Vyzkoušejte si, co umí umělá inteligence od Microsoftu

Google nedávno uvolnil svoji umělou inteligenci TensorFlow a patří ke špičce v oboru. Svůj systém strojového učení má ale i Microsoft a už jej dávno nabízí. Vyzkoušejte si jej v praxi.

Když se vás zeptám, jakou softwarovou firmu si spojíte s umělou inteligencí a strojovým učením, nejčastější odpovědí bude asi Google, který své technologie dokáže prodat veřejnosti a především je prakticky používá v hromadě svých služeb. Nedávno ji pak uvolnil v rámci open source projektu TensorFlow.

Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jak kvalitní výsledky podává v praxi – za zmínku v tomto směru stojí především jeho strojový jazykový překladač, který má k ideálnímu stavu ještě ohromný kus cesty, ale Google na tomto poli přesto patří k těm, kteří prošlapávají cestu ostatním.

Jenže internetová jednička z Mountain View samozřejmě není jediná. Strojovým učením se masivně zabývá také Facebook, který má dnes k dispozici možná ještě zajímavější data než Google, a takové IBM nebo Microsoft se na něm pokoušejí i přímo vydělat.

V případě IBM to je její systém Watson, který před lety porazil lidské protihráče v americkém originálu znalostní hry Riskuj a nyní se jej pokouší výrobce přetavit z garážového experimentu do skutečného byznysu takovým způsobem, aby mohl Watsona nabídnout prakticky všem jako internetovou komerční službu Watson Analytics.

Stejným směrem se dívá také Microsoft. Různé prvky umělé inteligence používá už roky – Cortana je toho zářným příkladem, ale chce ji nabídnout také jako komerční službu v rámci technologie Azure.

Umělá inteligence od Microsoftu se jmenuje Project Oxford a už dávno neexistuje pouze na papíře, ale je k dispozici pro vývojáře jako služba. Pro tyto případy na webu projektu najdete také několik praktických ukázek a Microsoft v minulosti připravil i několik jednoduchých webů pro širší masu.

Mymoustache.net

Nejnovějším dítkem Oxfordu je web MyMoustache, který používá technologii detekce obličeje. Stačí nahrát fotografii s knírkem a Microsoft jej ohodnotí. Pokud žádný nemáte, alespoň jej nakreslí tam, kam patří.  Web vznikl v souvislosti s charitativní akcí Movember a leckomu může připadat jako drobná blbinka (kterou nesporně je), ale jde především o technologii v zákulisí, podobný experiment totiž může na Oxfordu v rámci hostingu Azure postavit prakticky každý vývojář

327636098 608734431
MyMoustache se pokouší změřit váš knír, anebo jej alespoň nakreslí. Za zdánlivou blbinou se skrývá složitá analýza fotografie.

How-old.net

Dalším spíše zábavným experimentem, který opět využívá detekci obličeje od Microsoftu je web How-old.net. Stačí nahrát fotografii a stroj se pokusí rozpoznat vaši základní charakteristiku počínaje pohlavím a konče věkem. O drobném webu jsme už psali s tím, že nepodává moc dobré výsledky. Nicméně člověk není o moc chytřejší, což Microsoft doložil tím, že web rozšířil i o komunitní odhad věku, kdy se vás pokusí ohodnotit ostatní na webu. Odchylka oproti stroji není příliš velká.

637945244
Microsoft se spletl o pouhé dva měsíce

Detektor emocí

Další ukázky schopností A.I. od Microsoftu najdete přímo mezi příklady pro vývojáře. Microsoft se například pokusí detekovat i míru základních emocí. Když nahrajete vlastní fotografii třeba z webkamery, Oxford číselně vyjádří sílu jednotlivých emocí.

772465466 160100754
Detektor emocí není příliš přesvědčivý. Zkuste to sami a možná získáte lepší výsledky.

Rozpoznání textu

Automat od Microsoftu si poradí také s OCR a tedy rozpoznáním textu na fotografii v několika jazycích včetně češtiny.

514864273 510665756
Rozpoznávání textu funguje nejlépe s angličtinou, i když v seznamu jazyků je i čeština

Ten správný ořez fotky

Další specialitou Oxfordu je hledání správné kompozice a ořezu. Stroj tedy analyzuje vstupní snímek a podle pravidel zlatého řezu navrhne ideální ořezy pro různé poměry strana formáty. Pokud bude na fotografii jednoduše rozpoznatelný objekt, poradí si s ořezem poměrně dobře a vytvoří různé návrhy miniatur.

399642245
Tato funkce má sloužit k inteligentnímu generování malých náhledů, aby na nich zůstalo to podstatné.

Komplexní analýza obrázku

Pokud všechny tyto analýzy propojíte, Oxford může provést kompletní audit fotografie. Nejprve popíše jeho základní charakter – tedy jestli je to fotografie, skica aj. Pak se podívá na barevné podání a nakonec na obsah. Když ve snímku objeví osoby, odhadne jejich věk, pohlaví a dokonce i to, jestli se nejedná třeba o choulostivý obsah pro dospělé. V praxi si tedy můžete vyzkoušet něco podobného, co používá třeba Facebook při analýze nahrávaných fotografií, kdy se rozhoduje, jestli se nejedná třeba o nepovolenou pornografii.

228883017
Komplexní analýza obrázku v praxi

Strojový textový korektor

Oxford si nakonec vedle obrazu poradí také s textem a jeho korekturou.  Microsoft tedy nabízí opravu chyb jako službu, ačkoliv český text opravit spíše neumí. S angličtinou si ale poradí a vzhledem k tomu, že jeho Office má i propracovanou korekturu češtiny, mohla by to být jen otázka času.

42150897
Strojový jazykový korektor jako služba

Microsoft se tedy v relativní tichosti snaží prosadit jako univerzální služba pro všemožnou analytiku, všechny tyto technologie totiž může použít vývojář v rámci služeb Azure. Mohl by nad nimi postavit třeba webovou službu pro analýzu fotografií, případně systém pro přepis hlasu na text, protože i s tím si Microsoft poradí, ačkoliv čeština mu v nabídce zatím chybí.

Diskuze (16) Další článek: TSMC bude první testovací vzorky 10nm čipů vyrábět už příští rok

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,