Vyděračský software v chytrých televizích? Brzy realita

Experti vytvořili koncept škodlivého kódu, který dokáže ovládnout chytrý televizor s operačním systémem Android. Postačí přístup do stejné sítě, ve které je připojen televizor a útočník do něj může nainstalovat například ransomware. Informace o hrozbě zveřejnila společnost Symantec na svém blogu.

Hlavním předpokladem pro úspěšné provedení útoku je, aby byl hacker připojený do počítačové sítě oběti. Na první pohled to může působit jako nereálná situace, ale nejzranitelnějším místem mnoha lokálních sítí je nevhodně nastavená Wi-Fi část. 

911152462 
Zablokovaný televizor (zdroj: Symantec.com)

V případě, že se záškodník nachází v síti, nic mu nestojí v cestě, aby provedl takzvaný MitM útok. Většina chytrých televizorů využívá SSL šifrování datového provozu pouze v určitých situacích, jiné pro změnu neověřují pravost certifikátů. Výzkumník využil tyto chyby a popsal jeden ze způsobů, jak se dá útok provést bez povšimnutí. 

Při pokusu o stažení aplikace legitimním uživatelům hacker zachytí požadavek a přesměruje ji na svůj server. Z něj se do zařízení odešle podvržené aplikace obsahující škodlivý kód. Nic netušící oběť musí potvrdit instalaci, ale protože očekává instalaci neškodné aplikace, bez okolků ji potvrdí.

Ransomware už i na televizoru

Bezpečnostní expert ve své demonstraci zablokoval televizor napodobeninou ransomwaru. Dosáhl to, že na zařízení se v několikasekundových intervalech zobrazovalo varování s požadavkem na zaplacení výkupného. Televizor se okamžitě stal nepoužitelným.

Kyberzločinci mohou podobně využít i některou dosud neodhalenou zranitelnost systému televizoru. Množství chytrých televizorů je nastavených tak, aby se automaticky aktualizoval, když je zařízení nečinné. Bohužel výrobci mnoha produktů se staví k aktualizacím nezodpovědně.

Uživatelům infikovaných televizorů může hrozit několik problémů. Útočník dokáže emulovat dálkový ovladač a přepínat televizní stanice, manipulovat s nastaveními a jednoduše jej zapnout, respektive vypnout. Hacker také může ovládat kameru či mikrofon a nenápadně špehovat svou oběť.

Také je možné nainstalovat malware, který by například na pozadí klikal na placené internetové reklamy a generoval zločincům zisk. Televizor se navíc může stát součástí botnetu a provádět bez vědomí majitele DDoS útoky či jinou škodlivou činnost.

Infikované zařízení je hrozbou

Hrozí i krádež přihlašovacích údajů do Google Play a přidružených služeb. Moderní televizory navíc disponují výkonnými grafickými čipy, které by mohly být zneužity k těžení kryptoměn.

Stejně nebezpečná je hrozba již zmíněného ransomwaru. Drahý televizor se může změnit na bezcenný kus elektroniky. Potenciálních hrozeb je však ještě více.

Naštěstí, většinu podobných útoků mají v současnosti na svědomí jen bezpečnostní experti. Hrozba skutečného útoku je zatím minimální. Na druhé straně, s postupným rozšiřováním chytrých televizí bude stoupat zájem o jejich ovládnutí.

Diskuze (39) Další článek: Prozeta virtuální datacentrum

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,