme-li o mobilním připojení, máme na mysli připojení prostřednictvím mobilních sítí - ať již za použití telefonu či specializovaného modemu. Není pochopitelně v lidských silách nabít článek všemi myslitelnými variantami. Popsat můžeme jen ty, které můžeme předtím vyzkoušet. Jistě se další hodnotné připomínky objeví v diskuzi níže. Zároveň předpokládáme, že člověk, který využije tohoto návodu již stejnou činnost dříve prováděl na Windows XP, nebudeme se tudíž zabývat vysvětlováním elementárních a nezměněných záležitostí.

Ovladače, ovladače

Jako u jiného exotičtějšího hardwaru můžeme i při připojení mobilních telefonů či modemů narazit na problémy s ovladači. U dvaatřicetibitových Windows Vista bývá situace schůdnější. Systém nemívá problém s nasazením ovladačů původně určených pro Windows XP. Čtyřiašedesátibitové verze nás potrápí více. Často bohužel tak, že nad stávajícím způsobem připojení mávneme rukou a pořídíme modernější (rozuměj: snad podporovaný) či ještě na nějakou dobu zapomeneme na luxus čtyřiašedesáti bitů.

Pro připojení prostřednictvím mobilních telefonů můžeme použít několikerý způsob: Datový kabel, nebo infračervenou či bluetooth bezdrátovou komunikaci. Infračerveným připojením se věnovat nebudeme, neboť jsou již dávno překonaná a nové notebooky již výrobci infraporty příliš nevybavují. Bluetooth zase odsuneme na konec, neboť ten (byť zkušenost s Windows XP může u leckoho hovořit jinak) je bezproblémový. Nejvíce bezesných nocí tak strávíme nad datovými kabely.

I klasické datové kabely můžeme kategorizovat. Pro tento článek ignorujme kabely připojované přímo na sériový port. Ty využívají jen opravdu staré telefony. Zároveň setkání se sériovým portem na notebooku mladším tří let je takřka nereálné. Moderní telefony umí pracovat přímo s USB rozhraním (to však nutně neznamená, že musí být vybaveny přímo USB konektorem). Ani u nich nenarazíme na závažnější problémy. Nevyžadujeme-li například napájení, je beztak lepší použít k propojení s notebookem Bluetooth, který moderní telefony ve většině podporují.

Nejhůře pochodíme u již mírně zastarávajících telefonů, které pro připojení využívají USB kabel obsahující elektroniku emulující připojení k sériovému portu. Následující řádky pak platí pro jakékoli redukce na sériové porty, ať již je na konci připojovaného kabelu (redukce) přímo COM port, nebo je zařízení pevně (v elektronice) spojeno se sériovým rozhraním. Mimo jiné by měli, odbočíme-li na pár vteřin od mobilů, následujícímu odstavci věnovat pozornost ti, kteří podlehli nedávné nabídce Mountfieldu a pořídili si GPS Garmin eTrex, pro jehož připojení k počítači je dodáván jen sériový kabel, takže redukci na USB je u moderních strojů nezbytné pořídit.

V drtivé většině zařízení obsahujících USB-COM převodník najdeme čipy společnosti Prolific. Bohužel, tato firma neposkytuje podporu pro Windows Vista. Instaluje-li se tedy s vaším datovým kabelem (či redukcí) nějaké zařízení Prolific (obvykle označené jako PL-2303), musíte se ve Windows Vista 32-bit obrátit na výrobce svého kabelu, případně dohledat na internetu univerzální ovladače. Jeden takový najdeme například zde. Dvaatřicetibitovou verzi Windows Vista jsem však nezmínil samoúčelně. Ve čtyřiašedesátibitové verzi totiž můžete narazit na to, že žádné zařízení postavené na převodníku Prolific PL-2303 nezprovozníte. Ovladač odkazovaný výše se sice korektně nainstaluje, systém však může z nějakého důvodu odmítnout zařízení spustit.

Konkurenční výrobce těchto převodníků, firma FTDI Chips ovladače pro Windows Vista standardně nabízí.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,