Vyzkoušejte si své programy na 2quibitovém kvantovém čipu zdarma

Kvantové čipy jsou stále ve fázi výzkumu, k dispozici jsou ale už více než 512quibtové čipy, které v některých oblastech výpočtů dokážou oproti klasickým procesorům nabídnout řádově vyšší výkony.

TIP: Kvantový počítač se utkal s dnešními procesory. Zvítězil?

Bristolská univerzita (QCloud) má k dispozici již několik druhů jednoduchých kvantových čipů, momentálně vyvíjí 6quibitové a 8quibitové modely. Jeden ze starších 2quibitových modelů se tým rozhodl uvolnit do cloudu pro ostatní programátory, kteří by se normální cestou ke kvantovým čipům nedostali.

K dispozici je simulátor přímo na webu a na stránkách je i tutoriál, který vás provede základními vlastnostmi při programování pro tento kvantový optický čip. Čip využívá dva letící fotony skrze optické kanály, kde jsou kvantově provázané (vzájemná korelace) a měření jednoho tak ovlivní i druhý.

dn24159-1_300.jpg
2quibitový kvantový optický čip bude od zítra k dispozici přes cloud zájemcům o kvantové experimenty

Pokud vám experimenty v simulátoru už nebudou stačit, můžete požádat o povolení k připojení k reálnému čipu, který je umístěn v laboratoři. Můžete tak nechat běžet své programy a výsledky vidět přímo přes internet.

 2013-09-19 v 13.03.13.png
Simulátor na webu Bristolské univerzity

Zatím je k dispozici pouze zmíněný simulátor, přístup k 2quibitovému čipu bude otevřen od 20. září a pak budete moci třeba v autobuse na svém mobilním telefonu ladit svůj experiment pomocí kvantové optiky. Nezní to úžasně?

 

Diskuze (14) Další článek: Zemřely největší osobnosti počítačových her a zvuku, Yamauchi a Dolby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,