Vyznejte se v noteboocích: Sony, Fujitsu a Packard Bell

Označení notebooků skrývají nejedno tajemství. Udělejte si pořádek v označování modelových řad, tentokrát u značek Sony, Fujitsu a Packard Bell.

Náš malý seriál s přehledem modelových řad notebooků jednotlivých značek zakončíme přehlídkou strojů z dílen výrobců Packard Bell, Sony a Fujitsu. Udělejte si přehled o noteboocích všech značek, ať můžete vybrat ten nejoptimálnější stroj pro vás, či vaše známé.

Packard Bell – levný styl

Značka Packard Bell patří pod Acer, ale není tak prezentována a při nákupu se to běžně ani nedovíte. Na trhu je přibližně rok a půl a moc se toho za tu dobu nezměnilo. Všechny série jsou identifikovány slovem EasyNote, za kterým následují písmena popisující typ notebooku a dále čísla a písmena identifikující konkrétní konfiguraci.

Řadou nejmenších modelů je Butterfly XS s jedinou konfigurací s 11,6" displejem s rozlišením 1 366 × 768 bodů a procesorem Intel Celeron SU2300. Zajímavostí u takto malého notebooku je vestavěná optická mechanika, potěší možnost 3G modemu a výdrž dosahující hranice osmi hodin. Volit můžete z černého a červeného barevného provedení. Stejně velké nebo o palec menší jsou nabízené netbooky. Ty jsou označené Dot S (displej 10" a klasický Intel Atom) a Dot M/U (11,6" a dvoujádrový Intel Celeron).

packardbell17.jpg
Za velké multimediální centrum nemusíte zaplatit moc peněz, Packard Bell řady LM seženete okolo 20 000 Kč

Pro časté cestování se zachováním obstojné ergonomie je vyhrazena řada NM. Displej o úhlopříčce 14" vybavený diodovým podsvícením, tenké provedení notebooků a váha lehce přes dvě kila tomu jasně nasvědčují. Ani výkon nebude chybět, modely řady NM jsou poháněny procesory Intel Core i3 nebo i5, obsahují 4 GB operační paměti a u některých najdete i dedikovanou grafickou kartu.

Nejprodávanější domácí a multimediální notebooky výrobce sdružil do sérií TM a TK. Tyto řady jsou si podobné nejen zaměřením, ale také velikostí displeje (15,6") a použitými materiály. Obecně jsou výkonnější a dražší modely v řadě TM, setkáte se s procesory Core i3 a i5, a krom integrovaných grafických adaptérů seženete také modely s AMD Radeon HD 5470 nebo nVidia GeForce GT 320M. V řadě TK najdete spíš procesory Intel Pentium Dual Core nebo Athlon II, ani zde však není výjimkou výkonnější grafická karta.

easynote-Butterfly-xs-12_hd.jpg
 
Nejmenší modely Packard Bell jsou ukryty v řadě Butterfly XS; displej má sice jen 11,6 palců, parametry ale nejsou typicky netbookové

Pokud je vám 15,6" displej málo, podívejte se na modelovou řadu LM, která označuje velké přenosné počítače se 17,3" displejem s rozlišením 1 600 × 900 bodů a kombinací matné a lesklé povrchové úpravy šasi. Na HD filmy z volitelné Blu-Ray mechaniky jistě bude stačit Intel Core i3 nebo i5, případně AMD Athlon II. Sháníte-li velké domácí multimediální centrum se zajímavým designem, bude úplně stačit, když si připravíte částku kolem 20 000 Kč.

Sony vzbuzuje emoce

Všechny notebooky značky Sony nesou pojmenování Vaio a jsou rozděleny do šesti modelových řad. Označení má vždy tvar VPCXXYYYY, kde XX je právě písmenné označení příslušné řady. Ty se liší úhlopříčkou displeje, ale také dostupnými rozhraními a cílovou skupinou zákazníků.

Ty nejmenší kousky naleznete v řadě M, která označuje netbooky a ukrývá dva modely, lišící se pouze posledním písmenem označení a barvou šasi. Můžete mít černý nebo bílý netbook s procesorem Intel Atom N470, 10,1" displejem a jedním gigabajtem operační paměti.

vaioE.jpg
V řadě Sony Vaio E jsou mimo jiné notebooky v netradičních barevných provedeních, jako je tyrkysová, růžová, čistě bílá nebo křiklavě zelená

Malé multimediální notebooky řadí Sony do série Y, ve které je aktuálně připraven jeden model, označený jako VPCY21S1E/SI. Pohání jej procesor Intel Pentium U5400 s nízkou spotřebou a k dispozici máte čtyři gigabajty paměti. Displeje celé řady Y mají velikost 13,3". Toužíte-li po multimediálním stroji větších rozměrů, pak je pro vás určena řada F. Displeje mají úhlopříčku 16,4" a zobrazují plné HD rozlišení. Jednotlivé notebooky se pak liší použitým procesorem (Core i5-520M až Core i7-740QM), velikostí operační paměti (4 nebo 8 GB) a kvalitou použitého displeje.

Nejpočetnější domácí řada co do počtu modelů nese označení E. V ní obsažené notebooky ale nejsou tak různorodé, jak by se mohlo na první pohled zdát. V nabídce jsou velikosti 14", 15,6" a 17,3" a na některých 15" modelech můžete mít i plné HD rozlišení. Displeje jsou vybaveny LED podsvícením a seženete jak modely s dedikovanou grafikou, tak i s tou integrovanou pro kancelářskou práci. U 14" notebooků řady E můžete volit z několika netradičních barevných provedení včetně tyrkysové nebo růžové. Výhodou je také povrch odolný proti poškrábání.

vaioz.jpg
Požadujete-li nejvyšší výkon v kompaktním balení, sáhněte po Sony Vaio řady Z, ale připravte se na cenu okolo hranice sta tisíc korun

Mezi všemi multimediálními notebooky nabízí Sony i řady S a Z, určené pro firemní segment. Všichni zástupci těchto řad jsou vybaveni výkonnými procesory Core i5 nebo i7 a 13,3" displejem, který se liší svým rozlišením. U řady S je to 1 366 × 768 bodů, v řadě Z máte na výběr mezi 1 600 × 900 a 1 920 × 1 080 bodů. Všechny modely VCPS i VPCZ jsou vybaveny 3G modemem a čtečkou otisků prstů, řada Z pak nabízí možnost SSD disku o kapacitě až 256 GB. Těšit se můžete také na kvalitní šasi z hořčíku nebo karbonového vlákna, za to ale zaplatíte cenu okolo 90 000 Kč.

Fujitsu bez zbytečných výstřelků

Fujitsu nabízí dvě základní řady Esprimo Mobile a Lifebook, doplněné o profesionální modely Celsius a Stylistic. Úplně samostatně je postavený netbook M2010 s Atomem N280 a matným 10,1" displejem, který sice v nabídce zůstává, ale sehnat jej už je téměř nemožné, stejně jako celou domácí řadu Esprimo Mobile. Ta se sloučila se sérií Lifebook, která je teď vlastně mixem domácích a firemních počítačů.

celsius.jpg
Mobilní pracovní stanice s plným HD rozlišením a profesionálními grafikami nVidia Quadro jsou u Fujitsu v řadě Celsius

Aby v označení zůstal zachován nějaký systém, vyčlenili ve Fujitsu Lifebooky řady N, A a P pro domácí použití. Nejmenší zástupce obsahuje řada P a jejich parametry tvoří displej o velikosti 11,6" s LED podsvícením, ULV procesory Intel, speciální povrchová úprava odolná proti poškrábání a hmotnost pod 1,5 kg. Řada A zahrnuje oblíbené domácí 15,6" modely v nejrůznějších výbavách i cenových třídách. Všechny modely mohou být osazeny procesory Core i7, u některých pak najdete volitelný 3G modem nebo Blu-Ray optickou mechaniku. Pro hraní starších her jsou určeny modely s přídomkem GFX, které obsahují dedikovanou grafickou kartu.

Lifebook řady N je největší v nabídce a jeho displej má na úhlopříčce 18,4" rozlišení 1 680 × 945 bodů. Je přímo cílen na zábavu a multimédia, a proto jsou dražší konfigurace vybaveny Blu-Ray mechanikou a grafickou kartou nVidia GeForce GT 330M. Samozřejmá je možnost procesorů Intel Core i7.

Mezi pokročilé firemní nástroje řadí výrobce série T, S a E. Písmeno T označuje tablety s otočným displejem do velikosti 13,3". Navolit můžete konfiguraci s 3G modemem, čipem TPM, snímačem otisků prstů nebo zabezpečením proti následkům krádeže Computrace. Podobnou výbavu s výjimkou dotykového displeje můžete mít v řadě S a navíc s možností o palec většího displeje. Další palec navíc (na celkových 15,4") přidává řada E, kde navíc najdete i modulární šachtu, ve které můžete v případě potřeby vyměňovat například optickou mechaniku za přídavnou baterii.

lifebook.jpg
Dříve bylo dělení složitější, dnes obsahuje řada Lifebook jak domácí tak podnikové modely

Nejvyšší výkon, profesionální grafiku nVidia Quadro 880M, čtečku karet SmartCard a 8 GB paměti nabízí řada Celsius, jejíž modely představují mobilní pracovní stanice. Hledáte-li pravý opak, podívejte se po řadě Stylistic. Možná vás v ní zaujme malé UMPC bez klávesnice s 64 GB diskem SSD.

Tímto článkem končí minisérie předvánočních přehledů modelových řad notebooků. Věříme, že máte jasněji, a že jsme alespoň některým z vás pomohli v orientaci na zapeklitém trhu mobilní počítačové techniky.

Váš názor Další článek: Jak funguje DDoS, hlavní zbraň kyberválky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,