Vyždímejte z notebooku maximální výdrž

Prodlužte výdrž svého notebooku vhodným nastavením Windows, optimalizací výkonu a jinými nástroji. A co případně koupit, když už jen rady nestačí?

Notebook má obrovskou výhodu ve své přenositelnosti, ale druhou stranou mince je omezená výdrž chodu na akumulátor. Výdrž se dá přitom razantně prodloužit pouze vhodným nastavením systému a uváženým používáním…

Pod vládou Windows

V ovládacích panelech naleznete položku Možnosti napájení. Základem efektivního nakládání s elektrickou energií je mít nastavený režim Rovnováha, který bude efektivně používat systémové zdroje podle vytížení systému a například tak sníží frekvenci procesoru, pokud zrovna nepotřebujete maximální výkon.

nap1.jpg
Možnosti napájení ve Windows

Podrobnější nastavení je přístupné například přes odkaz Nastavení režimu spánku. Pokud vyloženě nepotřebujete mít pořád zapnutý displej, určitě si nastavte vypnutí displeje na co nejnižší čas, tedy jednu minutu. V případě potřeby se displej rozsvítí během sekundy a můžete okamžitě pracovat. Úplně zapomeňte na spořič displeje – pokud chcete výdrž, tak místo něj nastavte právě vypínání displeje.

S tímto souvisí i nastavení jasu displeje, s menším jasem je výdrž o dost delší a to výrazně. Pokud zrovna pracujete v nepříliš osvětleném prostředí, jistě vám postačí minimálně poloviční jas. Snížení nebo zvýšení jasu je otázkou několika sekund, protože většina notebooků má pro tuto funkci již připravené funkční klávesy. Pokud software dodávaný od výrobce notebooku umožňuje i snížení obnovovací frekvence zobrazovače, snižte ji až na 40 Hz.

Při krátkých prodlevách v práci nenechávejte počítač zapnutý, ale využívejte režimu spánku. Zotavení udržovaného systému u moderního notebooku vezme maximálně pět sekund.

nap2.jpg
Nastavení vypnutí displeje, režimu spánku

Pod odkazem Změnit pokročilé nastavení napájení najdete nastavení, která vám dovolí ještě lépe nastavit konkrétní funkce pro zvýšení výkonu a výdrže. Například takové maličkosti, jako okamžitý start bez požadování hesla.

Dalším důležitým bodem v tomto okně je Vyhledávání a indexování, který v případě baterie nastavte na Úsporu napájení. Indexování tak nebude prováděno při práci na baterii, ale pouze pokud je notebook připojen do elektrické sítě.

Co jde, to vypněte. Reproduktory, Bluetooth, Wi-Fi a pokud to nastavení vašeho notebooku umožňuje (zpravidla aplikací dodávanou výrobcem), můžete deaktivovat i mechaniku a porty.

Pokud se neobejdete bez Wi-Fi, snižte jeho výkon. Základní nastavení bezdrátového adaptéru v režimu Baterie je na Maximální výkon, pokud se pohybujete po stále stejných místech s dostatečně silným signálem WiFi, můžete výkon bez problému snížit a ušetřit tak alespoň trochu baterie.

nap3.jpg
Možnosti podrobného nastavení

Existují i speciální aplikace, které umí pro prodloužení výdrže notebooku (nebo zvýšení výkonu) udělat ještě mnohem více snížením taktovací frekvence a napětí procesoru (např. RightMark CPU Clock Utility).

Skrytí žrouti

Když už máte Windows optimalizována, podívejte se do seznamu běžících aplikací. O některých z nich možná ani nevíte, přitom zbytečně využívají procesor, zapisují na disk a zkrátka ubírají výkon a tím energii. Zpravidla se jedná o drobnosti, ale jedna k druhé…

Takové aplikace mohou být například i antivirové programy. Pokud se bez nich neobejdete, věnujte čas jejich správnému nastavení. Především zkontrolujte správné časové nastavení kontroly disku, aby se nespouštěla při provozu notebooku na baterii.

V případě že máte vlastní program na ochranu proti spyware, ujistěte se, zda vám ještě zbytečně nekontroluje pevný disk integrovaný Windows Defender. Pokud však spoléháte pouze na Windows Defender, ujistěte se o správném nastavení vhodného času k pravidelné kontrole.

defender.jpg 
Nastavení Windows Defenderu

Hudba, video, hry, náročné flashové stránky, to vše vyžaduje mnohem více výkonu procesoru, než při klasické kancelářské práci s textovým editorem a podobně, pokud tedy potřebujete, aby vaše baterie vydržela co nejdéle, budete si muset tyto věci odpustit. Náročným faktorem jsou i USB zařízení, většina z nich je napájena přímo z USB portu, čili zároveň z baterie vašeho notebooku.

Dbejte na pravidelnou aktualizaci systému a ovladačů, jednou za čas provádějte defragmentaci disku. Taková údržba vede k optimalizaci výkonu počítače a přeneseně tedy i spotřeby.

update.jpg
Aktualizovat, aktualizovat...

Když software nestačí

O prodloužení výdrže notebooku se zpravidla staráte, až když nějaký notebook máte. Pokud teprve vybíráte, zvolte moderní procesor, nicméně netrvejte na nejvyšších taktech, nevšímejte si modelů s herními grafikami a nenechte se zmást kapacitou akumulátoru. Ta může být leckdy vysoká, ale klíčovým parametrem je zde také příkon notebooku. Ten zpravidla nezjistíte (na zdrojích je uvedeno maximální možné zatížení), a tak se orientujte podle uváděných výdrží a především uživatelských zkušeností.

Z hlediska hardwaru lze úspory energie dosáhnout nákupem SSD pevného disku (bez pohyblivých částí), čímž získáte i značný nárůst rychlosti přístupu k datům. Je to ale zatím celkem nákladná záležitost. Levnějším řešením může být dokoupení operační paměti, která zabrání odkládání dat na energeticky náročnější pevný disk. Pro Windows Vista jsou ideální 2 GB, pro XP stačí 1 GB. Pamatujte, že další součástka si řekne o další energii, proto je lepší modul nedoplňovat, ale vyměnit.

ssd.jpg
SSD - a nic se netočí

Nabízí se také přímá investice do energie, tedy do akumulátorů. Notebooky z třídy „business“ zpravidla umožňují připojit akumulátor s vyšší kapacitou, který vystupuje z běžných rozměrů stroje, případně přídavným akumulátorem nahradit optickou mechaniku. Každopádně je nákup akumulátoru celkem nákladnou záležitostí (od 2 000 Kč) a platí to i pro univerzální přídavné baterie (příklad zde).

akua.jpg
Univerzální doplňkový akumulátor udrží notebook při životě až čtyři hodiny

Softwarovými nástroji nebo uživatelským přístupem nemůžete zvýšit výdrž notebooku nějak radikálně. Pokud potřebujete razantně navýšit výdrž, investici do akumulátoru se nevyhnete. Existují i univerzální akumulátory s obrovskými kapacitami, které jsou určeny pro celodenní práci v terénu.

Diskuze (15) Další článek: Google Talk: stavové ikony na vašem webu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,