Windows Server budou v roce 2010 třikrát rozšířenější než Linux

Diskuze čtenářů k článku

TarasBulba  |  18. 05. 2007 09:44

Měli byste si uvědomit, že Unix není Linux. Pokud budeme počítat pouze Linuxové instalace, tak by ta prognóza mohla IDC vyjít.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
linuxak  |  18. 05. 2007 09:10

Chran nas Pane Bože od všeho zlého. Jestli by se měly wokna protlačit na místa klíčových Unixu (např.hlavnich DNS)tak je to konec internetu. Proboha ja si ani nedovedu představit jak by fungovaly wokna na kritických serverech treba zapojenych v clusteru (rendering filmů, vědecké výpočty apd....) Jinak nevím dělám spravce na w2k3, aixu a linuxu, každopadně raději adminuji v konzoli nez v grafickém prostředí. Konzole je neskutečně efektivnější a přehlednější. Jinak nemam nic proti woknum na desktopu, ale proboha proc se serou do serveru, ach jo. Se servery w2k3 mam nejvic prace a stresu. O aixu s informixem skoro ani nevim. Linux a apachem,squidem,dns pro inet jedeeee a jedeee. Ale 2x w2k3 furt něco. Souborák jeste jakžtak jede, ale ten moloch exchange to je kua dilo. Nejradeji bych to zrusil a nahradil postfixem a tim usetril jeden pocitac, ale bohuzel nase dlouhe vedeni to nechce dovolit, prej když už zaplatili tolik penez za ty licence. A tak si žijem v jedne male stredni firmicce

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
chmod777, chmod777  |  18. 05. 2007 13:56

no tak jim to nerikej. Stejne to nepoznaj


BTW. ty mas neco proti modrymu Internetu? Ted uz jde barva BSOD nastavit, takze si tam klidne muzes dat ruzovou

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
duch  |  17. 05. 2007 20:04

MS zase vyprodukoval jednu nadhernu vetu.... Bla Bla. Uz dnes je zname ze z Longhorna vyskrtal plno veci, ktore uz t.c. viac menej funguju v unixoch (nehovorim len o linuxe), hovorime o virtualizacii, paralelizacii, presun aktivnych virtualnych strojov na ine stroje za chodu a rozsirenie na mnohajdrove procesory (hm MS longhorn ma podporovat maximalne 16 jadier), kdezto ked si clovek t.c. stiahne najnovsie jadro toho "dreku" tak pocet jadier je niekde daleko viac... nehovorime samozrejme o desiatkach ale o stovkach a tisicoch... a tak mozeme pokracovat.
Zoberme si len porovnanie vmare 6.0 a virtual PC 2007 a to je len spicka ladovca....
Ked si pozrieme ze najvykonejsie stroje na tejto planete bezia na nejakej verzi Unixu a preco, lebo Linux/Unix atd reaguje na potreby serveroveho trhu ovela rychlejsie ako MS ktory vydava server OS a 3-5 rokov. Linux/BSD si proste clovek moze skompilovat/upravit vecer a rano moze bezat na niekolko tisicovom klastri. O ano Unix je pre bezneho uzivetala hroza, konzola, cudusne prikazy, ale servery nepotrebuju okienka, priehladnosti, a FLIP 3D alebo beryla, ale "vykon,vykon,vykon" a ten MS skriabe zo dna, kdez to Unix to ma uz v sebe 30rokov....
Toto nie je flame, je to proste konstatovanie MS moze vyhravat a asi aj dlho bude u home userov ale na pooli skutocnej vypoctovej sily toho musi este vela spravit...
Tak a zozerte ma....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Thim  |  17. 05. 2007 21:05

Hovoríš mi z duše. Ako som vyššie spomínal - na serveri GUI nemá čo hľadať. A že ja mám Gnome look prerobený na MacOS X Tiger, kde mi composite manager trochu spomaľuje systém kvôli oknovým efektom cez OpenGL, môj problém môžem a nemusím to mať, ale ešte stále je rýchlejší ako Vista Aero a systémové reakcie sú 20x rýchlejšie ako vo Viste a dokonca nespomalené. No a čo? Mám notebook aka desktop, nie server.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Karel Kahovec, Karel Kahovec  |  17. 05. 2007 18:26

ono nejde ani tak o to, co si na nějaké staré PC spatláte z nějakého distra a říkáte tomu server. Jde o stroje, které někdo vyrobil jako servery a dodal nějaké firmě jako servery. Na těch v loňském roce přistávaly Windows v 83% případů, letos to bude ještě více. Podíl unix-like serverových instalací se prostě postupně zmenšuje, jak původně slaboučký serverový OS od MS nabývá na výkonu, škálovatelnosti a robustnosti.

Můžete kvůli tomu třeba zablokovat hranice se Švýcarskem, prostě to tak je.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoB  |  17. 05. 2007 20:09

Záleží také na tom, čemu kdo říká server. Pokud máte na mysli takové "servery", které je schopný dodat např. Dell, tak je mi vás líto. Servery můžete hledat u takových výrobců, jako je IBM, Sun nebo SGI. A u nich jsou Windows...minoritní a vyskytují se jen u low-endů (odpovídá high-endu u Dellu). A proč, že jsou Windows nevyskytují? Protože neběhají na intelovské platformě...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Thim  |  17. 05. 2007 20:52

Vážený, celý Windows je spatlaný. S tou robustnosťou súhlasím. Ten je až tak zbytočne robustný, až je to choré. Celý Windows Server je chorý.

Disk: Veď FAT32 a NTFS sú najprimitívnejšie, najpomalšie a najnebezečnejšie súborové systémy, v ktorých sú dáta najviac ohrozené a sú náchylné na nemilosť na drastickú fragmentáciu oproti kvalitnejšiemu žurnálovému ext3 a reiserfs. U mňa je na najpoužívanejšej dátovej partícií po pol roku fragmentácia tri percentá!!! A že to má vplyv na výkon nemôže byť ani sporu.

Pamäť: Správa pamäte a relokácia DLL či DLL hell, to je niečo príšerné. Neexistuje iný operačný systém, ktorý by tak neracionálne a nešetrne zaobhcádzal so systémovými a pamäťovými zdrojmi. Typický príklad je Terminál server - násobkom počtu užívateľov treba dimenzovať pamäť RAM. V Linuxe nie. Vo Windowse sa zavedie jedna inštancia DLL. Ak je požiadavka v inej aplikácii o routinu, ktorá je v tej istej DLL, DLL sa síce druhykrát nezavedie, ale ak má ísť o iné DLL (trebárs iná verzia) s tým istým názvom, nesprávne volá už zavedené DLL a aplikácia alebo rovno celý systém padá. Ani vo Viste neboli schopní vyriešiť linkovanie nie vočí názvu DLL ale voči signatúre knižnice ako je tomu správne v Linuxe. A tým je ohrozená stabilita Windowsu. V prípade Wordu, čo je špecialita, sa do pamäte zavádza aj viac inštancií toho istého DLL a to má vplyv na pamäťové zdroje napr. na Terminál serveri.

GUI: A čo preboha na serveri, na ktorom sa ani bežne nepracuje, robí GUI v NT kerneli? To má byť výhoda? To čo za geniálny mozog vymyslel? Na desktope nepoviem, ale ak sa chce Ballmerov a Gatesov legálny gang chváliť výkonom, tak takáto architektúra k výkonu nepomôže. Na serveri grafické prostredie nemá čo hľadať, príp. ak je nejaký admin závislý na GUI ako na drogy, tak nech si ho zapne aspoň na chvíľu.

Reštarty: A čo komplex otvorených súborov? Je normálne, že pri aktualizácii čo len jedinej používanej DLL či driveru treba reštartovať celý server a ešte to aj plánovať, aby som neohrozoval prevádzku? V Linuxe sa súbory lockujú iba na požiadanie, napr. pri databázach s exkluzívnym prístupom. Po prepise systémových tam stačí reštartovať systémovú službu, čo je otázka nejakej sekundy, príp. viac. Linux sa reštartuje len pri výmene kernelu, čo sa bežne vôbec nerobí, iba ak ide o nejakú bezpečnostnú aktualizáciu a vydrží aj dva roky, možno aj nepretržite. Tam sa systémovými zdrojmi časom nemrhá, dealokácia pamäte narozdiel od Windows je tam výborná.

Systémová údržba, čo také logy? Môžem sa na Event Logy spoľahnúť? Linuxákovi to nestačí, tam nič nevidím, s tým sa nedá nič vyriešiť. Čo sa týka údržby je Windows jedna vymaľovaná skriňa, do ktorej môžem vidieť iba to, čo mi gang z Redmondu dovolí alebo umožní vidieť.

Počet command-linových príkazov je v Linuxe možno aj 100-krát vyšších, skriptovanie je v Linuxe zábava oproti primitívnym DOS-ovským batchom.

Takto by som mohol pokračovať aj ďalej, neviem, či tu mám v odpovediach nejaký limit, ale fakt je, že Linux je kvôli zbytočnej robustnosti Windowsov každým rokom výkonnejší a stále nenáročný s neobmedzenými možnosťami.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
ProJee  |  22. 05. 2007 09:52

DLL Hell je/bol teda pekny humus, ale minimalne pri vyrobe DLLiek vo VB6 sa to dalo riesit a to si ani nemusel mat win server ediciu. Kym som nezmenil interface kniznice, kompiloval som ju stale s rovnakym CLSID a programy skompilovane pre tuto DLLku - linkovane na jej CLSID fungovali OK. Akonahle som potreboval zmenit interface, zmenil som aj CLSID. Programy pouzivajuce novy interface tak frcali na novej DLLke, stare na povodnej. VB6 ma upozornil ak som zmenil interface, takze to nebolo treba nejako sledovat. Jedina a dost podstatna nevyhoda bola, ze ich bolo treba registrovat cez regsvr32.exe, aby sa dali vobec referencovat = nedalo sa instalovat bohapustym nakopirovanim (Nativne DLLKY v C su ina zalezitost)

Momentalne je DLL Hell v .NET (to uz je min. 5 rokov) bezpredmetna zalezitost, upustilo sa od registrov a vo foldri kazdej aplikacie mam pekne separatnu verziu kniznice. (pripadne global assembly cache, tiez poriesene).

Co sa GUI tyka, v niektorej dalsej verzii win serveru ma byt moznost instalovat bez GUI, takze jeden argument chvalabohu ubudne.

Event Logy ma seru hlavne ked moja aplikacia (vacsinou) nema prava do nich zapisovat, takze to pre istotu aj tak riesim nejakym vlastnym suborikom..

"linux sa restartuje len pri vymene kernelu".. Hm.. rozmyslam ako spoznam ktora windowsova DLLka je sucastou kernelu? user32.dll, shell32.dll, tiez by som rad vedel:) Rozmyslam ako sa linux zachova (naposledy som to videl ked mal linus asi tak 18 rokov) keby som cez update v linuxovom kerneli zmazal jedinu funkciu ktora je linkovana snad vsade? Ci by to nabootovalo.. (to je len taka otazka, nie flame, o linuxiku nemam ani sajnu)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
commodore  |  17. 05. 2007 22:57

Ja asi ziji v nejakem jinem vesmiru. Prave na techto serverech vidim kolem sebe pomer zhruba 1:1. Samozrejme, ze na tech Linuxovych jde o SLES od Novellu a Enterprise servery od RedHatu. Prave zajem o SLES a RH Enterprise ve firmach rok od roku stoupa. Predevsim vsude, kde nasazuji Oracle se cim dal casteji z komercnich Linuxu stava jasna volba. Muzete kvuli tomu treba blokovat hranice s Rakouskem - treba si tam date po hube s temi jejich fanatiky a konecne bude pokoj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
cvb  |  17. 05. 2007 18:04

Windows Server budou v roce 2010 třikrát rozšířenější než Linux DNES

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
phanatic  |  17. 05. 2007 15:56

ROFL. To už bych spíš věřil tomu, že Windows budou v roce 2010 (jenom) třikrát rošířenější než Linux na desktopu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 16:14

Nojo, reálný odhad ..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lukas Horak  |  17. 05. 2007 14:50

To máte stejné, jako když politická strana pořádá konferenci a nenechá na svém konkurentovi nit čistou. Je zapotřebí vycházet z reálné situace a ne z fantazie pánů od Microsoftu. Linux a např. BSD systémy jsou nasazovány na serverových stanicích jako standard a stále budou:). Mezi nesčetnými výhodami jsou především bezpečnost, cena, stabilita,...
Nejen na serverech, ale i jako pracovní stanice jsou *NIXové systémy stále více použitelnější. Mám velmi dobré zkušenosti s RedHat distribucí později Fedora (lepší než s WinXP a MS Office...).
Další pozitivní zkušenost ve prospěch Linuxu je, že výrobci SW kteří kdysi preferovali a podporovali platfomru MS, přechazí na tvorbu multiplatformních projektů(Langmaster, bankovní systémy, ...)
Co je prioritou pro administrátora? Myslim si, co nejméně práce = spolehlivost a stabilita, konfigurovatelnost, cena...
Co je prioritou pro běžného uživatele? Myslím si, že: cena SW, bezpečnost, stabilita, aktualizace bez výhružek. S GNU/Linuxem jsem schopen otevřít jakýkoliv film, zvukový soubor, pracovat s dokumenty, tabulkami, databázemi, prezentacemi, skalární a vektorovou grafikou, chatovat snad přes cokoliv, hrát gamesy:)... no prostě je toho fakt dost:)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
pajik  |  17. 05. 2007 13:28

A to je dobre nebo spatne?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Thim  |  17. 05. 2007 15:20

Ako pre koho.
Pre admina, užívateľa, alebo výrobcov hardwaru?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Thim  |  17. 05. 2007 12:30

Ad: Windows Server budou v roce 2010 třikrát rozšířenější než Linux.

Celá táto veta je jedna veľká tliachanina, výplod fantázie, ktorú by si nedovolila ani tá najlepšia veštica s guľou, aby si nepokazila renomé. Celá spravodajská sieť je maximálné vymývanie mozgov Ballmerovym legálnym gangom. Všetko, čo tlač o tomto gangu vypluje, len zbožné prianie tohto gangu a jeho agenda a žiadne fakty.

http://boycottnovell.com/2007/05/17/why-you-should-never-trust-novellmicrosoft-assessments-in-the -press/

V roku 2010 budú také Windows Servery aj s ich pochybnými Service Packmi, že kvôli hardwarovým nárokom bude treba systém vyzdielať do dvoch serveroch a miesto jedného racku budeš mať dva, spolu za tri milióny. A keď k tomu ešte spomeniem tie nezmyselné pravidelné reštarty, ktoré tu už máme na každom serveri ako Plánovanú úlohu, tak s Pánom Bohom. Keď budem mať nedajbože vlastnú firmu, Windows Servery budú u nás zakázané kvôli hardwarovým a drasticky finančným nárokom. Radšej stabilné Linuxy a k tomu najnovšiu A6-ku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
marek  |  17. 05. 2007 11:58

http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html


Nechci vypadat jeko kverulant náčelníku, ale tady podle toho to vypadá, že p. Waic nemusí být daleko od pravdy

(prosím nekamenovat - sám linux používám doma tak z 99%, jenže tohle podle mě není vycucané z prstu)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
houser55555  |  17. 05. 2007 12:17

haha a ted se mi vsichni co mi nadavali pekne hezky omluvi......

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Radim  |  17. 05. 2007 12:25

viděl bych to na opakování se situace z roku 2001, pokled linuxu na serverech a pak opětovný nástup. V té době MS rostl a pak začal klesat, teď roste a brzy bude zase klesat. Toť má předpověď pro rok 2010

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
marek  |  17. 05. 2007 12:28

to je možné, ale taky to vyjít nemusí - fakt by mě zajímalo, jak to dopadne

- chtěl jsem dát smajlíka, ale nechce se mi vypínat NoScript rozšíření

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Beduin  |  17. 05. 2007 12:33

Proč bysme měli? Vidíš tam snad někde, že by byly windows na serverech používanější, než linux? Případně že budou?
Já tam vidím zhruba poměr 2/3 pro Linux a 1/3 pro windows.

Btw, to není naše chyba, že jsi blb.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 12:31

toto sa samozrejme týka web serverov, druhá vec je že sa tu počítajú web stránky (domains), čo môže mať aj také efekty, ako sa píše v tom linku: "...domain registrar Go Daddy shifted 4.5 million parked domains from Linux to Windows Server 2003" (v každom prípade by ma zaujímalo, či im na to MS ponúkol špeciálnu zľavu, lebo predpokladám že MS si mohol byť vedomí ako takáto zmena zakýve štatistikami)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Thim  |  17. 05. 2007 17:28

To je iba o webserveroch. Mrkvo$oft hovorí o podieli všetkých serverov hlavne korporátnych.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
X  |  17. 05. 2007 11:40

Panove, nevim proc si berete do hu.. M$ nebo redaktora... Prectete si, ze o tech cislech nemluvi M$, ale studie IDC. I kdyz samozrejme je otazkou, zda ji M$ nesponzoroval A pro redaktora: mozna by to chtelo jiny titulek

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BrainLess  |  17. 05. 2007 13:24

IDC ti za prachy predpovi kdy upadne anglicky kralovne pindik ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Mard  |  17. 05. 2007 11:39

Nejakej joke asyk

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Q  |  17. 05. 2007 11:36

jak moderní a progresívní managory ve firmách přesvědčit, aby zase platili ty naše licence až do úplného krachu jejich vlastní firmy...

V licencování je tak neuvěřitelný bordel, že ani sám MS není schopen to dekódovat a říct zda to je "legální" nebo ne.
Jsou to jen a jen pikačoviny novodobých frikulínů.

Takové žvásty může zplodit snad je Balmer v tom jeho opičím tanci, před tím si šlehne trochu namletýho plastovýho loga Windows říznutýho kokainem a jede.
Balmer GO GO.

Reálný stav serverů nikdo nikdy nezjistí. Obecně je ale víc *NIXových strojů, celý internet na tom jede, včetně klíčových služeb, a doufám že to tak zůstane.


Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
commodore  |  17. 05. 2007 15:30

Mily priteli !

....
....
.....mate pravdu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Karel  |  17. 05. 2007 11:36

Nevím nad čím se všichni rozčilujete, je to přeci jasné, společnost Microsoft se rozhodla, že vezme Linuxový základ (Novell), přejmenuje ho a vybuduje na něm novou rodinu Windows Server XXXX, která porazí původní Linux.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Callo  |  17. 05. 2007 11:29

no myslim, ze nic jineho cekat neslo...preci nepovi, ze rozsireni win serveru v roce 2010 bude trikrat mensi nez linux...timto vyrokem, chtel jen popichnout vyvojare ostatnio softu a managery velkych podniku...honem honem pojdte k nam preci nechcete byt v roce 2010 pozadu...a bohuzel spousta manageru, ktery maji svuj notebook za 90k k psani textu a prezentaci grafu, na toto presne slisi!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
commodore  |  17. 05. 2007 11:21

Blahopreji MS-Waicovi ke skvelemu bulvarnimu titulku.
Nebo to je dilo automatickeho bulvarizatoru titulku s prvky umele inteligence ?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 11:35

No jo. Nevyčítám panu Waicovi to, že píše o Windows, je to jeho práce a každý se něčím musí živit. Ale titulek tohoto článku zavání vizionářstvím. A kromě Julese Verna se málokomu podařilo předpovědět budoucnost v technice. A už budoucnost úspěchu konkrétního produktu už vůbec ne

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 13:32

Jiste je na to nasazen MS Bulvarized server 2006.
Je to první krok k tomu aby bylo víc serveru od MS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
commodore  |  17. 05. 2007 15:27

MS-Bulvarized Server 2006 Enterprise edition v cene 800000 Kc
Nad nim je vytvoreno komplexni sofistikovane reseni Bulvarization v 3.0, protoze jedine tak se MS-Waic stava vyznamnych hracem na poli bulvarizace a jednim z lííídrů nasazovani podnikovych bulvarizacnich systemu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
AX  |  17. 05. 2007 11:13

Jak chce dnes nekdo pocitat trzni podil, kdyz nema sanci zjistit, kolik kde serveru vubec bezi.
S kolegou se starame radove o 250 serveru s OpenSUSE a Debianem. Na nekolika z nich bezi XEN s nekolika virtualnimi servery. Ty se pocitaji jak?
Neverte zadne statistice, kterou si nezfalsujete sami a uz vubec neverte nekomu, kdo od vas chce penize!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 11:25

no a ešte otázka je čo to je "server"? Keď som si na PC spustil ftp server (sice nikdo ho nepoužíval) tak už sa stalo moje pc serverom?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
spider  |  17. 05. 2007 11:43

A statisíce lidí ani netuší, že díky nějakému svinskému softu, co někde chytli, mají taky fakticky server před sebou na stole

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 11:47

ja by som im na mieste MS vyrúbil mastné doplatky, veď ako si to predstavujú kúpiť si licenciu na desktop a používať ho ako server!!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
miklik, miklik  |  17. 05. 2007 11:06

Pro mě je zásadní problém Win serveru, že skoro pro každou hloupou aplikaci musím mít extra win server. A to hlavně kvůli restartům, pač ty aplikace při změně konfigurace a nebo nefunkčnosti chcou většinou restart OS. Což je často problém. Druhou věcí je soužití těch win apliakcí na jednom win serveru.
Na linuxu jsem schopen na jednom OS provozovat Lotus Domino, proxy, a VMWare server na kterém běží W2k3 jako domain controller. A nerestartoval jsem OS ani nepamatuji, pač v případě potřeby si restartuji je tu aplikaci.

Nevím, jestli je to chyba programátoru těch aplikaci nebo OS?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
spider  |  17. 05. 2007 11:35

Ve skutečném životě v normální firmě stejně máš na každou velkou aplikaci extra server, jednoduše proto, že je to výkonější a jednodušší a zejména bezpečnější řešení, když ti spadne HD, tak do obnovení záloh nejede jenom jedna aplikace. Když to máš na jednom stroji, stojí všechno a všichni...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vebloud, Vebloud  |  17. 05. 2007 12:55

A tohle zkus prosadit v nějáký menší firmě. Jenom za prachy na licence by tě hnali.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoB  |  17. 05. 2007 13:44

...nebo v nějaké velké firmě, kde se pro změnu probíhá migrace na velké mašiny s virtuálními počítači. A nedostatky HW - ty se řeší pomocí redundance...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
testy  |  17. 05. 2007 15:30

a kdyz mi spadne HD tak mam dalsi v RAIDu. Hlavne ze mluvis o skutecnostech v normalni firme!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ghuul  |  17. 05. 2007 17:43

Tady se ale asi nebavime o provozovani takovych veci na "desktopu" za 20k. Dnesni snaha je totiz vsechno konsolidovat a virtualizovat. Takze pak mas jednu nebo dve MASINY (tj ne pecka z nejblizsiho Wallmartu) a jedno nebo dve diskove pole. Setris prostor, udrzbu, energii a tim padem naklady. Ono totiz pokud neprovozujes zrovna extremne narocnou aplikaci ti jedna masina utahne v klidu 3-4 virtualni OS s vlastnimi aplikacemi, takze by byla hloupost toho nevyuzit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 10:56

HAHAHAHAHA..... takhle po rano .... HAHAHAHAHAHA.....
Ne uz ne.
kolikateho je? 1. ne neni prvniho dubna... ale stejne HAHAHAHA...

No ale vazne.
Pane Waic kolik to stalo? Ze se takhle zesmesnujete? Vetsi pitomost jsem neslyse. V dobe kdy pribyva Linuxovych instalaci i na Desktopu, kdy nejpouzivanejsi web server je Apache (proc ho provozovatna Win serveru fakt netusim). V dobe kdy MS kolem sebe kope (viz Balmer a jeho obvinovani).
Je takoveto tvrzeni vic nez odvazne. Nevsadil bych si na nej ani zlamanou gresli.

PS: Uz si to tu predelejte na neco co funguje, kazdou chvili nejdou poslat komentare. Mozna zkuste Linux a Apache .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 11:22

no musim sa zive zastať, ak sa počíta cena predaných licencií (za rok) tak windows na tom môže byť lepšie, resp. niekde som čital, že sa do toho počita aj cena predaného HW podľa toho aký OS na tom pobeží

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoB  |  17. 05. 2007 13:42

Tak to budou muset u Živě.cz přeinstalovat i svoje servery - např. asi nejstabilnější část Živě.cz (forum.zive.cz) běží na Debianu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 14:33

ano ano... halt ja sem nevidel ze by prave forum vracelo nejakou chybu, ovsem diskuze na MS serviku je kazdou chvili nekde v haji

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
houser55555  |  17. 05. 2007 10:20

tomu bych klidne i veril..... linux uz vsude jinde prohral a i tady se dlouho neudrzi....... jsem zvedavej linuxaci jak budete tu svou situvku vychvalovat ted kdyz nebude rozsirena ani na serveru a ani na desktopu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
misp  |  17. 05. 2007 10:24

ano, např. na serverech už není Linuc téměř vidět

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
houser55555  |  17. 05. 2007 10:27

ale to zas neee..... zatim je na serverech rozsirenej ale to dlouho nevydrzi... hold se proste linux nepovedl, je spatne navrzen, je neprivetivi, zastaraly, neinovativni.... sbohem tucnaci

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
noa  |  17. 05. 2007 10:32

Pssst, promluvil znalec!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
misp  |  17. 05. 2007 10:32

jojo, napr. pro instalaci ssh apache httpd (apt-get install apache2), javy (apt-get install java6) a vubec ten cely nepropracovany system aktualizaci, iptables, prace s uzivateli, zabezpeceni.
winsvr si muzu krasne zaplatovat a bat se, co mi zase nepojede (napr. iis).
Jojo

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
misp  |  17. 05. 2007 10:36

ssh jsem tam omylem zapomnel

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 10:33

ááá houser5555, vídim že si sa práve vrátil z Microsoft annual brainwashing meeting, tak ako bolo?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
fuyusan  |  17. 05. 2007 10:36

Anal brainwashing

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 10:49

Skoro to tak vypadá. Jinak si nedovedu vysvětlit takovéto výplody brilantní mysli

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
forcer  |  17. 05. 2007 10:40

Napriklad je co podla teba zle navrhnute? TCP/IP stack(lebo ten je na windowse fakt mizerny)?
Alebo sa ti len nepaci koli tomu, ze si pri unixoch nevyrastal a nerozumies im?
Cize.. vsetko co nepouzivas a nevies pouzivat je zle navrhnute?
Windows je jedna neznama krabica, do ktorej nemozes zasiahnut.. protokoly su proprietarne, za dokumentaciu si mozes zaplatit, ale stale ti neposkytne tolko, co zdrojovy kod.
Nehovoriac o tom ze za to chce MS peniaze. Svet sa hybe dalej, je mnoho alternativ, za ktore platit netreba.
Ver mi ze vela firiem si uvedomuje ze investicia do free/open softwaru sa im oplati ovela viac..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
nax  |  17. 05. 2007 10:47

mozna vazne nevyrostl na nixu. Ja jo, takze se asi na vec divam jinak (zacinal jsem s HP-UX). Pak prisel Windows95 a ja se poblil, pak 98 - zase jsem blil, 98SE -blil jsem trosku min. Az kolem verze 2K to zacalo trosku pripominat operacni system. XPSP2 uz docela o.k.

Nechapu system, kde se vyvojari nedokazi dohodnout ani na defaultnim adresaru pro uzivatele

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jozka  |  17. 05. 2007 11:02

na *NIXu nevyrostl zcela urcite, protoze jeste nevyrostl

Ale jinak ted chapu to vcerejsi prohlaseni v diskusi, ze dotycneho vic nastve, kdyz nejde tiskarna nez kdyz nemuze otevrit deset let stary dokument. K podobnym prohlasenim jako je to v clanku je totiz lepsi se nehlasit

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
nax  |  17. 05. 2007 10:42

vsechny vytky bych pochopil, proste ne kazdemu vsechno sedne, ale kdyz nekdo spoji slova linux a spatne navrzeny tak bud

a)pouziva Free/Open/NetBSD a je to o.k.
b)pouziva Windows a potom je to totalni magor.

Ani ne kvuli tomi Windows, ale kvuli tomu vyroku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 10:48

Ale někdo tdy chtěl tu o Červené karkulce! Čekáme!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 17:03

Nerek bych ze se linux nepovedl. Jsou oblasti kam se zase linux hodi vic jak windows. Tam kde se zvoli linux automaticky neznamena ze je windows spatnej, ale ze pokud to chces postavit na woknech musis pouzit sw teretich vyrobcu kterej je dost drahej. Nebo tam kde je Linux rychlejsi jak windows. Linux ma podle me jednu obrovskou nevyhodu ktera napomaha rozsireni woknum a to je komerce. Komercni produkt se dela tak aby byl uzivatelsky prijemnej, je tam velice kvalitni podpora. Z mojeho pohledu tohle linux nema tak zmaknute proto windows dostava cim dal vetsi podil na trhu. Proto kdyz si vyberu produkt tak v dnesni dobe sahnu po komercnich produktech ms.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Lord_Lojza  |  17. 05. 2007 21:41

zas jeden zarytej woknar :(

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
pavel  |  17. 05. 2007 10:46

all: nevim proc se takovyma lidma jako je houser55555 vzdycky nechate vyprovokovat k odpovedi. Stejne jim nejde o nic jineho nez vyvolat flame nebo ukazat jak ho maji velkeho. Myslite, ze je vase odpovedi presvedci?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 10:57

Velkého co? Jo aha. Velkého Billa na monitoru. Jinak co by mohli mít tak asi velkého ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Láďa  |  17. 05. 2007 11:01

Podle mě má jenom Astor novou identitu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoB  |  17. 05. 2007 13:37

Taky jsem překvapen, že se tu Astorek už dlooouho neobjevil.
<joke>Nedostal vycházky z Bohnic? Nebo že by měl závěrečné zkoušky na pomocné škole?</joke>

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
commodore  |  17. 05. 2007 15:37

Astor odjel na pulrocni kurz, kde se z nej stane odbornik na Unixove technologie. Chce ziskat minimalne gold certifikat od RedHatu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 16:02

Ne. Astor si koupil Windows Vista, rozbalil je a udělal tak hlasité WOW!, že se z toho dosud nevzpamatoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BrainLess  |  17. 05. 2007 13:19

Ano u nas to Linux prohrava na cele care, mame ho cca na 15ti serverech a 1x M$ Windows 2003 a to jenom kvuli tomu ze jsem linej to preklopit na linux ( ale ty vecny restarty po updatech me k tomu pomaloucku dotlaci ).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 13:57

Ja nevim kde linux prohral... vzhledem k tomu ze Linux ma rostouci podil tak je nechapu to ze prohral.
On nikdy nevedl, ale postupne se to zlepsuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
SFS  |  17. 05. 2007 13:59

Ja - ac pracuji vyhradne s technologiemi Microsoftu jen doufam, ze Linux vydrzi co nejdele - MS totiz potrebuje takovou konkurenci jako koza drbani.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
misp  |  17. 05. 2007 10:17

Asi jsem se špatně díval do kalednáře. No, nejsem si jist, ale optimismus je vzdy zapotrebi

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
madrabbit  |  17. 05. 2007 09:58

tu o cervene karkulce

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter S.  |  17. 05. 2007 09:46

"že počet instalací Windows Serveru překročí v serverovém segmentu počet instalací Linuxu a v roce 2010 dosáhne zhruba trojnásobného tržního podílu osmi milionů instalací proti 2,75 milionu" .... a v roku 2015 dosiahne windows server podiel na trhu 130 %, nie?
Inak pri týchto číslach nikdy neviem čo znamenajú, počet inštalácií, alebo počet platených inštalácií/licencií, alebo sumu za predané licencie.
Je relatívne ľahké odhadovať tržby, ale ťažké odhadovať reálne nasadenie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jirka2  |  17. 05. 2007 10:18

Taky by mě zajímalo, co to číslo znamená. Silně pochybuju, že Windows Server překoná Linux v reálných instalacích. Dnes když si kdokoliv v SOHO staví server, tak tam prdne Linux, studenty počínaje a malými firmami konče. Korporátní sféra je o něčem jiném, ale i tak si myslím, že to Microsoftu nepůjde tak hladce jak si plánuje.
P.S. Windows Server neznám, ale pokud to je jako s desktopovou verzí, která potřebuje jednou za půl roku, rok údržbovou přeinstalaci, tak bych se ani nedivil, kdyby měl WS 3x víc instalací

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Tomáš  |  17. 05. 2007 10:43

Údržbovou reinstalaci systém potřebuje, když se k němu administrátor chová jako prase.
Naštěstí existuje i spousta schopných administrátorů a proto není zase takový problém potkat servery s NT4 instalované před 10 lety a běžící více než rok bez restartu (stejně se už žádné opravy chyb které po instalaci chtějí restart na tenhle systém nevydávají ).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 10:57

zapomel jste doplnit ... ze jsou prolezle kdejakou haveti se kterou nemuze nikdo moc delat protze OS je tak deravej jako emental hozeny do mraveniste.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
spider  |  17. 05. 2007 11:29

Viděl jsi někdy skutečný pracovní server s ostrými daty běžící ve skutečné firmě, kde se něco dělá? A je úplně jedno, jestli jde o windows nebo něco jiného. To se jednou pořádně nastaví, zabezpečí a pak už to jenom funguje a automaticky zálohuje. Každý update nebo změna se nejdřív důkladně promyslí, zjistí se všechny vazby a komplikace, pak se testuje na záložním stroji a teprve potom se dělá i na ostrém stroji, ovšem po důkladné záloze kompletního systému. Takové systémy fungují dlouhá léta, nejčastějším problémem je HW závada...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ditys, Ditys  |  17. 05. 2007 13:52

Je to možné, někde v NASA to tak mají . Doufám, že vycházíte z vlastní zkušenosti, ne z informací z druhé (novinářské) ruky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 14:36

Jisteze z vlastni ruky, kdyz si vzpomenu na Win NT4 server, ktery po instalaci zaplat (od MS) pro jistotu shodil bezici antivirus a nasledne se stal utocistem pro mracna haveti, v takove mire ze bylo jednodusi smazat a preinstalovat nez opravovat jima me hruza.

Pri kazde instalaci se muselo vsechno restartovat atd.

V porovnani s Linuxem, kde reset v podstate neznate, zaplaty se instaluji pomoci jednoho prikazu a vsechno bezi bez zasadnich starosti.

Na serverech se nemusi hrat hry a tak se tam kouka vic na kvalitu OS nez na DirectX 10 .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ditys, Ditys  |  23. 05. 2007 22:08

Myslel jsem onu část: "..update se důkladně promyslí, zjistí se vazby a komplikace, testuje se na záložním stroji..." - my např. záložní (identický) stroj nemáme, stálo by to totiž hodně peněz. Vazby také nezjišťujeme, to bychom museli mít školení na úrovni testovací laboratoře Microsoftu. Tož tak

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 16:48

kooonecne, nekdo kdo opravdu vi jak to funguje, uz jsem si myslel ze zive ctou jen blazni co prispovaji do diskuzich bludy co slyseli od nakejch dalsich blaznu. Staram se o ctyri Win03 servery. Z toho jeden jsem nevidel rok. Podle poslednich informacich jede ok a na tom serveru jede router, AD, print server, jak home tak profily sam se zalohuje na externi disky a dalsi.... server si jede vlastnim zivotem sam se aktulizuje a spol. Tak prosim ostatni nerikejte bbosti ohledne win serveru. Pokud to nekdo dobre nastavi ten server se o sebe "postara sam".

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 17:28

Pokud jste si vsiml je tu rec o NT 4 coz je pradedecek toho vaseho. Mimochodem kdyz se kouknu na to co na tom vasem serveru jede tak na to vam staci i obycejny dvoulitry. Ba co dim na to nepotrebujete ani pocitac. Router, print server vam zaridi malinkata krabicka... popripade velika krabicka ktera bude cca o pulku bezpecnejsi nez tohle vase reseni. Uz jen proto ze dat na server ktery bezi jako router profili uzivatelu je zhuverilost!
A kdyz sme u toho nevideni... staram se o asi o 20 serveru s linuxem... sedim u toho doma... a jen si necham exportovat vysledky... restarty zadne neni treba, a sluzby? Na vsech bezi Apache, MySQL, POstgrSQL, mailserver, ochrana proti spamu, iptables, a par dalsich drobnosti. Krom toho ze po nich obcas hodim okem neni potreba se o ne nijak starat, aktualizace delm bez restartu a hlavne bez problemu. Uptime maji prumerne kolem 300 dni.
Az budete chti delat ramena uzkuste to na nejakeho "odbornika" jako jste vy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 18:38

Prosim vas kde tu krabicku sezenu, hned z fleku jich beru deset, omlouvam se za svoji blbost ja jsem si do ted myslel ze abych rozumne spravoval 150lidi v AD potrebuju na to win server, ale sakra o tom ze na to staci naka krabicka otom jsem nevedel PROTO VAS MOC PROSIM KDE SE TA KRABICKA KOUPI!!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 18:51

Doplnil bych ted se oba bavime o necem jinem ja mluvim o reseni pro firmy ktere potrebujou propojit pocitacovou sit. Pokud sim, ale dal budete tvrdit ze mi staci na to naka "krabicka" tak to svedci ze neznate problematiku a funkcnost active directory. Ono to umi trochu vice veci nez jen samba na linuxu. Samba je takova "krecovita" nerikam ze na ni nejde udelat jednoducha sit, to ano jde sam jsem sni pracoval. Samba = 10 spravcu, MS AD = 1 spravce co si nastavi co potrebuje a server to rozhodi na ostatni klienty. To co ja udelam na win serveru na 150klientech by vam trvalo se sambou minimalne tejden. Takze aby jsme si rozumeli. samba ma omezene moznosti toho co nabizi plnohodnotne ms reseni. Takze odpovedi typu ja to zvladnu na debianu taky neberu, pac to co delam ja by jste se z toho na debianu leda tak po... Ale takhle se muzeme hadat dal. Ja nerikam ze nasadit mysql a php na linuxu je stejne jako na woknech. Linuxu je to mnohem sviznejsi no a nakonec na FreeBSD je to rechlejsi jak na linuxu. Ale rikat ze si udelam sit na sambe bud zhovadilost nebo nevedomost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
McBig  |  17. 05. 2007 21:22

Na podobny flame moc casto neraguji, takze uz to musi byt, prosim:
1) Pravda je, ze pokud se neco nekdy nastavi, a neni to vystaveno vnejsim vlivum ci novatorstvi, muze to bezet i 100 let (dokud to proste neshori). Vtip je v tom, ze do firem chodi novi lide, znajici moderni OS, pouzivajici nove PC / Notebooky atd. Tedy siti, na kterych se "nic noveho" nedeje, je u nas VELMI MALO, ale jsou !
2) Vypada to, ze kazdy mluvi o necem jinem, jeden o koze jiny o voze - problem bude ale ve spatnem vyjadrovani. Specifikace firemni sit, je az priliz obecna !! Nebot i 1000 klientu firemni site, muze znamenat jen intranet s firemnim webovym portalem. Ona krabicka, kterou tu kolega zminoval je velmi casto levna zalezitost, pokud chcete mit print-server, nebo router, příp. jine "jednoduche sluzby".
3) Pokud pouzivate AD, je to Vas boj, treba ste v nem fakt dobry - pak neni co resit! Ale pozor na argumenty, linux ma proti win jednu zasadni vyhodu, NEOMEZUJE! Jedinym omezenim je pouze administrator ! Spravovat file-server s pravama na uplne vsechno, muzete stejne dobre na Novellu ci jinem Unixu jako na Win. Nebot opet staci jednou nastavit a hotovo. Udrzba je pak vec jina, a opet plati ze unix-like omezuje jen administratora. Ve vetsine pripadu pokud chcete klikacu aplikaci na zakazovani a povolovani ICQ ve firme, nebo klikacu automaticke instalace/update sw do klientskych pocitacu - v linuxu to lze taky. Bud to je jiz hotove, nebo si to muzete udelat sam.
4) V techto srovnavanich se zapomina ale na jednu podstatnou informaci. Admin ve win, je clovek, ktery umi instalovat / upgradovat, nastavovat a vi co dela. V unix-like je admin velmi casto i programatorem - sice nekdy jen shellovskych scriptu, ale je, a to proto, ze proste linux je pro dodelani vseliakych tahel, proste privetivejsi (viz vsechny mozne add-ons pluginy, wrappery a rozhrani pro C/C++, python, perl, sql atd)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 21:54

byl si rychlejsi

Jinak ovislink.cz nebo dalsi tam maji print serveru habakuk, routeru taky. Cenove je to za par korun, spotreba minimalni, doma to pouzivam, kde ceo spravuju tam to pouzivam, nastaveni prez webove rozhrani popripade telnet dostacuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  18. 05. 2007 10:53

Ja nebudu tvrdit ze doma taky nemam router mam wl-1120 od ovise ve ktere mam narvanej appro. Aby jsme si rozumeli ja proti linuxu nic nemam. Oboji se hodi na neco jineho, oboji vice ci mene umi to same, ale pokud beru sit kde se pouzivaji ve firme klienske stanice s woknama tak tam nenasedim jako server windows. Ale na druhou stranu nevim proc kdyz mi to nabizi ms si udelat to vsechno na jednom serveru proc bych to neudelal, server na tolik vytizenej neni aby to nezvladal. jedna budova ma takto resene, druha ma vice serveru a rozlozenou zatez na vice storju. Tim jsem chtel jen rict ze vyvracim vety nakymch chytraku ze windows neni stabini pri vice sluzbach jak to tady uz padlo. Je a jede rok v kuse bez zasahu admina. Samozrejme vim co je print server a spol, ale proc budu ty "krabicky" nasazovat kdyz mam cvelice dobre reseni uz zaplaceny v licencih. print server bych dal do firmy treba o 10 stroju. Na reseni ktere mame mi se proste tohle hodi do urcite miry, mame tak tiskarny ktere nestoji 10k ale kazda je po 500k, jsou opravdu brutalne vyuzivany ti tiskarny jedou nonstop. Ono si hodit na 100mbit linku ovis je proste blbost. Znovu to shrnu na web aplikace typu php+mysql samozrejme linux, na sit ala windows, windows server. Proto take se ma stoupat prodej win serveru. Z prosteho duvodu do firem se cim dal vic nasazujou tydle servery z tech duvodu ktere jsem popsal. nebo taky se dost zacina programovat web aplikace v .net. At chceme nebo nechceme tydole ovlivnuje trh s os na serverech ten kdo tvrdi ze ne 1, lze 2, nezna tu problematiku

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
McBig  |  18. 05. 2007 11:04

Prominte, ale tiskarnu za 500k pripojujete k win serveru, aby vam delal print server pro tu tiskarnu ? :O To je nejaka 2000covka jehlickova ? Ja jen ze bezne takto drahe tiskarnu uz davno mivaji velmi kvalitni print server, vcetne autorizace treba proti AD /Ldap. Tj, oni si sami delaji print server (UTP port i SW proste maji v sobe). Suma sumarum, neni technologie, ktera by se nedala nasadit na lin server - sambou a AD pocinaje, pres vetsinu serverovych aplikaci po exchange konce. Otazkou je, zda takove reseni obecne, je vhodne pro 150 - 1500 uzivatelu! skoro bych si odvazil tvrdit ze nikoli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  18. 05. 2007 13:31

Priznavam napojenou na AD ji nemame primo to je fakt. Je to toshiba estudio 2100 ma v sobe print server ma v sobe. Tusim ze tam je naka samba. Bohuzel print server se nepodarilo korektne rozjet ( mozna moje chyba mozna by pomohl upgrade fw, neresil jsem pokud jede na stavajicim reseni nemam duvod to menit) Dobra ale pokud mate zajem nasadit toto reseni na linux, urcite bude firma mit mnohem vetsi naklady nez na nasazeni na ms produktech. Profiku co zvlada na takove uriovni linux mezi name zase tolik neni a ti co jsou si nechaji hodne zaplatit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
McBig  |  18. 05. 2007 15:02

Ano, linuxovi profici sou preci jen drazsi nez windowsovi, podle nekterych studii je to i proto, ze toho proste znaji a zvladaji daleko vic (coz je logicke). Otazkou pak je, zda se firme vyplati zaplatit jednou slusnej balik a pak fungovat s nepatrnou a levnou udrzbou, nebo platit na zacatku mene, ale v provozu o to vice (tj, aktualizace atd, mohou byt v linuxu pro klienta o moc levnejsi.
A jeste jeden priklad z praxe, Newyorská burza oznamila ze prechazi na Linux, a to prave pro to, ze to bude ve vysledku levnejsi. Ono totiz je dulezite, aby investori nekoukali priliz kratkodobe (coz se v praxi deje velmi casto).
Nicmene samozrejme je pravda, ze stredni firma bude chtit co nejvice muziky za malo penez. Otazkou je na ukor ceho ji ziska.
A jeste posledni priklad z praxe, pani (skoleni M$) it profesionalove v takove cekse sporitelne preventivne restartuji vsechny sevrery kazdy tyden.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 17:10

Právě takový server jsem si teď objednal. Je pro malou kancelář (5 klientských stanic). Soft RAID1,
2x500 GB. To vše za 13800 Kč bez DPH. Debian je zadarmo ..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 18:33

hmm rozdil je ze nam na tom jede 150klientu a server stal 120k

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
p  |  18. 05. 2007 00:22

že bych se taky pochlubil? 20 pc (všechno xp pro, cpu 1,5GHz a více, 512MB ram a více) a server (domain controler, plocha, dokumenty, ... na serveru)? Celeron 300MHz. OS domain controleru - free klon RHEL 4. Když jsem se ptal kdy budou měnit server, že by nový docela použitelný stál určitě pod 20kKč, tak odpověď byla, že dokud ten stávající bude fungovat - rychlost je prý pro kancl práci víc než dostačující.

p.s. centrální instalace software a nastavení je zatím semi automatická - je potřeba ručně spustit na každé stanici skript. ale to je jen to, že to zatím tak je jednodušší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
p  |  18. 05. 2007 00:26

a ještě dodtek. pro 50 pc to funguje velmi podobně, akorát pravda ten server je trochu výkonější a s raidem. samozřejmě sw - na opravdu hw raid prachy nejsou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  18. 05. 2007 09:27

Jste lepší, no. 150/120 = 800 Kč na klienta, my 2760 Kč na klienta No, ve velkém je to vždy výhodnější

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ivan2  |  17. 05. 2007 11:35

Pokud se dobre pamatuju, tak WinNT vydrzi bezet max. 42 dnu. Pak jim pretece nejakej citac v ovladaci pro seriovej port a rebootujou se.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
spider  |  17. 05. 2007 11:37

Server je něco jiného než desktop.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 14:41

Jenze WIN NT4 v podstate jako desktop v podstate neexistuje

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jozka  |  17. 05. 2007 14:44

Slo by to rozvest? Nezpochybnuji, jen jaksi nechapu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 17:30

No Zatimco Win 2000 napriklad meli verzi, small busines, profesional, server atd.

WIN NT4 byli pouze koncipovane jako server, nebyla zadna desktopova verze, jen verze ktera mela o neco mene funkci (IIS atd.)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zbynek  |  19. 05. 2007 20:16

Windows NT4 Workstation - ze se to u nas moc neujalo neznamena, ze to skoro neexistuje. Jsou to v podstate jedine Windows, ktere jeste pouzivam.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Luki  |  17. 05. 2007 12:03

Nezastavam se nijak Windows, ackoliv zrovna u NT je to ode mne ponekud nespravedlive, ale vyvedu te z omylu:Nez jsme na natlak materske spolecnosti migrovali do AD prostredi, bezne jsme mivali uptime mnoha NT serveru v radech stovek dnu :P
Nic tak nerozbitneho uz nikdy pred ani po M$ nevyrobil.

L.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peppa  |  17. 05. 2007 14:58

to je pikačovina, to byly Windows 95. Windows NT 4.0 tímto problémem (u 95 řešitelným záplatou) netrpěly.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Radim  |  17. 05. 2007 12:02

u NT4 možná, ale u nás ve firmě se používá 2003 Server a ten potřebuje pravidelně restartovat kvůli aktualizacím, což je dle mého názoru největší nevýhoda tohoto serveru.

představte si, že něco kopírujete na FTP v USA a najednou se to přeruší, kvůli tomu že se musí restartovat server, MS vydal aktualizace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
netmaster  |  17. 05. 2007 13:29

No kdyby nebyl "admin" trotl , tak to resne v noci nebo brzo rano.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jozka  |  17. 05. 2007 13:47

No, admin treba trotl neni a resetuje to v noci. Uz jsi slysel o necem, cemu se rika "casovy posun"? Taky volas lidem do statu odpoledne a divis se, proc jsou nevrli?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
anton  |  17. 05. 2007 18:56

V naší firmě se všechny Win servery restartují automaticky každý den o dvanácté. Restart trvá méně než 10 minut. Jednou týdně je navíc ještě velký restart, ten trvá někdy až 6 hodin (většinou tak dvě). To se dělají nějaký úpravy a hlavně zálohování dat. Blbý je, že restarty jsou během pracovní doby. U linuxovejch serverů restarty nejsou potřeba.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 19:24

Tak to je mi vas lito, my stim takove problemy nemame

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peter Lehotsky, Peter Lehotsky  |  22. 05. 2007 12:54

Koukam ze neni nad windows reseni a kvalitni widlo adminy .

Za 10 minut v poradnem serveru neprobehne ani inicializace diskoveho pole a ne jeste boot systemu .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ditys, Ditys  |  23. 05. 2007 22:32

Dávám hlas, že to stihne

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vlastimil Waic, Vlastimil Waic  |  17. 05. 2007 11:00

Asi nejsem kdokoliv. Mám na serveru v SOHO Windows Server 2003. Nemyslím, že by potřeboval údržbovou přeinstalaci, ve skutečnosti těch půl roku samozřejmě ustojí i bez restartu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
edois  |  17. 05. 2007 11:37

omlouvam se za offtopic, ale muzete se na ten server prihlasit z mobilu(ktery umi javu a ma gprs) do prikazove radky, upravit konfiguraci (napr.) weboveho serveru a restartovat ho? docela by me zajimalo, jestli to ve windows jde, jak a kolik to stoji...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
misp  |  17. 05. 2007 12:12

Stačí instalovat w2003svr pod vmware na Linuxu ale nevím, jestli jde upravit cfg IIS někde v cfg. souboru.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
edois  |  17. 05. 2007 13:31

ja se bojim, ze konfiguracni soubory jsou pro microsoft zastarala vec (ono orientovat se v registerech a zalohovat je je prece daleko jednodussi :))))

a asi jsem trosku blbe napsal tu otazku - jak to udelat JEN s windows plus pripadnym jednim pridavnym programem?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
SFS  |  17. 05. 2007 13:57

Je to presne obracene - zastarale jsou registry - MS prosazovana cesta je textovy XML soubor.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
jozka  |  17. 05. 2007 14:29

Joj, tak u MS uz konecne objevili kolo? Skoda, ze jsem linej, ale kdo chce, muze si prolizt flejmy tak pet, sest let stare, kde se tvrdi, ze nejake pofiderni textaky jsou stovky let stara a nemoderni zalezioist a registry rulezzzzz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Dalibor  |  17. 05. 2007 17:23

jj, nějaký Péťa tvrdil, že pracovat v textové konzoli je ve 21. století anachronismus a že to do moderní společnosti nepatří

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 14:30

Konfigurace IIS je uložena v tzv. metabázi. Verze 4.0, 5.0 a 5.1 (Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP) měly tyto metabáze uloženy v binární podobě. Verze 6.0 a 7.0 (Windows Server 2003, Windows Vista) mají metabázi uloženou v podobě XML souboru (včetně schematu metabáze). Pro dřívější verze se dalo využít skriptování např. pomocí VBScriptu a COM rozhraní k metabázi (pár "sample" skriptů je v "defaultní" instalaci IIS). V nových verzích můžete editovat XML soubor přímo. Pro skriptování lze nově využít i Windows PowerShell. Skripty se samozřejmě dají pouštět z příkazové řádky, nástroj na editaci xml pro tento režim byste si musel najít nebo napsat.
Více o metabázi např. na:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/0b55b4ca-bd04-45e5-9cfc-c0933496d7cb.mspx?mfr=true
Restart www serveru z příkazové řádky provedete pomocí příkazů "net stop w3svc" a "net start w3svc". Musíte mít k tomu práva administrátora.
Až na ten XML editor je vše již ve Windows a nestojí to nic navíc.
Komunikace s Windows Server 2003 funguje například pomocí protokolu telnet, ale přenos by se měl raději šifrovat. Ale asi existují i další možnosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 14:39

aha takze zakladni funkcnost kazde Linuxove distribuce uz ma dnes MS zmaknutou. Otazka zni kdy dozene to ostatni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 15:13

Tak nevím. Tenhle konkrétní scénář bylo možné relizovat už tak před osmi, devíti lety na NT 4.0 serveru (osobní zkušenost). Takže nerozumím, co přesně máte na mysli tím "dnes".
Mám za to, že Microsoft se nesnaží "zmáknout základní funkčnost každé linuxové distribuce". Spíš se orientuje podle potřeb zákazníků. A ne v každém případě zákazníci MS požadují to, co je samozřejmostí na Linuxu nebo Unixu (např. zvládnout většinu administračních úkonů na příkazové řádce). Filosofie práce s Windows a s Unixem jsou prostě rozdílné.
Ale mám neodbytný pocit, že to dobře víte a nemá vůbec cenu o tom diskutovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
grovik, grovik  |  17. 05. 2007 15:21

on je problem trosku nekde jinde.
Napriklad kdyz chci opravovat konfiguraci tak musim komplikovane editovat jakou binarni zalezitost abych zmenil nastaveni, popripade se pripojivat a klikat to mysi.

Kdyz je snazsi otevrit textovej soubor a napsat tri znaky. A kdyz to chci delat destrkat pouziju cp a je to

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 16:09

Rozumím. Nemusíte ale komplikovaně editovat nějakou binární záležitost. Má to rozhraní, pomocí kterého se to dá naskriptovat. Napíšete si prostě skript, který třeba vytvoří virtuální adresář, nastaví žádaný způsob a destinaci logování, přiřadí přístupová práva, upraví MIME typy, nakonfiguruje nastavení aplikačního poolu, specifikuje úvodní dokument a zakáže nebo povolí typy dynamických stránek. Můžete si to vymazlit, jak chcete. Ve finále si to pak spustíte a v parametrech mu předáte to, co chcete variabilně navolit (třeba jen název toho adresáře).
Pokud je to nějaká jednorázová záležitost, vyexportujte si metabázi (nebo její část) do XML souboru, stáhněte k sobě, napište ty tři znaky, zkopírujte a naimportujte zpět, restartněte web server.
Jen je potřeba se to naučit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
me  |  18. 05. 2007 01:18

konfigurace v textovych souborech ma jeste jedno kouzlo. Velmi snadno lze porovnat dve rozdilne konfigurace, bud z ruznych sroju, anebo verzi pred updatem a po updatu (nova verze sw muze mit nove vlastnosti, tedy pridavat konfiguracni moznosti).

Dalsi vyhodou konfigurace pomoci textovych souboru je moznost pridavat komentare; vetsina konfiguracnich souboru ma podporu pro komentare. Lze si tak poznament proc je nejaka volba nastavena jak je, pripadne zvyraznit proc je neco nastavano jinak nez je bezne, pripadne kdo a proc provedl zmenu konfigurace. Dobre okomentovany konfiguracni soubor znacne usnadni zivot...

Jeste me napada jedna vyhoda, konfigurace v textovych souborech lze snadno spravovat pomoci suystemu pro sparvu verzi (RCS, CVS, SVN, atd). Lze pak velmi snadno zjistovat zmeny v systemu, pripadne se i vracet ke starsim verzim.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
testy  |  17. 05. 2007 15:25

No nevim, ale mam za to, ze MS jde ve stopach Linuxu. Zaklada powershel, nove verze serveru budou moci byt bez gui atd. atd.
Proste stara architektura unix byla dobre udelana a proste funguje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 15:40

V jádru máte pravdu a souhlasím s Vámi. MS přebral, přebírá a přebere některé věci z unixového prostředí, což je dobře. Stejně tak jako v opačném směru (tedy spíš u Linuxu). Jen jsem se snažil vysvětlit, že to nedělá kvůli abstraktní snaze "dohnat a předehnat" nebo "tohle je na Unixu už několik let", ale proto, že to zákazníci a uživatelé potřebují (a znají odjinud).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Peppa  |  17. 05. 2007 15:04

Skvělé, ale přenést konfiguraci IIS na jiný stroj zkopírováním toho XML souboru nelze.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 15:22

Proč by to nešlo ? Je potřeba se ovšem nejdřív podívat do dokumentace a trochu se vzdělat. Metabázi lze vyexportovat do XML souboru a následně importovat na jiném stroji s tím, že je nutné změnit pouze příslušné informace o stroji a systému.
Více třeba na:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/0b55b4ca-bd04-45e5-9cfc-c0933496d7cb.mspx?mfr=true

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Sam  |  17. 05. 2007 15:28

Oprava odkazu:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/637e4ec0-d9ef-4115-935b-47087870e01a.mspx

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Vlastimil Waic, Vlastimil Waic  |  17. 05. 2007 14:35

Jde to i rovnou na plochu. http://www.shapeservices.com/en/products/details.php?product=rdm&platform=midp2

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
BoB  |  17. 05. 2007 15:19

Hmm, dalších 35 dolarů za řešení, které je opět založené na RDP (což je protokol dost náročný na pásmo).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
aton  |  17. 05. 2007 16:51

Umi to windows mobile, je tam terminal klient

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Joker, Joker  |  17. 05. 2007 12:38

"Asi nejsem kdokoliv."

To možná nebyl ten nejlepší příklad reprezentativního vzorku
Kdybych měl říct jednoho člověka tady ze Živě co by na ten server určitě dal Windows...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pinky  |  17. 05. 2007 14:12

LOL, konecne me dneska nekdo rozesmal
To myslis jako Vlastimila "Widle" Waice?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Windle  |  17. 05. 2007 19:25

Neboj i nase firma prechazi na linux dokonce i klasicke zivatelske stanice a uzivatele si docela rychle zvykaji jde jen ot o ze je tam jine tlacitko start je stabilnejsi a je jednodussi pristup na uzivatelskou stanici....... takze neni co resit a navic firma usetri spousty penez ktere opravdu da svym zamestnancum na vyplatu samozrejmne jen cast ale i to potesi lepsi nez zivit MS

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Pinky  |  17. 05. 2007 09:37

Mozna je ten server tak pomaly, ze soucasny jeden server s 2003kou bude muset nahradit pet serveru s 2008ckou

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
LLL  |  17. 05. 2007 09:47

V roce 2010 pobezi na Linuxu i Zive :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
kaliméro  |  17. 05. 2007 10:50

Fórum.zive.cz už běží na linuxu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
michal  |  17. 05. 2007 20:56

Estonia's defense minister says Kremlin involvement possible in cyberattacks !!!
http://jaknatoo.blogspot.com/2007/05/estonias-defense-minister-says.html

nevideli jste nekde o tom neco podrobnejsiho v cestine???

Diky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Joker, Joker  |  17. 05. 2007 12:03

No hlavně aby vyměnili redakční systém.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor